نماینده رهبر ایران خواستار برخورد با 'فرماندهان اغتشاشات' در آستانه بازگشایی دانشگاه ها

عکس آرشیوی از تظاهرات مقابل دانشگاه تهران
Image caption مقام های جمهوری اسلامی نگرانی خود را از بروز اعتراضات دانشجویی پنهان نمی کنند

ابراهیم کلانتری رئیس دفتر نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه تهران برخورد با "فرماندهان، طراحان و مباشران اغتشاشات" را برای حفظ آرامش در دانشگاه ها ضروری دانسته است.

به گزارش خبرگزاری فارس که به دولت محمود احمدی نژاد نزدیک است، آقای کلانتری گفت: "برای حفظ آرامش دانشگاه ها، برخورد با فرماندهان، طراحان و مباشران اغتشاشات ضروری است."

او افزود: "مطمئنا در آغاز سال تحصیلی جو روانی و برنامه ریزی برای به هم ریختن جو آرام دانشگاه ها وجود دارد که بعید می دانم این جو روانی بتواند فضای دانشجویی را ملتهب کند چرا که هوشیاری دانشجویان و اساتید دانشگاه هر گونه برنامه برای آشوب در دانشگاه را خنثی می کند."

این تازه ترین مورد از یک رشته اظهارات مقام های مختلف جمهوری اسلامی است که منعکس کننده نگرانی آنها از احتمال شعله ور شدن اعتراضات دانشجویی با بازگشایی دانشگاه ها از مهر ماه است.

پیشتر یک مقام سپاه گفته بود که این نیرو برای برخورد با اعتراضات احتمالی در دانشگاه ها آماده می شود.

به گزارش روزنامه اعتماد علی فضلی، فرمانده "سپاه حضرت سیدالشهدا استان تهران" این هفته نسبت به "زمزمه های مشکوک در دانشگاه ها" هشدار داد و گفت: هفته آینده جلسه اتاق فکری با مسئولان دانشگاهی استان تهران برگزار خواهد شد که در آن جلسه به دنبال هماهنگی در خصوص چگونگی برخورد با این حوادث احتمالی هستیم.

او با اشاره به اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد آن را "فتنه بزرگی" توصیف کرد که نظیرش را "در تاریخ انقلاب ندیده بودیم."

این نگرانی ها را حتی آیت الله خامنه ای رهبر ایران نیز پنهان نکرده است.

رهبر ایران روز پنجم شهریور ماه اظهار امیدواری کرد که "هدف آشکار و مشخص دشمن برای اینکه حداقل مدتی دانشگاه ها را به تعطیلی و تشنج و اختلال بکشاند" محقق نشود.

آقای خامنه ای چند روز بعد استادان دانشگاه ها را "فرماندهان جنگ نرم" توصیف کرد و از آنها خواست "با شناخت مسائل کلان، شناسایی دشمن و کشف اهداف او، طراحی کلان انجام دهند و براساس این طراحی حرکت کنند."

به علاوه او در سخنانی در روز 9 شهریور گفت آموزش بسیاری از علوم انسانی در دانشگاه ها باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و خواستار رسیدگی جدی نهادهای دولتی به این موضوع شد.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که سخنرانی آیت الله خامنه ای به این نگرانی روزافزون در جامعه آکادمیک ایران دامن زده است که دولت قصد پاکسازی دانشکده های علوم سیاسی و اجتماعی از استادان و درس هایی که "غیراسلامی" تلقی می کند را دارد.

مطالب مرتبط