آمار تازه و متفاوت یک مقام نظامی ایران از قربانیان خشونت ها

مراسم سوگواری برای کشته ها از جمله ندا آقاسلطان
Image caption آماری که مخالفان ارائه می کنند تفاوت فاحشی با آمار ارائه شده از سوی نهادهای رسمی دارد

سردار عبدالله عراقی فرمانده "سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ" گفته است که 36 نفر در خشونت های پس از انتخابات 22 خرداد کشته شدند که سه مورد آنها در بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران بوده است.

تازه ترین آماری که این مقام نظامی ایران درباره تعداد کشته ها در خشونت ها ارائه کرده با آنچه قبلا از سوی سایر مقام های سپاه و دیگران اعلام شده بود متفاوت است.

به گزارش "پارلمان نیوز" و وبسایت روزنامه "اعتماد" خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش داده است که آقای عراقی روز چهارشنبه در مراسم تودیع و معارفه فرمانده سپاه ناحیه شمال تهران گفت: "به رغم اخبار منتشر شده از شبکه های بیگانه، اغتشاشات در مجموع 36 کشته داشت. سه کشته در کهریزک و نزدیک به 10 نفر دیگر که مشخص است در کجا کشته شده اند."

به گفته وی عوامل قتل باقی این افراد شناسایی نشده اند. به علاوه او در مورد 10 نفری که به گفته وی "مشخص" است کجا کشته شده اند جزئیاتی ارائه نکرد.

این آمار نسبت به آنچه که محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، در روز هفت شهریور ارائه کرده بود افزایش نشان می دهد.

فرمانده سپاه پاسداران ایران، گفته بود که در درگیری های بعد از انتخابات در مجموع ۲۹ نفر کشته شدند که ۲۰ نفر آنها از نیروهای بسیج و نیروهای مردمی با سابقه بسیجی بوده و ۹ نفرشان از "مخالفین و معارضین" بودند.

اما سردار عراقی هیچ اشاره ای به کشته های بسیجی نکرد.

تا پیش از اظهارات محمد علی جعفری، مقام های دولتی شمار کشته ها را حدود 30 نفر اعلام می کردند اما می گفتند شامل کمتر از 10 بسیجی نیز می شود.

اظهارات سردار عراقی درباره کشته شدن سه نفر در کهریزک صریح ترین اذعان به قتل بازداشتی ها در مرکزی است که بعدا گفته شد به علت "غیراستاندارد" بودن به دستور رهبر ایران تعطیل شده است.

هرچند بعضی از مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی به وقوع "حوادث تلخ" در این بازداشتگاه اذعان کرده بودند، اما سرتیپ عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران، اخیرا اعلام کرد کسی در این بازداشتگاه کشته نشده است.

کمیته پیگیری وضعیت آسیب دیدگان و زندانیان حوادث اخیر که تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد اصلاح طلب انتخابات تشکیل شده اسامی 72 نفر از کشته ها را اعلام کرده است و می گوید که این آمار نهایی نیست. به گفته تنظیم کنندگان این فهرست، در آن نام هیچ بسیجی به چشم نمی خورد. دو نفر از اعضای ارشد این کمیته در روزهای اخیر بازداشت شده و اسناد کمیته نیز ضبط شده است بنابراین ادامه کار آن زیر سوال رفته است.

گروه های حقوق بشر می گویند که احتمال دارد "صدها نفر" در خشونت های پس از انتخابات که با اعتراضات گسترده نسبت به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد همراه بود جان باخته باشند. مخالفان دولت را به تقلب و حتی ارائه آمار ساختگی در مورد آرای چهار نامزد متهم کردند، اتهامی که دولت و رهبر ایران قاطعانه رد کرده اند.

راهپیمایی 25 خرداد

سردار عراقی همچنین در اظهارات روز چهارشنبه خود گفته است که راهپیمایی عظیم 25 خرداد نه فقط در اعتراض به نتایج انتخابات بلکه برای ابراز مخالفت با حکومت بوده است.

این درحالی است که مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی به ویژه رهبر ایران همواره سعی کرده اند بگویند که حتی معترضان به نتایج انتخابات نیز معتقدان به نظام هستند. آنها همواره از رای 40 میلیونی به نظام صحبت کرده اند.

سردار جعفری گفت: "روز 25 خرداد ماه سنگین ترین راهپیمایی برگزار شد و عوامل آن توانستند هر کسی که با نظام حرف داشت را به خیابان بیاورند."

او همچنین از "نگرانی عده ای" در مورد پیروزی طرفداران دوم خرداد در انتخابات سخن گفت.

این مقام سپاه گفت که سپاه و بسیج - نیرویی شبه نظامی که تحت فرمان سپاه است - در فاصله 25 خرداد تا 25 مرداد در وضعیت آماده باش دائمی قرار داشته است.

وی با توصیف حوادث پس از انتخابات به عنوان یک "فاجعه" که ابعاد آن روز به روز روشن تر می شود گفت که پس از بروز درگیری های معترضان با نیروی انتظامی "از عصر روز انتخابات" در تهران وضعیت "امنیتی و قرمز" اعلام شد.

سردار عراقی گفت که در روزهای بعد - ظاهرا اشاره به شنبه و یکشنبه 23 و 24 خرداد - "برخی از مناطق تهران چون نارمک، تهرانپارس و قیطریه شاهد درگیری های واقعا سنگینی بود به طوری که شهر همچون شهر آشوب زده شده بود."

هرچند سردار عراقی از شروع "درگیری ها از عصر روز انتخابات" سخن می گوید اما در روز 22خرداد هیچ گونه ناآرامی و درگیری در تهران گزارش نشده بود و اعتراضات از روز شنبه شروع شد که در نهایت با راهپیمایی بزرگ مخالفان در فاصله میدان انقلاب و آزادی با حضور میرحسین موسوی و مهدی کروبی حالتی گسترده یافت.

پس از آن نیز چند تظاهرات بزرگ در تهران صورت گرفت تا اینکه پس از سخنرانی آیت الله خامنه ای رهبر ایران در نماز جمعه 29 خرداد که علیه معترضان موضع گرفت سرکوب شدید هرگونه تجمع مخالفان آغاز شد.

مطالب مرتبط