کاخ سفید: احمدی نژاد به مهمانی اوباما دعوت نمی شود

رابرت گیبز
Image caption آقای گیبز می گوید ایران به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده است

کاخ سفید می گوید باراک اوباما از محمود احمدی نژاد برای شرکت در مهمانی سران دولت های شرکت کننده در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد دعوت نخواهد کرد.

این مهمانی در حاشیه برگزاری شصت و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در اواخر سپتامبر در نیویورک و به میزبانی باراک اوباما برگزار می شود.

پیش تر خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از مشاوران آقای احمدی نژاد از سفر او به نیویورک برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خبر داده بود.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید می گوید بعید می داند آقای احمدی نژاد به مهمانی آقای اوباما دعوت شود زیرا به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده است.

آمریکا به ایران تا ماه سپتامبر برای پاسخگویی به پیشنهاد از سرگیری مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 فرصت داده است.

آقای گیبز همچنین گفت ممکن است علاوه بر آقای احمدی نژاد، بعضی سران دیگر نیز به این مهمانی دعوت نشوند.

باراک اوباما از زمان ورود به کاخ سفید برای بهبود روابط با ایران تلاش کرده است ولی در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور و سرکوب اعتراض های مردمی، این تلاش ها به حالت تعلیق درآمده است.

به عنوان مثال، آمریکا دعوت از دیپلمات های ایرانی برای شرکت در مهمانی چهارم ژوئیه، روز ملی آمریکا در سفارتخانه های این کشور در سراسر جهان را پس از برگزاری انتخابات پس گرفت.

این در حالی بود که هیچ کدام از دیپلمات های دعوت شده به این دعوت پاسخ نداده بودند.

پیش تر، سفارت آمریکا در مصر از سرپرست دفتر حفاظت منافع ایران برای حضور در سخنرانی باراک اوباما در دانشگاه قاهره دعوت کرده بود.

آقای اوباما همچنین در پیام نوروزی خود نخستین بار رهبران ایران به طور مستقیم خطاب قرار داد و گفته می شود با آیت الله علی خامنه ای، رهبر این کشور مکاتبه کرده است.

مقام ها و دیپلمات های ایرانی و آمریکایی از زمان قطع روابط سیاسی دو کشور در مراسم رسمی یکدیگر شرکت نکرده اند.

مطالب مرتبط