دلال اسلحه اعلام بیگناهی کرد

Image caption وزارت دادگستری آمریکا پس از انقلاب ایران انتقال قطعات هواپیماهای نظامی به این کشور را ممنوع کرد

یک دلال اسلحه بلژیکی که متهم به تلاش برای قاچاق قطعات هواپیمای جنگی به ایران است اعلام بیگناهی کرد.

ژاک مونسیر روز پنجشنبه در دادگاهی در موبیل در آلاباما حاضر شد.

یک ایرانی بنام دارا فتوحی نیز متهم دیگر این پرونده است، اما به گفته مقام های آمریکایی متواریست و برای او قرار بازداشت صادر شده است.

این دو متهم هستند که با نقض تحریم های واشنگتن علیه تهران بدنبال قاچاق قطعات جنگنده اف 5 به ایران بوده اند.

پرونده آنها در آلاباما تشکیل شده زیرا گفته می شود پول لازم برای خرید قطعات یاد شده به بانکی در موبیل آلاباما منتقل شده بوده است.

ژاک مونسیر ادعا کرده که دلال اسلحه است و در گذشته با موسسات اطلاعاتی آمریکا مرتبط بوده است.

مقام های آمریکایی می گویند که کیفرخواست مطرح شده علیه مونسیر شامل شش اتهام از جمله پول شویی، نقض قوانین صادراتی آمریکا و قاچاق است که هریک می تواند حداکثر 20 سال زندان برای متهم در پی داشته باشد.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید که او از ماه فوریه امسال برای خرید مدل J85-21 موتور جت جنگنده اف-5 و موتور هواپیمای ترابری سی- 130 تلاش می کرده است.

آمریکا پیش از انقلاب اسلامی این هواپیماها را به ایران فروخته بود اما بعد از انقلاب با اعمال تحریم های گسترده، از فروش قطعات این هواپیماها به ایران خودداری می کند.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، دلال بلژیکی به دام ماموران آمریکا که خود را دلال تجهیزات نظامی جا زده بودند، افتاده است.

وزارت دادگستری آمریکا می گوید که این دو تن از قاچاقچی های حرفه ای هستند که با دولت ایران برای شکستن تحریم های آمریکا همکاری می کنند.