ترور یک امام جمعه اهل سنت در سنندج

ماموستا برهان عالی
Image caption ماموستا برهان عالی بیشتر یک شخصیت مذهبی بود تا سیاسی - عکس از مهر

ماموستا برهان عالی، از روحانیان اهل سنت و امام جمعه موقت سنندج و مسجد قبای شهرک بهاران این شهر، شنبه شب ساعت ۲۳ در منزل شخصی خود در اثر تیراندازی افراد ناشناس کشته شد.

خبرگزاری های ایرانی از قول شاهدان عینی گزارش داده اند که چند فرد ناشناس به بهانه پرسیدن سوال های شرعی به در منزل آقای عالی رفته اند و همان جا با شلیک چند گلوله او را کشته اند.

علی اکبر گروسی، رئیس دادگستری کل استان کردستان، به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته استکه هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفته و هیچ کس هم در این رابطه بازداشت نشده است.

اما آقای گروسی گفته احتمالا "گروهک های ضد انقلاب" این ترور را انجام داده اند.

ماموستا برهان علی، از روحانیون شناخته شده اهل سنت کردستان بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای برهان عالی را مسئول کمیته روحانیون ستاد حامیان مردمی محمود احمدی نژاد در انتخابات راست جمهوری معرفی کرده است، اما سامان رسول پور، خبرنگار ساکن سنندج، این مسئله را رد کرده و می گوید با اینکه ماموستا برهان عالی مخالف حاکمیت نبوده، اما بیشتر یک شخصیت میانه رو بوده است.

به گفته آقای رسول پور، ماموستا برهان عالی دبیر دبیرستان بوده و جلسات منظم تفسیر قرآن داشته و اساسا بیشتر یک شخصیت مذهبی شناخته شده بوده تا شخصیت سیاسی.

آقای رسول پور همچنین درباره انگیزه احتمالی ترور آقای عالی می گوید که این روحانی اهل سنت چند سال پیش در یکی از سخنرانی هایش به سلفی ها حمله کرده و آنها را خوارج خوانده است. به گفته آقای رسول پور در همان جلسه عده ای به این سخنان ماموستا عالی اعتراض کرده اند و حتی او را "کافر" خوانده اند.

سلفی ها از شاخه های بنیادگرای مسلمانان اهل سنت هستند که اعضای سازمان القاعده عموما پیرو این آیین هستند.

آقای رسول پور می گوید سلفی ها در سال های اخیر در کردستان ایران هم فعالیت های زیادی داشته اند و بسیاری آنها را شاخه ایرانی القاعده می خوانند.

مطالب مرتبط