مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 23 شهریور

تیترهای اول

"بوي جهنم از دهان اين مداح به آسمان مي‌رسد" تیتر اول آفتاب یزد است که سخن مجید انصاری را درباره منصور ارضی منعکس کرده است، "مهدوي کني و انتظار ميانجي گري" عنوان اصلی ابتکار است، "شکایت دفتر احمدی نژاد از آیت الله صانعی" در صدر گزارش های آرمان آمده و مردم سالاری همین خبر را با تیتر "شکایت احمدی نژاد از یک مرجع تقلید" آورده است.

"آيا ‌پوشش‌رسانه‌اى دادگاه‌ها تغيير مى‌کند؟" تیتر اول حیات نو است، سرمایه "دیدار سید حسن خمینی با علیرضا بهشتی" را در صدر اخبار خود آورده و رسالت در خبر اول خود از قول مدیر این روزنامه نوشته "احمدی نژاد پیوند موسوی را با جریان اشرافی گری فاش ساخت".

"بوئینگ فاصله ها را کم می کند" تیتر جام جم درباره تصمیم رییس جمهور آمریکا به فروش هواپیماهای مسافربر به ایران است، ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود نوشته "تاسیس چهار بانک خارجی در ایران قطعی شد" و دنیای اقتصاد "علل روند صعودی بازار طلا" را منعکس کرده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از "تظاهرات هزاران نفر از مردم آمريکا عليه سياستهاي اوباما" خبر داده، کیهان در تیتر اول خود نوشته "نظامیان آمریکائی در دام اعتیاد، تفنگ دادند و مواد گرفتند" و خراسان از قول احمدی نژاد در ملاقات با سفیر تازه بریتانیا در تهران نوشته "دولت انگلیس اشتباهات خود را جبران کند".

گزیده مقالات

سازماندهی معترضان

روزنامه سرمایه از قول رئیس ستاد مرکزی انتفاضه و قدس، سردار رمضان شریف نوشته به رغم تلاش هایی که اخیراً به خصوص در فضای سایبری و بعضاً سایت ها نسبت به شایعه پراکنی و ایجاد حاشیه هایی برای این راهپیمایی عظیم صورت می گیرد، همه مردم و نخبگان به فلسفه وجودی نامگذاری این روز با عنوان روز قدس واقفند و اجازه نمی دهند شعارها و حرکت های تفرقه انگیز و نامتناسب به وجود بیاید.

سرمایه نوشته این اظهارات در حالی مطرح می شود که برخی سایت ها و منابع خبری از احتمال شرکت فعال سبزها در راهپیمایی روز قدس برای پیگیری مطالبات خود خبر می دهند. به دنبال لغو چندین مراسم مذهبی طی هفته های اخیر شایعاتی درباره حضور پررنگ سبزها در مراسم روز قدس شنیده می شود.

در ادامه گزارش سرمایه آمده هواداران نامزدهای اصلاح طلب در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکنون تلاش داشته اند همواره اعتراضات خود را به صورت کاملاً مسالمت آمیز همچون شرکت در راهپیمایی های آرام و بدون خشونت یا حضور در مراسم های دارای مجوز رسمی و قانونی همانند نماز جمعه در چارچوب قانون پیگیری کنند بر اساس همین رویکرد نیز زمزمه هایی از حضور سبزها در مراسم روز قدس که دارای مجوز رسمی است شنیده می شود.

خدمت کروبی

سرمقاله نویس رسالت می نویسد يک بار در نشستي با جمعي از ياران انقلاب گفته بودم خدمتي که کروبي در انتخابات رياست جمهوري دهم به مردم کرد، تاکنون کسي نکرده است ! همه با تعجب پرسيدند آن خدمت چه بود، عرض کردم ؛ کروبي توانست از گوگوش تا سروش را زير خيمه خود گرد آورد و از فيلسوفان و حکيمان فلسفه سوسيال دموکرات تا نئو فاشيسنت هاي سوپر ليبرال پيرامون خود را به اين پروسه وادار کند.

سرمقاله تند و بی پروای این روزنامه هوادار دولت با کلمات و تعابیری غیرقابل نقل از دکتر عبدالکریم سروش و دیگر هواداران اصلاحات یاد کرده و در حالی که متن نامه اخیر این فیلسوف معترض ایرانی در روزنامه های تهران چاپ نشده اما سردبیر رسالت آن را عقده فروخفته و کینه به نظام و مردم دانسته است.

بوی جهنم

آفتاب یزد تیتر اول خود را به گفته های مجید انصاری علیه یک مداح هوادار دولت اختصاص داده و نوشته مجيد انصاري در آخرين شب از مراسم‌دارالزهرا که به مدت ده شب برقرار بود، در سـخـنـان انـتـقـادي خـود به شدت به وجود ‌يك جريان برانداز در درون نظام ابراز شک کرد و گفت اين جريان مي‌خواهد جمهوري اسلامي در جهان به عنوان ‌نظامي ظالم و خشن معرفي شود.‌

به نوشته این روزنامه این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخشي از اظهارات وي آمده است:‌ يكي از دوستان مي‌گفت با نهج‌البلاغه انقلاب كرديم، حال برخي با مفاتيح مي‌خواهند مملكت را اداره ‌كنند. اين‌ها هشدار است، تعارف نيست، افسانه نيست. دستور حكومت‌داري از سوي ‌علي ميزان عدالت است.‌ اين آقاي مداحي كه با كمال بي شرمي دهانش را در مجالس مذهبي تهران باز مي‌كند و بوي جهنم از ‌دهانش به اهل آسمان مي‌رسد و موسوي و كروبي و مردم را لعن مي‌كند.

برای انقلاب مخملی

ایران روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی از تازه ترین اظهار نظرهای سردار فضلي خبر داده که نشان می دهد وی با اشاره به سازماندهی چهار لشکر انسانی با هدف انقلاب مخملي در ايران گفته یک بخش در قالب سازمان رأی در چندین لایه و یک مغز متفکر، لایه‌های بعد هم کارگروه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی، سیاسی و غیره بودند. همچنين سازماندهی بیش از 20 کارگروه را برنامه‌ریزی کردند، گروه هاي دانش‌آموزی، دانشجویی، زنان، کارگران، کشاورزان، دامداران، کارمندان، همه و همه را در اين سازماندهی جای دادند.

به نظر این فرمانده سپاه پاسداران در این سازماندهی نیروی انسانی که قالب‌های مختلفی دارد، بايد چند اقدام برجسته را انجام مي‌دادند. اولین اقدام اين بود كه گفته شود هم دولت مستقر دروغگوست و هم رئیس آن. دومين اقدام در اين راستا اعلام در راه بودن تخلفي بزرگ در اسفند سال 87 بود، به این معنا که برای صیانت از آراي مردم، هیأتی باید تشکیل شود؛ اگر پیروز شدیم که هیچ

فرمانده سپاه مامور حفاظت از بخشی از شهر تهران بنا به گزارش روزنامه ایران گفته معترضان می خواستند اگر پیروز نشدند، جمعیتی یک میلیون نفری را که در برآورد آنها بود، به محل وزارت کشور برسانند و صیانت از آرا را در آنجا عملیاتی می‌کنیم. اگر پیروز نشدند، ابطال انتخابات را خواستار ‌شوند. ابطال انتخابات و کوتاه آمدن نظام از چارچوب قانون، یعنی عدم مشروعیت دولت در برگزاری انتخابات و لذا به تبع آن غربی‌ها باید بیایند انتخابات برگزار کنند و سازوکار ما مشروعیت برگزاری انتخابات ندارد.

فرار به جلو

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان همزمان با شکایت موسسه تنظیم و نشر آثار آیت الله خمینی از این روزنامه نوشته كيهان اين شكايت را از نوع فرار به جلو تلقي مي كند و به برخي از افراد جاخوش كرده در مؤسسه ياد شده و مراكز پيراموني آن حق مي دهيم كه از ما به خاطر دفاع مستند و مستدل از نظرات امام عصباني باشند، چرا كه فرياد اعتراض كيهان به تحريف نظرات امام، سكوت مؤسسه ياد شده در مقابل اين تحريف ها را زير سؤال كشيده و صلاحيت برخي از مسئولان اين مؤسسه را در افكار عمومي و در ميان مردم با ترديد جدي روبرو مي كند.

به نظر نماینده ولایت فقیه در موسسه کیهان خبر شكايت مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني(ره) از كيهان، همراه با متن شكوائيه در اختيار رسانه ها قرار گرفته بود و اين در حالي است كه اگر دادستاني تهران متن شكوائيه را به رسانه ها داده باشد، اقدامي غيرقانوني مرتكب شده كه بعيد است چنين باشد و اما انگيزه مؤسسه ياد شده از ارائه متن شكوائيه به رسانه ها- كه اقدامي غيرقانوني و نامتعارف است- براي ما معلوم است چرا كه مؤسسه تنظيم و نشر در اين شكوائيه نعل وارونه زده و به خيال خود با زرنگي- بخوانيد ناشيانه- تلاش كرده است شاكي و متهم را جابجا كند!

تخلف از قانون

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته بند 22 سیاست های کلی برنامه پنجم بر ضرورت تغییر نگاه به نفت و گاز و درآمدهای آن، از منبع تامین بودجه عمومی به منابع و سرمایه های زاینده اقتصادی تاکید دارد به همین جهت هم ایجاد صندوق توسعه ملی در سال اول برنامه پنجم و برنامه ریزی برای استفاده از مزیت نسبی نفت و گاز در زنجیره صنعتی پیش بینی شده اما دولت انحلال حساب ذخیره ارزی را که قرار بود از ابتدای سال 89 با تشکیل صندوق توسعه ملی رخ دهد، منتفی کرده است.

به نوشته سرمایه تجربه برداشت از حساب ذخیره ارزی طی چهار ساله 87-84 آنقدر برای دولت شیرین بود که این بار قصد دارد این حساب را در سال های برنامه پنجم توسعه نیز حفظ کند.

همین روزنامه در سرمقاله خود با تاکید بر قانون اساسی و بند یک اصل 110 قانون اساسی نوشته مجلس باید با استفاده از ابزارهای کنترلی خود جلوی بی قانونی یا دور زدن قانون به این شیوه را بگیرد. متاسفانه مجلس هفتم در این باره به هیچ وجه در مقابل دولت پرسشگر نبوده وگرنه می توانست به راحتی با رای یک سوم تعداد نمایندگان مجلس رئیس دولت را احضار و در باره موارد مغایر با قانون اساسی و سیاست های کلی توضیح بخواهد اما این کار را نکرد.

بوئینگ های آمریکائی

دنیای اقتصاد با تیتر "این عمل آمریکا بشردوستانه است" نظر حمید بهبهانی وزیر راه و ترابری را منعکس کرده که با تاكيد بر اينكه تائيد خبر فروش 20 فروند بوئينگ توسط آمريكا به ايران تنها در صلاحيت شخص رييس‌جمهوري است گفته در صورت امكان، اين مساله را در جلسه هيات دولت مطرح و پيرامون آن بحث خواهيم كرد.

اميد بهبهاني به نوشته این روزنامه گفته اين امكان وجود دارد كه در يك هواپيما كه از كشور ايران پرواز مي‌كند، چندين مسافر مختلف از كشورهاي متعدد حضور داشته باشند و به همين دليل امنيت پرواز بحثي بين‌المللي تلقي مي‌شود. تحريم ورود هواپيما و قطعات آن به ايران به مثابه تحريم تمامي كشورهاي جهان است.

به نوشته روزنامه خراسان مشاور پارلمانی رئیس جمهور در گفت و گو با خبرنگار این روزنامه خبر تحویل ۲۰ فروند بوئینگ را کذب خوانده و گفته سه حالت برای این خبر قابل تصور است که هر ۳ منتفی است. نخست این که تحویل هواپیماها به زودی آغاز شود. دوم این که قرارداد فروش آن ها به زودی منعقد شود و آخر این که از طریق کشور ثالث به ایران تحویل داده شود.

ایرج ندیمی به نوشته خراسان گفته مسیر لغو تحریم ها علیه ایران در آمریکا روال خاصی دارد که باید با تجویز مجالس این کشور صورت گیرد و اوباما به تنهایی نمی تواند تحریم فروش کالاهای استراتژیک را به ایران لغو کند. عده ای به رفع تنش میان ۲ کشور علاقه مندند و بر همین اساس به انتشار چنین اخباری می پردازند.

شهرام شکیبا طنزنویس روزنامه خبر نوشته من نمی‌دانم این همه تداخل در کارها‌ برای چه صورت می‌گیرد. هیأت دولت فقط بگوید «آره» یا «نه»، تکلیف را وزارت راه خودش بهتر بلد است. هواپیما را بلند می‌کنند، می‌دهند دست خلبان که به تنهایی بزند زمین، همین. اینکه دیگر این همه جلسه نمی‌خواهد.

حذف صفرهای پول ملی

سروش صاحب فضل در سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی به خبری اشاره کرده که روز گذشته تیتر اول چند روزنامه بود یعنی موافقت بانک مرکزی با حذف سه صفر از پول ملی و نوشته اگرچه حذف صفر از پول ملي و معرفي پول جديد بيش از آنكه يك اقدام سياسي باشد يك عمل فني و كارشناسي است ولي واقعيت اين است كه كنترل دولت بر پول ملي نشانه و شاخصه يك دولت ـ ملت مدرن به حساب مي آيد و حذف صفر از پول ملي در شرايطي كه ارزش اين پول كاهش يافته ابزاري براي حمايت دولت از اقتدار سياستهاي پولي است.

نویسنده سرمقاله این روزنامه در عین حال تاکید کرده هرگونه اقدامي در زمينه حذف صفر از پول ملي پيش از قرارگرفتن روند حركتي اقتصاد كشور در مسير تورم كاهنده پيامدهاي نگران كننده اي به دنبال خواهد داشت چرا كه در صورت عدم مهار تورم ارزش پول به سرعت كاهش يافته و ناگزير از اضافه كردن مجدد صفر در مقابل اسكناسها خواهيم بود كمااينكه در برخي كشورها همين مسئله به تغيير 18 باره واحد پول ملي انجاميده است

در ادامه سرمقاله جمهوری اسلامی آمده بايد صبر كرد تا روند كاهشي نرخ رشد تورم از استمرار و دوام برخوردار شود و نرخ رشد نقدينگي هم كه بالابودن آن طي سالهاي اخير به تشديد تورم و كاهش ارزش پول ملي منجر شده بعد از افت شديد چند ماهه گذشته به نقطه متعادلي بازگردد. تنها در اين صورت است كه مي توان انتظار داشت حذف سه صفر از واحد پول ملي به عنوان يكي از گامهاي موثر در كاهش تورم و حذف هزينه هاي زائد از اقتصاد كشور موثر واقع شود.

اقتصاد ناتوان از حل مشکل

علی سرزعیم در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته يكي از ادعاهايي كه بعضی براي ناكارآمد قلمداد كردن علم اقتصاد عنوان مي‌ کنند این است که علم اقتصاد براي شرايط عادي اقتصادي است، اما اقتصاد ايران در شرايط خاصي است و ساختار آن متفاوت از ديگر كشورهاي جهان است. شاهد اين مدعا نيز این که علم اقتصاد كلان با موفقيت توانسته مقوله تورم را در اغلب كشورهاي در حال توسعه مهار كند، اما تورم كماكان معضل‌مزمن اقتصاد ايران باقي مانده است.

به نوشته این کارشناس اقتصادی واقعيت آن است كه اقتصاد نیست که در حل مسائل ایران ناتوان مانده بلکه همه سياست‌هاي اقتصادي كشور توسط مجامع و حلقه‌هاي تصميم‌گيري اتخاذ مي‌شوند كه اعضاي آن عموما سياستمداران هستند.

در ادامه سرمقاله دنیای اقتصاد آمده سياستمداران در تصميم‌گيري‌هاي خود ملاحظات سياسي، حزبي، منطقه‌اي و شخصي را دخالت مي‌دهند كه اين امر برآيند تحليل را متفاوت از ارزيابي‌هاي كارشناسانه مي‌كند و از سوی دیگربا ذهنيت‌هاي خود به ارزيابي پيشنهادهاي سياستي مي‌نگرند و از آنجا كه ذهنيت حاكم در ايران ديدگاه چپ و سوسياليستي است، توصيه‌هاي كارشناسي كه عمدتا مبتني بر نظام بازار آزاد است، مطرود واقع مي‌شود.