بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۲۲ شهریور

تیترهای اول

"متن بسته پيشنهادي ايران به پنج به اضافه یک" تیتر اولآفتاب یزد است، ایران روزنامه دولت خبر از "مذاکره فوری با ایران در دستور پنج به اضافه یک" داده است و اعتماد در صدر گزارش های خبری خود نوشته "توافق ایران و آمریکا برای مذاکره."

"مدارک کروبی تماما ساختگی است" عنوان اصلی جام جم است، خراسانخبر داده که " هیئت ۳نفره: هیچ گونه مدرکی مبنی بر صحت ادعای کروبی وجود ندارد"، رسالت تیتر اولش این است "ادعاهای کروبی دروغ و اسنادش جعلی است"، کیهان در خبر اصلی خود نوشته "ادعاهای کروبی دروغ از کار در آمد"، دنیای اقتصاد از قول هیات سه نفره نوشته "هیچ گونه مدرکی مبنی بر صحت ادعای کروبی وجود ندارد" و حیات نو در تیتر اول خود خبر داده "نه نفر از آسیب دیدگان کهریزک شکایت کردند".

"تحريم و تهديد نظامي ايران خطرناك و غير قابل پذيرش است" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است و سرمایه از قول هاشمی رفسنجانی نوشته " از اقامه نماز جمعه روز قدس منصرف نشده ام."

"بازيهاي کشورهاي اسلامي بدون نام خليج فارس برگزار نشود" تیتر اصلی مردم سالاری است و خبر "برای مهار تورم پول ملی کوچک می شود" را در صدر اخبار خود آورده است.

گزيده مقالات

ایران و آمریکا

روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اخباری که درباره آمادگی آمریکا برای گفتگو با ایران منتشر شده نوشته ایران از قدیم شرایطی داشته که عبارتند از اينكه آمريكا از ملت ايران به خاطر دخالت هاي 25 سال قبل از پيروزي انقلاب و حمايت هائي كه از رژيم مستبد شاه كرده عذرخواهي كند.اينكه تعهد كتبي بدهد از اين پس در امور داخلي ايران دخالت نخواهد كرد.اينكه كليه دارائي هاي بلوكه شده ايران را پس بدهد.و اينكه ملتزم شود در امور مربوط به فعاليت هاي هسته اي ايران دخالت نكند و بر سر راه اين فعاليت ها و روابط قانوني ايران با آژانس اتمي انرژي هسته اي سنگ اندازي نكند.

به نظر این روزنامه دولتمردان آمريكا و شخص اوباما حتي براي لحظه اي هم ترديد نكنند كه ملت و مسئولان ايران از شرط هاي چهارگانه خود ذره اي كوتاه نخواهند آمد و آمريكا فقط درصورتي مي تواند به عادي سازي رابطه با ايران اميدوار باشد كه قبل از آن به اين شرط ها عمل كرده باشد.

نابودی اسرائیل

مدیر روزنامه کیهان در یادداشت روز خود درباره روز قدس نوشتهدشمنان بيروني به وضوح مي دانند كه از معدودي فريب خورده و يا مزدور در مقايسه با توده هاي عظيم و ميليوني مردمي كه روز قدس به خيابان ها مي ريزند كاري ساخته نيست، بنابراين كمترين اميدي به ايجاد اخلال جدي در مراسم روز قدس ندارند، بلكه به حضور هرچند اندك فريب خوردگان و مزدوراندل بسته اند با اين اميد كه از طريق ترفندهاي رسانه اي خود «كاه» را «كوه» جلوه دهند.

به نوشته حسین شریعتمداری تمامي كساني كه روز قدس با شعار و نشانه هاي تفرقه انگيز در صحنه حاضر مي شوند، چه بدانند و چه ندانند و چه بخواهند و چه نخواهند، مزدور اسرائيل هستند و در اين ميان، آنها كه دانسته آمده اند، در جنايات وحشيانه اسرائيل سهيم مي باشند و آنان كه به فريب آمده اند، اگرچه، جرم كمتري دارند ولي مقابله با آنها ضرورتي اجتناب ناپذير است. هرچند كه دستگاه قضايي او را به اين علت كه ديوانه است، مجرم نشناسد.

کفن پوشان کجا هستند؟

مسعود رفیعی طالقانی در مقاله ای در اعتماد نوشته این دولت گشت هاي ارشاد را به راه انداخت - گرچه بعدها مسووليت آن را نپذيرفت - روزي معاون رییس جمهور دوستي با آنچه ملت اسرائيل مي خواند را مجاز دانست و روز ديگر خود آن را به هزار بيان توجيه کرد. اما هيچ گاه اما کفن پوشان به خيابان نيامدند و اعتراضي به اين اتفاقات رخ نداد. بازار کفن پوشان اين بار شايد کساد بود و کفن پوشي ديگر منفعتي نداشت، آنگاه معلوم شد که کفن پوشي زماني دارد و مکاني، مسلکي و عقيدتي و حالا ديگر تمام بود آنچه کفن پوشي اش مي خواندند.نویسنده مقاله اعتماد به عنوانکفن پوشی مدرن نوشته یک سایت اصولگرا عکس هاي محمدمهدي زاهدي وزير پيشين آموزش عالي را در نشست با همتاي اسرائیلی اش منتشر کرد، ولی درست در زماني که رئيس دولت در فکر بود تا او را به کشوري اعزام کند و لباس سفارت بر تن اش بپوشاند، درست در عصري که بيش از سال هاي پيش دولت ايران مواضع تند و تيزي نسبت به رژيم صهيونيستي گرفته است.

در ادامه مقاله آمده اين افشاگري اما به رسم مصلحت انديشي درست در زماني رخ داد که زاهدي از وزارت علوم رفته بود و اصولگرايان افشاگر تمايلي نداشتند در زمان دولت نهم باري بر دوش دولت بيفکنند و دوباره آن را با موج انتقادات همراه سازند پس صبر پيشه کردند تا دولت نهم به کار خود پايان دهد و آقاي زاهدي به سرنوشت اسفنديار رحيم مشايي گرفتار نشود، از اين همه مي توان نتيجه گرفت که عصر کفن پوشي به عصر مصلحت انديشي بدل شده و کفن پوشي نوين آغازيدن گرفته است.

اخلاق و انساندوستی با خارجی ها

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته رییس دولت در زمانی ادعا می کند که قصد دارد اصول حاکمیت انسانی و اخلاقی را به جهانیان نشان دهد که بـسـياري از تريبون‌هاي داخلي، به ترويج بـي‌اخلاقي و زير پا گذاشتن اصول خداپسندانه مشغول هستند. اين روند كه بخشي از آن، در مناظره‌هاي تلويزيوني و با ا تهام افكني‌هاي بي سابقه يك مقام عاليرتبه ايراني عليه رقباي خود آغـاز شد پس از انتخابات، روند صعودي گرفت.

به نوشته سردبیر آفتاب یزدپرده‌دري‌هاي چند روزنامه كه در غياب حمايت‌هاي بيت‌المال، قادر به ادامه حيات نيستند امروز توسط برخي تريبون‌هاي ليالي قدر تقويت مي‌شود و عده‌اي در اين تريبون‌ها مشغول فحاشي‌هاي عقده‌گشايانه و برخي اظهارات شرم آور – و در عين حال تحقير كننده براي نهادهاي رسمي كشور – هستند تا مشخص گردد <به نظر عده‌اي، هر كس با آنها نيست، حق حيات و اظهارنظر ندارد.

در ادامه این مقاله با اشاره به اخباری که از گفته های یک نوحه خوان منتشر شده آ»ده ادعاي ايجاد استخر مشروب و مخلوط كردن مشتي دختر و پسر عياش در آن براي بهره‌گيري بعدي در حوادث انتخابات، ممكن است موجب آرامش لحظه‌اي بعضي افراد شود كه حتي احساس پيروزي جناح ايشان در انتخابات، نتوانسته آنها را آرام كند، اما ظاهراً هيچ كس به اين موضوع نمي‌انديشد كه طرح چنين ادعايي در خصوص پايتخت كشور اسلامي، چه تصويري از وضعيت فرهنگي و اجتماعي ايران به نمايش خواهد گذاشت؟

بی اعتمادی به هاشمی

ایران روزنامه دولت با عنوان هاشمي مي‌خواهد اعتماد مردم به خانواده‌اش برگردد نه به نظام گزارشی فراهم آورده که دو تن از نمایندگان هوادار دولت در مجلس رییس مجلس خبرگان را متهم کرده که از بی اعتمادی مردم به نظام سخن می گوید در حالی که مردم به او بی اعتمادند.

یکی از افراد طرف مصاحبه روزنامه ایران که عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس است گفت: محمود احمدي بي‌غش افزود: ‌هاشمي خيال مي‌کند که داراي تبحر و سياستمداري خاصي است ولي اين طور نيست.او تلاشش اين است که اعتماد جامعه به خانواده و خودش بازگردد نه به نظام.

اختلاف خانوادگی ؟

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد نوشته تا پيش از قضاياي انتخابات اخير و به ويژه حوادث و برخوردها و دستگيري هاي گسترده و برخي اقدامات غيرقانوني خسارت آور و به ويژه محاکمات و اعتراف پراکني هاي آنچناني، همواره باورم اين بود که نظام جمهوري اسلامي به اتکال خداوند و برخورداري از پشتوانه اعتماد عمومي توانسته است در هر برهه يي متناسب با «نوع حادثه»- هرچند به بزرگي «جنگ تحميلي» و از آن دست- تدبيري شايسته و متناسب با «اصل موجوديت مراسم عروسي» برگزيند و اجازه ندهد «هژموني عزا» بر تماميت خانواده سايه افکن شود.به نوشته رییس سابق کمیسیون فرهنگی آنچه اين روزها پيش روي ماست حکايت ديگري را ساز مي کند. انگار برخي «طبيب نمايان تازه به دوران رسيده» براي علاج هر دردي، تنها و تنها يک قلم داروي شفابخش در چنته دارند و آن استعمال «جوشانده گل ختمي» است خواه بيمار مبتلا به خشکي مزاج باشد يا برعکس، يا حتي کسالت روحي داشته باشد، مگر به صراحت اعلام نشد که؛ اين يک «اختلاف خانوادگي» است؟

معاون سابق صدا و سیمادر انتهای مقاله اعتماد پرسیده مگر بر پيشينه درخشان و برجسته هاشمي و موسوي و کروبي که جملگي در بالاترين رده هاي مسووليت و خدمت در اين نظام عمري سپري کرده اند، مهر تاييد زده نشد؟ مگر بسياري از آنان که نزديک يا حتي بيشتر از دو ماه است در شرايط مبهم و شبهه ناک زندان گرفتار شده اند تا همين چندوقت پيش در زمره کارگزاران نظام نبوده اند؟ مگر محمد قوچاني و احمد زيدآبادي و ديگران چه خطاي پنهاني مرتکب شده اند.

عمق دردهای جامعه

حیات نو مقاله ای از مصطفی ایزدی را چاپ کرده که در آن آمده هر چه از 22 خردادماه که روز برگزارى دهمين انتخابات رياست‌جمهورى بود، فاصله مى‌گيريم، اهميت مباحثى‌که اصلاح‌طلبان درباره انتخابات داشتند، بيشتر مى‌شود. يادداشت‌ها، مقالات، سخنرانى‌ها، اطلاعيه‌ها، طومارها و نظرات فراوانى که در انتقاد از نحوه برگزارى انتخابات و عليه تندروهاى جناح محافظه‌کار منتشر مى‌شود، عمق دردهاى اجتماعى را بيشتر نشان مى‌دهد.

به نوشته این نویسنده اصلاح طلب تندروهايى که خود را پيروز ميدان انتخابات قلمداد مى‌کنند، بدون اينکه تدبيرى بينديشد و از رفتار ناصواب خود نگران باشند، با فرهيختگان و سردمداران فکرى جامعه، چنان برخوردى مى‌کنند که هيچ دولتى با منتقدان و مخالفان خود نمى‌کند. نگاه کنيد به رفتارى که افراطيون حاشيه قدرت با چهره‌هاى خوشنام و پرآوازه‌اى از دانشگاهيان، هنرمندان، ورزشکاران و روزنامه‌نگاران مورد توجه قاطبه جوانان دارند.

در ادامهمقاله حیات نو آمده بزرگان فرهنگ ايران، اعم از عالمان ديني، انديشمندان، هنرمندان و ورزشکاران و قهرمانان آزاده، در نزديک شدن به قدرت و قدرتمندان، پاى استوار ندارند و سعى مى‌کنند جانب مردم را داشته باشند تا در ارائه آثار ارزشمند فرهنگى و هنرى موفق باشند. در اين ميان اما کسانى هستند که ساکت و آرام نمى‌نشينند و علاقه‌مندند به هر شيوه‌اى که براى ايشان ممکن است انتقادهاى خود را و فاصله خود را با دولتمردان به افکار عمومى برسانند تا از سوء‌استفاده سوداگران قدرت، جلوگيرى نمايند.

کاستن سه صفر

مهدی نوروزیان: در مقاله ای در روزنامه خبر نوشته ظاهراً بانک‌مرکزی از میان سناریوهای موجود برای نظام ارزش‌گذاری پول ملی حذف سه صفر را برگزید تا با بزرگ‌کردن واحد پول ملی آرزوی مهار تورم را از این طرق عملی کند.پیشنهادی که در مجمع عمومی بانک مرکزی در سال 86 غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی به محمود احمدی‌نژاد ارائه کرد.

به گزارش این روزنامه رییس بانک مرکزی در حالی از قطعی بودن این سیاست سخن گفته که برخی کارشناسان پولی معتقدند: سناریوهایی که از سوی برخی مسئولان بانک مرکزی درباره‌ارزش‌گذاری پول ملی مطرح می‌شود حاکی از یک رویکرد اداری است و نشان‌دهنده حاکم بودن دیدگاه اداری به جای رویکرد اقتصادی در حوزه پولی است. برای اداره اقتصاد لازم است دید اقتصادی حاکم باشد نه دید اداری، دستوری و سیاسی.

تورم و گرانی

"به بازار فشار نیاورید" عنوان سرمقاله دنیای اقتصاد است که در آن آمده قیمت‌ها همچنان، گهی تند و گهی آهسته، اما به‌هر حال پیوسته، بالا می‌روند.

حمید زمان زاده نویسنده این مقاله پرسیده آيا گرانی به‌اين دلیل است که تجار و بازاریان، مراعات حال مردم را نمی‌کنند؟ ‌آيا گرانی به‌اين دلیل است که مردم به خاطر‌اينکه حقوقشان زیاد شده و درآمدهایشان بالا رفته است، به بازار فشار می‌آورند؟‌آيا با توصیه کسبه به مراعات نمودن حال مردم و توصیه مردم به‌اينکه به بازار فشار نیاورند، و با فرض‌اينکه هم کسبه و هم مردم به‌اين توصیه دلسوزانه جامه عمل بپوشند، گرانی متوقف می‌شود؟

در ادامه مقاله دنیای اقتصاد آمده حتی اگر کسبه مراعات حال مردم را بنمایند و در طرف مقابل، مردم هم به بازار فشار وارد نیاورند، باز هم گرانی تداوم خواهد یافت. به‌اين دلیل ساده که عامل اصلی گرانی پابرجاست. عامل اصلی گرانی چیست؟ پول و فقط پول! البته نه خود پول، بلکه خلق و تزریق مداوم و پیوسته پول به اقتصاد‌ايران توسط دولت، عامل اصلی تورم است. اگرچه با کاهش رشد حجم پول در چند ماه گذشته، از شتاب گرانی کاسته شده است، اما برای مهار گرانی در حد قابل قبول هنوز باید صبر کرد و البته از سیاست مهار پولی نیز عدول نکرد و‌اين چیزی است که البته در ماه‌های آينده بعید می‌نماید.