رفسنجانی خواستار حضور مردم در راهپیمایی روز قدس

اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption امامت نماز جمعه روز قدس توسط آقای رفسنجانی در ابهام است

اکبر هاشمی رفسنجانی که هر ساله اقامه نماز جمعه تهران در روز قدس را به عهده دارد در بیانیه ای از مردم خواسته است نگذارند این روز به فراموشی سپرده شود.

روز قدس یک مراسم دولتی است که هر ساله در آخرین جمعه ماه رمضان در حمایت از فلسطینی ها برگزار می شود اما بعضی از مخالفان می گویند که با توجه به سرکوب هرگونه تجمع غیردولتی، قصد دارند امسال از روز قدس برای ادامه اعتراضات خود استفاده کنند.

به علت حساسیتی که پیرامون این مراسم پدید آمده است هر بیانیه و اظهار نظری درباره آن به وسعت منعکس می شود و بیانیه آقای رفسنجانی، رئیس مجلس خبرنگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام، نیز مستثنی نیست و سایت های نزدیک به اصلاح طلبان خبر آن را منتشر کرده اند.

آقای رفسنجانی روز قدس را نماد "مظلومیت و اسارت در دست یک دولت سراسر نامشروع، جعلی و غاصب" خوانده است و از مردم می خواهد اجازه ندهند روز قدس به فراموشی سپرده شود.

او نوشت: "ان شاءالله حضور غیورانه شما در راهپیمایی روز قدس در سراسر کشورهای اسلامی و غیراسلامی و روستاها و شهرهای ایران عزیز، بیدارباشی جاودانه به غفلت زدگانی باشد که فکر می کنند گذشت زمان غبار فراموشی بر آرمان فلسطین نشانده است و شما نیز مطمئن باشید که فجر صادق همیشه بعد از تیره ترین زمان شب طلوع می نماید."

آقای رفسنجانی که گفته می شد در انتخابات اخیر ریاست جمهوری از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کند در نماز جمعه 26 تیر ماه که محل اعتراض مخالفان شد خواستار رفتار ملایم تر حکومت با معترضان به نتایج انتخابات شد که شمار زیادی از آنها زخمی، کشته و زندانی شده اند.

پس از آن وقتی در نیمه دوم مرداد ماه بار دیگر نوبت به امامت هاشمی رفسنجانی رسید، اعلام شد که او برای پرهیز از بروز خشونت های احتمالی از اقامه نماز خودداری می کند.

علیرغم آنکه او هر ساله نماز جمعه پایانی ماه رمضان را امامت می کند برخی وبسایت های خبری نزدیک به دولت می گویند که امامت نماز امسال از آقای رفسنجانی گرفته شده است.

از جمله "رجانیوز" روز شنبه نوشت که "به دلیل حواشی نماز جمعه روز 26 تیر تهران و احتمال تکرار آن در نماز جمعه روز قدس، از هاشمی برای اقامه نماز جمعه دعوت نخواهد شد."

اما به گزارش روزنامه سرمایه چاپ تهران دفتر هاشمی رفسنجانی انصراف او از اقامه نماز جمعه این هفته را تکذیب کرده و گفته است: "تا این لحظه درباره امامت جمعه این هفته تهران برنامه ای به دفتر هاشمی اعلام نشده است."

پیشتر مقامات دولتی و امنیتی نسبت به بروز اعتراضات تازه ضد دولتی در روز قدس اظهار نگرانی کرده بودند. این مقامات از مردم خواسته اند تا در این روز تنها به اعلام حمایت از مردم فلسطین بسنده کنند و از هرگونه اقدام سیاسی در این روز پرهیز کنند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران هم در خطبه های نماز جمعه روز بیستم شهریور (11 سپتامبر) به راه پیمایی روز قدس اشاره کرد.

او گفته است که باید مراقبت کرد که کسانی از راهپیمایی روز قدس برای اهداف دیگر - غیر از مساله فلسطینی ها - و ایجاد تفرقه استفاده نکنند.

جدی ترین بیانیه مخالفان در مورد راهپیمایی روز قدس به مهدی کروبی، نامزد انتخابات 22 خرداد و یکی از مهم ترین چهره های مخالف، مربوط می شود که اوایل شهریور ماه به حکومت هشدار داد شاهد قدرتنمایی مردم در روز قدس خواهد بود زیرا به گفته او مردم در این روز نشان خواهند داد که "از چه اندیشه ای حمایت می کنند."

مجمع روحانیون مبارز که محمد خاتمی از اعضای شورای مرکزی آن است نیز روز یکشنبه طی بیانیه ای روز قدس را روزی برای تاکید بر "دفاع از آزادی، مقاومت و کرامت انسان" خواند و از مردم برای شرکت در این راهپیمایی دعوت کرد.

چند روز پیش به نقل از فرمانده نیروی انتظامی ایران گزارش شده بود که او اطمینان داده است که در مراسم روز قدس امسال در این کشور ناآرامی به وجود نخواهد آمد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست