آمریکا: گروه 1+5 خواهان شفاف شدن برنامه اتمی ایران است

Image caption سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که کشورش در مورد ایران دچار توهم نیست

دولت آمریکا می گوید که کشورهای عضو گروه 1+5 در مورد این هدف که ایران را به شفاف سازی بیشتر برنامه اتمی اش ترغیب کنند، اتفاق نظر دارند.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، این سخنان را روز دوشنبه (14 سپتامبر) در واشنگتن در جمع خبرنگاران بیان کرد.

او گفت که با وجود توافق در مورد از سرگیری مذاکرات بین المللی اتمی با ایران در ماه اکتبر، دیپلمات های ارشد کشورهای عضو گروه 1+5 در اواخر ماه سپتامبر در نیویورک در مورد مناقشه اتمی ایران گفتگو خواهند کرد.

قرار است دیپلمات های آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین، روسیه و آلمان در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کنند.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+5 اول ماه اکتبر امسال برگزار خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرد که این مذاکرات در آمریکا برگزار نخواهد شد.

او گفت که کشور میزبان این گفتگوها هنوز تعیین نشده است و خاویر سولانا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در این خصوص تصمیم می گیرد.

پیشتر دولت ترکیه برای میزبانی این مذاکرات اعلان آمادگی کرده بود.

به گفته ایان کلی، ویلیام برنز، معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکره اتمی با ایران شرکت خواهد کرد.

ویلیام برنز در زمان جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، یک بار به عنوان ناظر در مذاکرات گروه 1+5 با ایران حاضر شد، اما در آن گفتگوها نقش فعالی ایفا نکرد.

دولت ایران گفته است که حاضر به انجام مذاکراتی جامع با دولت های آمریکا، روسیه چین، آلمان، فرانسه و بریتانیا است، اما در مورد برنامه اتمی این کشور با گروه 1+5 مذاکره نخواهد کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه تاکید کرد که هدف از مذاکره با ایران این است که به طور مستقیم و رو در رو به ایران گفته شود که دو گزینه انزوا یا بازگشت به جامعه بین المللی پیش روی این کشور قرار دارد.

به گفته او، ایران با مسیری که در حال حاضر در پیش گرفته است، به تعهدات بین المللی عمل نمی کند.

به گفته ایان کلی، ایران بر اساس تعهدات بین المللی اش، موظف است که برنامه اتمی خود را شفاف تر کند و جوانب نظامی آن را کنار بگذارد.

دولت ایران همواره تاکید کرده است که فعالیت های اتمی این کشور شفاف و کاملا غیرنظامی است.

مطالب مرتبط