مدودف: تحریم بهترین ابزار در مقابله با ایران نیست

دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه خواهان ادامه مذاکرات با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور شد اما تحریم ها را نیز لازم خواند.

آقای مدودف در دیدار با کارشناسان خارجی با بیان این سخنان افزود که این تحریم ها "چندان موثر" نیستند اما برخی مواقع استفاده از آنها ضروری است.

آقای مدودف خواهان رویکرد محتاطانه در برابر وضع تحریم های بیشتر در قبال ایران شده و تحریم را ضرورتا بهترین ابزار در مقابله با ایران ندانست.

رئیس جمهور روسیه تعامل دیپلماتیک با ایران را بهترین گزینه در مقطع فعلی خوانده است.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای متهم می کنند، اتهامی که ایران همواره آن را رد کرده و دستیابی به دانش هسته ای و چرخه غنی سازی اورانیوم را حق خود دانسته است.

مقام های ایرانی در جدیدترین اظهارنظرهای خود می گویند که بر سر برنامه هسته ای دیگر مذاکره نمی کند اما قرار است اول اکتبر (نهم مهر) میان نمایندگان ایران و کشورهای طرف درگیر در برنامه هسته ای ایران دیداری صورت گیرد.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است این دیدار احتمالا در ترکیه انجام خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل تا کنون چند قطعنامه علیه ایران به تصویب رسانده و تحریم هایی را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

برخی نمایندگان کشورهای پنج بعلاوه یک که شامل پنج کشور عضو دایم شورای امنیت و آلمان است، خواهان تشدید تحریم ها علیه ایران شده اند اما روسیه و چین تا کنون با این مساله مخالفت کرده اند.

چین و روسیه از بزرگ ترین شرکای اقتصادی ایران به شمار می روند و در بخش نفت و گاز ایران حضور چشمگیری دارند.

دولت ایران هفته گذشته یک بسته پیشنهادی در اختیار گروه 1+5 قرار داد.

مقامات ایران گفته اند از جمله این پیشنهادات، آمادگی ایران برای بحث در باره خلع سلاح هسته ای جهانی و نیز یک رشته مسائل بین المللی دیگر است.

آمریکا ابتدا در واکنش به بسته پیشنهادی ایران گفته بود این سند به نگرانی ها درباره ماهیت برنامه اتمی این کشور پاسخ نمی دهد اما سپس اعلام کرد همراه با سایر اعضای گروه ۱+۵ پیشنهاد جدید ایران برای گفتگو را پذیرفته است.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفته است به رغم نپرداختن بسته پیشنهادی ایران به خواسته کشورهای غربی برای توقف غنی سازی اورانیوم، محتوای این بسته فرصتی را برقراری گفتگوی مستقیم با ایران فراهم کرده است.

مطالب مرتبط