ایندیپندنت: با حسن نیت با ایران مذاکره کنید

روزنامه ایندیپندنت در شماره روز سه شنبه پانزدهم سپتامبر (24 شهریور) در سرمقاله ای از شش قدرت بزرگ جهان خواسته است که در خصوص برنامه تحقیقات هسته ای ایران، با حسن نیت با آن کشور وارد مذاکره شوند.

ایندیپندنت می نویسد که باید از خبر آغاز مجدد گفتگو ها میان ایران و شش کشور آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا استقبال کرد.

به نوشته ایندیپندنت، شاید برخی تصور کنند که دولت ایران پس از سرکوب مخالفان داخلی خود، اکنون می خواهد از وجود جریان مذاکرات برای از بین بردن تهدید غرب مبنی بر افزایش تحریم ها علیه آن کشور استفاده کند.

اما در شرایطی که ایران گفته است غنی سازی اورانیوم را متوقف نخواهد کرد، هیچ راه حلی بهتر از گفتگو با آن کشور وجود ندارد.

این روزنامه می نویسد اعمال تحریم های گسترده و جدید علیه ایران و یا اقدام اسراییل به بمباران تاسیسات اتمی آن کشور سبب یک رویارویی خواهد شد که دست تندروها در ایران را بازتر خواهد کرد و ممکن است سبب گسترش درگیری ها به کل منطقه بشود.

به نوشته ایندیپندنت، حتی اگر ایران خواستار تسلط بر تکنولوژی نظامی هسته ای باشد، در حال حاضر هم به یک فتوای دینی متعهد است که چنین سلاح هایی را غیر شرعی می داند، و هم عضو دائم معاهده عدم گسترش سلاح های هسته ای است که تولید چنین سالح هایی را منع می کند.

این روزنامه می نویسد درست است که دولت ایران به عدم صداقت در اعلام برنامه های اتمی خود متهم شده و همزمان با سرکوب داخلی در صحنه خارجی هم به دادن شعارهای تند علیه غرب بازگشته، اما مذاکرات اتمی همیشه مستقل از مسائل سیاسی دیگر انجام می شده است.

ایندیپندنت می نویسد ایرانیان مردمی با غرور و وطن پرست بوده و از بیگانگان نمی ترسند. بهتر است با حسن نیت با آنها مذاکره کرد تا این که وارد یک بازی سیاسی شد که می تواند نتایج مخربی در پی داشته باشد.

مطالب مرتبط