مرور روزنامه های صبح تهران، چهارشنبه 25 شهریور

تیترهای اول

"بازداشت فرزندان تعدادی از روحانیون در قم" عنوان اصلی آرمان است و "تخريب بيت امام توسط انسان‌هاي بي قد و قواره" تیتر اول آفتاب یزد و اعتماد "واکنش به اتهامات عليه موسوي و مهدي هاشمي" را با اهمیت ترین خبر امروز خود قرار داده است.

"هاشمي رفسنجاني؛ همچنان در کانون شايعات" تیتر اول ابتکار است، "دعوت نهادها برای حضور باشکوه مردم در روز جهانی قدس" عنوان اصلی روزنامه جمهوری اسلامی، حیات نو و سرمایه اعلامیه رییس مجلس خبرگان را با اهمیت دیده اند که از مردم خواسته در "راه پیمائی روز قدس شرکت کنند"، مردم سالاری نوشته "شکوه روز قدس مانع توسعه طلبی اسرائيل" و تیتر اول جوان چنین است "حاشیه سازی در روز قدس خیانت به امام است".

"دستور رییس جمهور برای خودکفائی بنزین" عنوان روزنامه ایران است و "اظهارات رییس جمهور درباره تحریم بنزین، واگذاری پتروشیمی به وزارت صنایع و اساسنامه شرکت نفت" خبر اول خراسان.

"نردبام آسمان، تصويري از افتخار ايراني" عنوان اصلی روزنامه جام جم است که در آن از سریال تلویزیونی به همین نام تحسین کرده و کیهان از زبان ایت الله خامنه ای در دیدار با برخی از هنرمندان نوشته "بازآفرینی هنری دفاع مقدس مجاهدتی بزرگ است".

گزیده مقالات

دادگاه کمی خنده دار

روزنامه کیهان در مقاله ای از این که از جلسه اخیر دادگاه به دستور دادستان جدید اسم متهمان آورده نمی شود و عکس آن ها هم به نمایش در نمی آید نوشته تصميم اخير دستگاه قضايي مبني بر ممنوعيت انتشار اسامي متهمان آشوب ها، هم قانوني بود و هم كمي تا قسمتي خنده دار!

به نوشته کیهان خنده دار از آن جهت که اسامي متهمان همراه با مشخصات و سوابق آنها، طي چند هفته گذشته نه فقط از طريق دستگاه قضايي منتشر شده بود بلكه هزاران سايت اينترنتي، دهها روزنامه، صدها خبرگزاري داخلي و خارجي، دهها شبكه آمريكايي، اروپايي و اسرائيلي، صدها تلويزيون ماهواره اي متعلق به ضدانقلابيون و... نيز، همه روزه نام و نشان متهمان را همراه با حمايت گسترده از آنها و دروغ پراكني هاي كروبي گونه! پخش مي كنند.

گزارشگر کیهان در عین حال رای خود را آشکار کرده و نوشته اكثريت قريب به اتفاق افرادي كه در اين دادگاه محاكمه مي شوند، عاملان مستقيم يا غيرمستقيم دشمنان بيروني هستند كه براي مقابله با اسلام و انقلاب و منافع مردم، دست به آشوب، قتل، غارت اموال عمومي و دهها جنايت مشهود ديگر زده اند و آنگونه كه اسناد نشان مي دهد اعتراف كرده اند، در پي تضعيف جمهوري اسلامي ايران و فراهم آوردن زمينه هاي حضور و سلطه آمريكا و اسرائيل بر اين مرز و بوم بوده اند.

افترا به مخالفان

اعتماد در مقاله ای به افتراهائی پرداخته که در روزهای اخیر به بهانه دادگاه و یا اطهار نظر حامیان دولت علیه افراد منتشر می شود بدون آن که به این افراد اجازه داده شود از خود دفاع کنند.

به نوشته این روزنامه مهدی هاشمی که در دو روز گذشته هدف مستقیم افتراها و تهمت هائی بوده در حالی که ادعا کرده است صدا و سیما و روزنامه ها حاضر به انعکاس پاسخ های وی نشده اند در نامه ای نوشته صدا و سيما و برخي رسانه هاي جريان حاکم، اقدام به انتشار مطالبي مي کنند که تا قبل از اثبات صحت و سقم آنان، در حکم اکاذيب بوده و منتشرکننده آن دست کم، ناشر اکاذيب و معاون در افترا، به جهت انتشار غيرقانوني آنها خواهد بود.

مهدي هاشمي به نوشته اعتماد ادامه داده به دنبال طرح مجرمانه اکاذيب و اتهامات بي شمار در رسانه ملي نسبت به اينجانب رسماً درخواست شد که بر اساس قانون، وقت مقتضي براي پاسخگويي در اختيار قرار گيرد که از سوي مسوولان صدا و سيما مسکوت ماند در حالی که آماده پاسخگويي به همه موارد اتهامي در صدا و سيما، حتي با حضور مسوولان افترازننده هستم.

بزرگان زندانی

مصطفی ایزدی در مقاله ای در آرمان نوشته سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد. در این انقلاب شخصیت‌های مهم و تاثیرگذاری داشتیم که قریب به اتفاق آنان، اکنون به دلائل گوناگون در مدیریت انقلاب و کشور حضور ندارند وعده‌ای هم در جریان اوضاع زمانه به حاکمیت نزدیکند، همچون هاشمی رفسنجانی، واعظ طبسی، ناطق نوری اما منتقد شرایط موجود هستند. جمعی دیگر مانند مهدی کروبی، سیدمحمد خاتمی و... در وضعیتی هستند که نسبت به سرنوشت آنان، منتظر آینده و گذشت زمان هستیم.

نویسنده مقاله آرمان با اشاره به چهره‌های شاخص فراوانی که دنیا را و حکومت را واگذاشتند و رفتند به محمدعلی رجائی، مهدی بازرگان، مصطفی چمران، فخرالدین حجازی و مانند آن ها اشاره کرده و یادآور شده که فرزندان و خانواده های بسیاری از کسانی که بنیان گذار انقلابند در جریان انتخابات ریاست جمهوری اخیر و پس از آن جانب منتقدان وضع موجود را گرفتند و متاسفانه مشکلاتی هم برای بعضی از آنان فراهم شد. که باید پرسید که چرا این فرزندان و خانواده‌ها، چنین مشیی را در پیش گرفتند؟

پرونده انفجار

ایران روزنامه دولت در گزارشی پرونده انفجار نخست وزیری در 28 سال قبل را بازکرده تا نشان دهد که جناح های اصلاح طلب و منقدان فعلی دولت در آن ماجرا از کسانی بودند که با محاکمه بهزاد نبوی و خسرو تهرانی و محسن سازگارا مخالفت کرده بودند، عملی که به نظر روزنامه دولت شک برانگیزست.

در گزارش روزنامه ایران که همزمان با برپائی دادگاه بهزاد نبوی و عده ای دیگر از وزیران آن زمان چاپ شده اشاره شده که بنیانگذار جمهوری اسلامی زیر فشار قرار گرفت و دستور داد که پرونده مختومه شود.

ایران و آمریکا

کیهان در سرمقاله خود به بررسی مذاکراتی پرداخته که ایران و آمریکا در پیش دارند و بدون آن که مانند همیشه به مخالفت با هر نوع مذاکره و تماس با آمریکا بپردازند نوشته سابقه تاريخي و لحن كشورهاي 1+5 خصوصا آمريكا حاكي از آن است كه معمولاً در اينگونه مذاكرات، دنبال حل و فصل مناقشات و رفع اختلافات نيستند، بلكه سعي دارند تا در راستاي منافع خود از نام و اعتبار «ايران» بهره برداري تبليغاتي كنند.

به نظر نویسنده سرمقاله کیهان از نظر غربي ها بلوك كشورهاي مسلمان، ابرقدرت هاي جديد پس از فروپاشي شوروي سابق هستند. ايران الگو و تكيه گاه جريان مقاومت ملت هاي آزاده- خصوصا در خاورميانه- محسوب مي شود. اگر آمريكا حتي وانمود كند كه با جمهوري اسلامي به نوعي «مصالحه» دسته يافته، برد تبليغاتي چنين موضوعي براي او بسيار مهم خواهد بود. آمريكا سعي دارد با كشاندن ايران پاي ميز مذاكره و انتشار خبر آن در دنيا به جريان هاي مقاومت و طرفدار تهران پيغام دهد كه سنگر اصلي فتح شده است!

از همه بهتر

مرتضی کاظمیان در مقاله ای در اعتماد نوشته «روز قدس» امسال، متفاوت تر از مراسم سال های پیش شده است. حساسیت ها در مورد چگونگی برگزاری این مراسم، تا سقف خطیب نماز جمعه هم بالا رفته است. چنان که اخبار گوناگون و متناقضی در مورد حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی، امام جمعه و سخنران سنتی این مراسم در سال های گذشته، در آیین امسال مطرح شده است.

نویسنده مقاله اعتماد اشاره کرده که از میان شخصیت هایی که مرتبط با نظام سیاسی هستند و در ساخت قدرت جمهوری اسلامی حضور داشته اند، به دشواری بتوان کسی را پیدا کرد که در مورد کنش اعتراضی به رفتار اسرائیل از پیشینه ای چون هاشمی رفسنجانی برخوردار باشد. بهترین شاهد این مدعا، ترجمه کتاب «سرگذشت فلسطین» (کارنامه سیاه استعمار) اثر اکرم زعیتر، سفیر وقت اردن در ایران، توسط هاشمی رفسنجانی حدود 45 سال پیش است.

اعتراض هنرمندان

اعتماد در گزارشی به دعوت وزیر جدید ارشاد از هنرمندان برای همکاری پرداخته و نوشته محمد حسینی در حالي اين سخنان را بيان کرد که هنرمندان در حوادث اخير حضوري فعال داشتند. چند روز پيش حدود 300 نفر از هنرمندان تجسمي در بيانيه يي نسبت به وضعيت اخير اعتراض کردند و بر عدم حضور خود در نمايشگاه هاي دولتي پافشاري کردند. امضاکنندگان اين بيانيه همگي از چهره هاي شاخص هنرهاي تجسمي هستند. قبل از آنها هشت نمايشنامه نويس مطرح در بيانيه يي از منعکس کردن وقايع روز خبر دادند و پس از آن تعدادي از بازيگران عرصه تئاتر از به تصوير کشيدن وقايع روز روي صحنه خبر دادند. فيلمسازان نيز بيانيه هاي متعددي صادر کردند و به وقايع اخير اعتراض کردند. از سوي ديگر بعضي هنرمندان با استعفا از سمت هاي خود به نوعي در وقايع اخير دخيل شدند.

به نوشته اعتماد در شرايطي که وزیر جدید از حضور هنرمندان سخن مي گفت، نام چند هنرمند ديگر به گزارش جهان نيوز در فهرست ممنوع التصويرها قرار گرفت. اين افراد تنها به دلايل سياسي ممنوع التصوير نشده اند و دلايل ديگري براي ممنوعيت کار آنها عنوان شده البته اين دلايل ذکر نشدند.

کشته شدگان در تظاهرات

اعتماد در مقاله ای نوشته یکي از بحث هايي که اين روزها در رسانه ها دنبال مي شود مساله تعداد کشته شدگان اخير است، برخي ادعا کرده اند تعداد آنها بيش از 60 و 70 است و برخي اين ادعا را اغراق دانسته و معتقدند تعداد واقعي بين 20 تا 30 نفر است. اين مساله هم شده است موضوع کشمکشي ميان طرفين دعوا. به نظر مي آيد مساله مهمي مغفول مانده است.

به نظر این روزنامه آن ها که به بحث تعداد کشته شدگان می پردازند در حقیقت موضوع مهم تری را نادیده می گیرند. آنچه در اذهان امروزي اصالت و اهميت يافته کميت قضاياست و لابد هر چه تعداد کشته شده ها بيشتر باشد اهميت قضيه بيشتر مي شود. با اين تصور بزرگ ترين جنايت وقتي است که همه مردم کشته شوند.

معاون اول دروغگو

دو روز بعد از تعیین معاون اول رییس جمهور تاوسط محمود احمدی نژاد به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی رئيس مركز پژوهش هاي مجلس با ابراز اينكه «متاسفم كه با استناد به اختيارات قانوني رئيس جمهور افراد بي صلاحيت در راس امور قرار مي گيرند» گفت رحيمي در موضوع مدرك كردان وزير سابق كشور در مصاحبه اي با يك خبرگزاري ادعا كرده بود كه وي وكيل فرستاده و مدرك كردان در سايت اصلي آكسفورد وجود دارد كه البته اين گفته نيز دروغ محض بود و پس از آن نيز حاضر نشد پاسخ دهد كه چرا اين دروغ را گفته است.

به گفته توكلي که روزنامه جمهوری اسلامی آن را نقل کرده آكسفورد جعلي بودن مدرك را پس از استعلام سايت الف رسما تائيد كرد در حالی که رحیمی معاون اول انتخابی در مصاحبه خبرگزاري جمهوري اسلامي با رحيمي در تاريخ 6 شهريور سال پیش در مورد مدرك كردان گفته بود در سايت اصلي آكسفورد وجود دارد و من شخصا مدرك را ملاحظه كردم.» در حالی که مدرک رحيمي نيز مدركي قلابي و مشابه مدرك كردان دارد.

افزایش قیمت عبا و عمامه

سرمایه در گزارشی نوشته قیمت انواع لباس روحانیون در مقایسه با سال گذشته بین پنج تا 50 درصد افزایش یافته است. و چنان که یکی از فروشندگان لباس روحانیون به خبرنگار ما گفت: «بالا رفتن هزینه های دوخت و دوز، افزایش دستمزد کارگران، هزینه های جانبی و رشد بهای مواد اولیه مهمترین دلایل افزایش تا 50 درصدی قیمت لباس روحانیون در ایران است.

بر اساس گزارش این روزنامه قیمت انواع عمامه بین شش تا 12 درصد، بهای انواع عبا بین 12 و نیم تا 50 درصد، قیمت انواع قبا بین 28 تا 33 درصد، نرخ انواع لباده بین 17 تا 34 درصد و هزینه دوخت این لباس ها بین پنج تا 22 درصد در یک ماه اخیر افزایش یافته است.