مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 26 شهریور

تیترهای اول

"فردا همه مي آيند" تیتر اول ابتکار است، روزنامه ایران "جمعه همبستگی ایرانیان در حمایت از فلسطین" را برگزیده، اعتماد "دعوت به راهپيمايي روز قدس"، جام جم "روز همدلی با ملت فلسطین" جوان "فردا روز تفاوت متعهدین از منافقین" و روزنامه جمهوری اسلامی "مردم ايران اسلامي فردا آزادي قدس شريف را فرياد خواهند كرد".

خراسان "متحد و یکدل در راه پیمائی روز جهانی قدس" را در صدر اخبار خود آورده، سرمایه در تیتر اول خود از قول هاشمی رفسنجانی نوشته "ضرورتی ندارد پس از سی سال باز هم من خطیب روز قدس باشم" و کیهان با عنوان بزرگ "قدس شریف ما می آئیم" به همین گزارش پرداخته است.

"آغاز حمله حامیان دولت به طرح آشتی ملی" عنوان اول آفتاب یزد است، "چه کسی معاون اول است مشائی یا رحیمی" تیتر خبر است، "همراهى روسيه در تحريم بيشتر ايران" عنوان اصلی حیات نو است، "مسكن مهر سرعت مي‌گيرد؟" تیتر دنیای اقتصاد است، "تعلیق هشت میلیارد سهام مخابرات" خبر اصلی تهران امروز است و آرمان به نقل از مجید مجیدی در دیدار با رهبر جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود نوشته "تلویزیون حق ندارد عکس مرا پخش کند".

گزيده مقالات

فریاد و سکوت

سردبیر آفتاب یزد نوشته اين از عجايب روزگار ماست كه عادت داريم همه امور عقيدتي، فرهنگي و سياسي را به عنوان ابزاري براي اهداف كوچك و بزرگ جناحي خود هزينه كنيم، قاعدتاً مي‌توان حدس زد كه پس از برگزاري راهپيمايي هم، عده‌اي تجمعات گسترده مردمي را "تو‌دهني" به مخالفان نتيجه انتخابات و حمايت از دولت بنامند. در حالي كه به يقين مي‌توان گفت بخش قابل توجهي از راهپيمايان فردا، كساني خواهند بود كه حضور آنها در تجمع، تنها براي ابراز همدردي، هـمراهي با مظلومان فلسطين و ابراز انزجار از سـتـمـكـارانـي اسـت كـه جـنـايت‌هاي آنها، روي سفاك‌‌‌ترين خون آشامان تاريخ را سفيد كرده است.

مجتبی واحدی در این مقاله نوشته نگارنده مانند ميرحسين موسوي مي‌انديشد كه نمي‌توان براي مصيبت‌هاي مردم فلسطين غمناك بود اما در برابر مصيبت اقشار ضعيف جامعه ايران، سكوت كرد. در عين حال بايد براي مردم به خوبي تبيين شود كه سكوت در برابر فجايع فلسطين، به زيان منافع ملت ايران و ساير ملت‌هاست. زيرا تجربه نشان مي‌دهد سكوت در برابر جنايت و اشغالگري و آزار انسان‌ها، نهايتا دامنگير سكوت كنندگان خواهد شد.

تحرکات غیرقانونی

روزنامه جوان هوادار دولت نوشته درپی فضاسازی های چند هفته اخیر حامیان دو نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری برای ایجاد برخی تحرکات غیرقانونی در روز قدس،که با حضورهرساله رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اقامه نماز جمعه قرین شده بود، یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار این روزنامه گفته آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن تاکید بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی روز قدس ، برای جلوگیری ازهرگونه سوء استفاده آشوب طلبان تصمیم گرفت، به عنوان خطیب جمعه حضور پیدا نکند.

جوان اظهار نظر کرده این درحالی است که حامیان میرحسین موسوی و کروبی تلاش بسیاری را آغاز کرده اند که با نماد سبز در روز جهانی قدس حضور پیدا کنند، و با طرح برخی شعارهای انحرافی حرکت ضد صهیونیستی ملت ایران دردفاع از قدس شریف را به سمت وسوی منافع جریانی خود سوق دهند.

در پی اصلاح و آشتی

مصطفی ایزدی در مقاله ای در حیات نو نوشته با نگاهى به رسانه‌هاى معتدل جناح راست درمى‌يابيم که عقلاى اين جناح در پى اين هستند که به درگيرى‌هاى سياسى و رسانه‌اى موجود بين اصلاح‌طلبان و مدعيان اصولگرايى پايان دهند. دعوت به صلح و آشتى و گفت‌وگو و ميانجيگرى و آتش‌بس، مجموعه تحرکات سياسى که اعتداليون محافظه‌کار آن را در دستور کار خود براى برون‌رفت از وضع موجود قرار داده‌اند.

این نویسنده اصلاح طلب اضافه کرده اما در اين ميان افراطيون و تندروهاى جناح راست که از طرفداران پروپا قرص احمدى‌نژاد هستند، مجموعه دعوت‌هاى گوناگون براى آشتى و آتش‌بس را قبول ندارند و همان‌گونه که از روحيه تماميت‌خواهى و قدرت‌طلبى آنان برمى‌آيد، چهار اسبه براى حذف اصلاح‌طلبان مى‌تازند و به افراد خيرخواه هم‌جناح خود بد و بيراه مى‌گويند که چرا مى‌خواهيد صلح کنيد و چرا با کودتاچيان مخملى و براندازان نرم قصد مذاکره و گفت‌وگو داريد؟!!

به نظر نویسنده حیات نو به يقين افراطيون تنگ‌نظر طرفدار دولت، از اين مجادله که با هم‌جناحى‌هاى خود دارند قصد خيرخواهانه ندارند و با مجموعه برخوردهايى که پس از انتخابات با معترضين و اصلاح‌طلبان داشتند، نشان دادند که آرامش جامعه برايشان اولويت اول نيست.

اختلافات قم و دولت

حیات نو به عنوان نمونه ای از اختلافات قم و دولت نوشته مشاور امور روحانيت محمود احمدي نژاد اين روزها مرد تکذيب اخبار شکاف مذهبيون با همفکرانش و پاسخگويي به شبهات ديني مطرح شده در خصوص مسوولان دستگاه اجرايي است. او ناگزير است يک روز از نبود هيچ گونه اختلافي ميان احمدي نژاد و قم سخن بگويد و روز بعد از آن تاکيد کند که نظر مراجع تقليد در خصوص مخالفت با حضور زنان در کابينه را مي داند.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی سقای بی ریا مشاور امور روحانيت دولت در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبني بر اينكه آيا رئيس جمهور درخصوص انتخاب وزيران زن با مراجع مذاكره اي داشته است گفت: اينكه رئيس جمهور بخواهد براي هر سئوالي به قم سفر كند و مسئله را رفع و رجوع كند درست نيست. ما بر اين اعتقاديم كه براساس قاعده كلي بايد به مراجع احترام گذاشته شود و نظرات آنان به عنوان كارشناسان جمهوری اسلامی اسلامي براي ما بسيار ارزشمند است.

سقای بی ریا به نوشته این روزنامه با بيان اينكه فتاوي مراجع تقليد شيعه مختلف است افزود اگر مرجع رییس جمهور موضوع را داراي اشكال و حرام دانست بايد به نظر مرجع تقليد خود احترام بگذارد. در همين راستا رئيس جمهور بارها اعلام كرده كه مقلد مرجعيت است و فتواهاي آن مرجع عاليقدر را رعايت مي كند.

جامعه می پرسد

مهدی غنی در مقاله ای در اعتماد نوشته با اقداماتي که در اين چند ماه شده است، سخنان و ادعاهايي که عنوان شده است، مثل روش هائی که از قبل از انتخابات در جريان مناظره ها شکل گرفت آقاي کروبي از طرف مقابل خود پرسيد ماجراي هاله نور چه بوده است. طرف مقابل بدون اينکه اين مساله را که براي بسياري سوال بود و هست توضيح بدهد، در پاسخ، پول گرفتن مدعي از شهرام جزايري را پيش کشيد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده درحالي که مي شود هر کس انتقادي کرد در مورد همان موضوع توضيح داد تا اگر هم مدعي عناد دارد حداقل شنوندگان منصف قانع شوند و سردرگم نمانند. اما به جاي حل مساله و توضيح کافي، پرونده اجداد مدعي را پيش کشيدن و او را شياد معرفي کردن مشکل را حل نمي کند. حداکثر اين است که شنوندگان نسبت به هر دو طرف بي اعتماد مي شوند.

لغو فروش سهام

اعظم گلبري در گزارشی در اعتماد نوشته در آستانه عرضه بلوک 51 درصدي مخابرات که قرار بود ديروز انجام شود، عصر روز سه شنبه بزرگ ترين معامله تاريخ بورس و خصوصي سازي به طور ناگهاني و بدون اعلام دليل مشخصي از سوي سازمان خصوصي سازي لغو شد تا فعالان بازار سهام با شوک جديدي روبه رو شوند.

اعتماد یادآوری کرده همگان درصدد یافتن جوابي براي لغو بزرگ ترين معامله تاريخ بورس هستند اما تاکنون جواب روشني از اين رويداد نگرفته و بر همين اساس گمانه زني هايي را انجام دادند که مهم ترين آن مسائل امنيتي در واگذاري شرکت مخابرات به بخش خصوصي است. از سوي ديگر مسوولان سازمان خصوصي سازي نيز تاکنون هيچ اظهار نظري در اين باره نکرده و از عصر روز گذشته ترجيح داده اند تلفن هاي همراه خود را خاموش نگه دارند تا براي ساعاتي از دسترس خبرنگاران دور باشند.

حذف سه صفر

محمود متوسلی در سرمقاله سرمایه نوشته با حذف سه صفر از پول ملی نمی توانیم انتظار تغییرات و اثرات مثبت زیادی را در عملکرد اقتصاد کشور داشته باشیم زیرا این موضوع تنها از نظر روانی تغییرات اندکی را دربردارد و موضوع اصلی را که چگونگی استفاده از پول است تحت الشعاع قرار نخواهد داد و در واقع موضوع اصلی که سال ها است در اقتصاد ایران به فراموشی سپرده شده.

به نوشته این استاد دانشگاه باید دید آیا پولی که به اقتصاد تزریق می شود با میزان افزایش تولید در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی، خدمات و... در توازن و تعادل قرار دارد یا خیر؟ در وضعیتی که بین تولید ملی و پولی که تزریق می شود توازن وجود ندارد و دولت همواره در حال پمپاژ پول حاصل از نفت به اقتصاد است، اقتصادی که توان جذب آن را ندارد، بی قاعدگی ایجاد می شود و نتیجه آن تورم 20 درصدی، نقدینگی 30 درصدی و رشد اقتصادی شش درصدی است.

بحران رسید با رکود

محمود صدري در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته سال گذشته كه بحران اقتصادی عالمگیر آغاز شد، دولت ايران اميدوار بود كه از اين بحران تاثير چنداني نگيرد. اين فرض البته مبنايي منطقي داشت؛ زيرا اقتصاد ايران به دلايل تاريخي و سياسي از جمله حجم ناچيز دادوستد با جهان و تحريم بانكي، در بطن و متن اقتصاد جهاني نيست و به تبع آن از نوسانات جهاني به جز در حوزه نفت و گاز تاثير نمي‌پذيرد.

به نوشته سردبیر دنیای اقتصاد اميدواري ايران در ماه‌هاي نخست بحران به واقعيت پيوست و در روزهايي كه بازارهاي سهام جهان گرفتار تلاطم بودند، در ايران اتفاق خاصي رخ نداد و همان چرخه ركود و تورم كه اساسا منشا داخلي داشت، به كار خود ادامه داد؛ اما از نيمه دوم اين دوران كه براثر ركود جهاني، بهاي نفت و به تبع آن درآمدهاي نفتي ايران كاهش يافت، پاي ايران هم به معركه بحران جهاني كشيده شد.

در ادامه این مقاله آمده در اين دوران حادثه‌اي در اقتصاد ايران رخ داد كه ظاهري خوشحال‌كننده و فريبنده داشت، اما در باطن، خبر از آغاز دوراني ناخوشايند مي‌داد: نرخ تورم اندكي كاهش يافت و اين‌گونه وانمود شد كه اين نشانه‌اي از بهبود وضع اقتصادي و يا دست‌كم توقف روند ناكامي‌ها است. اما واقعيت اين بود و هست كه علت اين كاهش ناچيز نرخ تورم، افزايش ركود و درنهايت كاهش تقاضاي مصرف براي كالاها و خدمات بوده است.

امام زمان خبرنگار

جمهوری اسلامی خبر داده فردي كه با لباس عربي به ادارات كل استان فارس مي رفته و خود را « خبرنگار اسلام » معرفي مي كرده پس از بازداشت و آزادي همچنان به ادعاهاي عجيب و غريب خود ادامه مي دهد. مدعي شده است كه داراي مقامات ويژه معنوي است و اوست كه خبر ظهور امام زمان را به همگان خواهد داد!

به نوشته این روزنامه گويا بازداشت نيز افاقه نكرده و اين مدعي دروغين همچنان به فعاليت هاي خود ادامه مي دهد. وي هم اكنون برفراز منزلش يك پرچم بزرگ نصب كرده كه روي آن نوشته شده است : « آخرالزمان خبرنگار ديني اسلام است ! » متاسفانه اين قبيل ادعاها در سالهاي اخير رشد چشمگيري داشته است.

من حالم خوب نیست

آرمان در گزارش دیدار رهبر جمهوری اسلامی با هنرمندان از بیان مجید مجیدی فیلمساز نوشته براستی چه شد آن روزها... آن روزهای زیبایی كه اسم شان را بگذاریم رویاهای سرزمین من، سرزمین ایران... انگار جنگ واقعی كه پر از كینه است الان دارد اتفاق می‌افتد... كسی آن موقع به كسی تهمت نمی‌زد، همدیگر را متهم نمی‌كرد. حال چرا اینجوری است... »

به نوشته آرمان مجیدی در این لحظه ناگهان بغض كرد و با صدایی اشك آلود خطاب به آقا گفت "آقا ما دلتنگ‌ایم. آقا من حالم خوب نیست.. كجا داریم می‌رویم...چرا به چنین روزیی افتادیم... چكار می‌كنیم..." و سپس در آرامش ادامه داد: «همه چی را داریم قطعه قطعه می‌كنیم... آن رشادتها كجا رفتند... غرور ما را گرفته... ماچیزی از خودمون نداریم هر چه داریم متعلق به شهداست و مردانی كه پایمردی كردند تا ما در عرصه‌های مختلف قدم برداریم. قهرمان واقعی ما آنها هستند... »

در ادامه گزارش آمده مجیدی سپس دوباره با حالت بغض گفت: «آقا من حالم خوب نیست... حال خیلی از فیلمسازها خوب نیست... خیلی از فیلمسازها امروز نیامدند و البته دلیلش بی‌حرمتی نبود بلكه مایل بودند در موقعیتی مناسبترحضورتان بیایند و حرفهاشان را با آقا بزنند... همه‌چیز دارد از دست می‌رود... داشته و نداشته‌های ما دارد از بین می‌رود"

ابتکار از جلسه دیدار هنرمندان با آیت الله خامنه ای گزارش داده در پايان مسعود ده نمکي کارگردان نکاتي را به عنوان اعتراض بيان ميکرد خود را به نزديک تربيون رساند و به دعوت نبوي پشت تربيون قرار گرفت. او که با عجله و تند سخن ميگفت در اولين پاراگراف با کنايه به حرفهاي مجيدي، خطاب به آقا گفت : " اگر دل بعضي ها گرفته دل ما هم گرفته ،چرا از روي ما رد مي شوند و يا ما را هزينه ميکنند ". ده نمکي سپس به وجود جريان مافيا در سينما اشاره کرد و گفت" برخي در سالهاي طولاني گذشته پول هاي فراواني گرفته اند اما اثر درخشاني ارايه ندادند.