هشدار نماینده مجلس در مورد هرگونه برخورد با مردم در روز قدس

نصرالله ترابی، عکس از پارلمان نیوز
Image caption آقای ترابی خواستار برخورد "عاقلانه" با راهپیمایان روز قدس شد

درحالی که بعضی از مخالفان می گویند به منظور ادامه اعتراضات به نتایج انتخابات 22 خرداد و خشونت های پس از آن در راهیپمایی روز قدس شرکت خواهند کرد، یک نماینده اصلاح طلب مجلس هشدار داده است که هر گونه برخورد احتمالی با مردم در این راهپیمایی عواقب منفی برای حکومت به دنبال خواهد داشت و گفته است که برخورد کنندگان پاسخگو خواهند بود.

به گزارش پارلمان نیوز، پایگاه خبری فراکسیون اقلیت اصلاح طلب مجلس موسوم به "خط امام"، نصرالله ترابی نماینده شهر کرد، همچنین از اینکه محمود احمدی نژاد سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته خواهد بود اظهار تاسف کرد.

رهبران اصلاح طلبان شامل میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی اعلام کرده اند که در راهپیمایی روز قدس شرکت خواهند کرد و آیت الله صانعی از روحانی های بلندپایه نیز این روز را "پشتوانه معنوی محکمی در جهت نفی هرگونه ظلم و ستم و استضعاف ملت ها در هرکجای عالم" توصیف کرده است.

در مقابل نهادهای حکومتی نیز همچون سال های گذشته مردم را به شرکت در تجمع این روز برای اعتراض به اسرائیل دعوت کرده اند اما آنها اخطار داده اند که نباید از روز قدس بهره برداری سیاسی برای هر هدفی غیر از مساله فلسطینی ها صورت گیرد و روزنامه کیهان حتی خواهان برخورد با کسانی شد که در این روز دست به تظاهرات ضد دولتی بزنند.

نصرالله ترابی اما علیه هرگونه برخوردی با راهپیمایان هشدار داد. او گفت: "هرگونه برخورد با مردم در روز قدس که نماد حمایت از مظلومان و مقابله با استکبار و ظلم است بازتاب منفی گسترده ای برای نظام در جهان به همراه خواهد داشت که ما امیدواریم مسئولان تحت تاثیر برخی جریانات تندرو قرار نگرفته و عاقلانه رفتار کنند."

او همچنین گفت: "مردم در یک فضای مسالمت آمیز برای بیان ایده هایشان در راهپیمایی مجوزدار قصد حضور دارند، اینها مردم ایران هستند و از خارج از کشور نمی آیند، اگر برخوردی صورت بگیرد و تشنج ایجاد کنند مقصر هستند و باید پاسخگو باشند."

او همچنین از اینکه برخلاف هر سال اقامه نماز جمعه به اکبر هاشمی رفسنجانی سپرده نشده است و در عوض احمد خاتمی از چهره های تندرو محافظه کار جایگزین او شده ابراز تاسف کرد: "عاقلانه تر این بود که یک چهره معتدل و حد وسط برای خواندن نماز این روز انتخاب می کردند که منتسب به هیچ گروهی نباشد."

به علاوه او در مورد اینکه آقای احمدی نژاد سخنران پیش از خطبه ها خواهد بود گفت: "روز قدس فراجناحی است نباید افرادی برای این روز انتخاب شوند که به کاهش حضور مردم منجر شود."

حکومت جمهوری اسلامی که پس از انتخابات ریاست جمهوری با اتهام تقلب و اعتراضات گسترده مواجه شده و در طول تابستان تقریبا از هرگونه تجمع اعتراضی مخالفان جلوگیری کرده است استدلال می کند که این مخالفان هستند که قصد استفاده جناحی از روز قدس را دارند. دولت اتهام تقلب را رد کرده است.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه گذشته تاکید کرد که روز قدس تنها خاص حمایت از فلسطینی هاست و گفت که باید مراقبت کرد که کسانی از راهپیمایی روز قدس برای اهداف دیگر و ایجاد تفرقه استفاده نکنند.

ضدیت با اسرائیل یکی از ارکان اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی است از این جهت برخی ناظران معتقدند که لغو مراسم روز قدس برای جلوگیری از نیرو گرفتن احتمالی جنبش مخالفان گزینه ای تقریبا غیرممکن برای حکومت بوده است چرا که آبروی نظام به آن بستگی دارد.

به علاوه به اعتقاد این ناظران برخورد با معترضان در این روز نیز به صورت علنی هزینه زیادی برای حکومت خواهد داشت چرا که این تجمعی در اعتراض به خشونت - اسرائیلی ها علیه فلسطینی ها - است.

'نه فقط مختص قدس'

برخی اصلاح طلبان این استدلال که روز قدس مختص مساله فلسطینی هاست را رد می کنند.

از جمله آیت الله یوسف صانعی از روحانی های نزدیک به اصلاح طلبان در بیانیه ای که 24 شهریور صادر کرد روز قدس را نه فقط محدود به مساله فلسطینی ها بلکه روز "مقابله مستضعفان با مستکبران" خواند.

او روز 24 شهریور در بیانیه ای نوشت روز قدس بر حسب مبنا و منطق آیت الله خمینی "روز تعيين سرنوشت ملت های مستضعف و روز مقابله مستضعفان با مستکبران است. روز قدس يک روز جهانی است. روزی نيست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد؛ روز مقابله مستضعفين با مستکبرين است."

او افزود: "اين جانب با محکوم نمودن اشغال و تجاوز در قدس شريف، از عموم ملت فهيم و هوشمند ايران می خواهم که با حضور باشکوه در راهپيمايي اين روز-که پاسخی به ندای بنيانگذار جمهوری اسلامی است- ضمن پيمان با آرمان های مردم مظلوم فلسطين، پشتوانه معنوی محکمی در جهت نفی هرگونه ظلم و ستم و استضعاف ملت ها در هرکجای عالم ايجاد نمايند، و بايد اطمينان داشت که خداوند در کمين ستمکاران و ظالمان است."

یک روز پیشتر سایت کلمه، وابسته به میرحسین موسوی، خبر داده بود که این نامزد معترض انتخابات در راهپیمایی روز قدس شرکت می کند.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، نیز که قبلا پیش بینی کرده بود روز قدس صحنه قدرتنمایی مخالفان خواهد شد گفته است که در این راهپیمایی شرکت خواهد کرد.

از سوی دیگر خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - که از دولت محمود احمدی نژاد حمایت می کند، در تحلیلی با عنوان "تقلای موج سبز برای اغتشاش در راهپیمایی روز قدس" طرفداران آقایان موسوی و کروبی را به تلاش برای "زنده نگهداشتن آتش اغتشاشات" از طریق دعوت مردم به حضور در این راهپیمایی متهم کرده و رسانه های بین المللی را به دلیل انعکاس اخبار در این زمینه هدف حمله قرار داده است.

معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری حرکت اعتراضی خود را "موج سبز" می نامند.

مطالب مرتبط