رفسنجانی می گوید مساله امامت جمعه روز قدس را "نباید سیاسی" کرد

Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی به طور معمول طی سال های گذشته خطیب آخرین نماز جمعه ماه رمضان در تهران بوده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، در اظهاراتی درباره عدم حضورش به عنوان امام جمعه روز قدس گفته است که "حضور افراد خیلی تفاوت نمی کند. بالاخره هر خطیبی که به نماز جمعه بیاید و برای مردم از حق مردم فلسطین دفاع خواهد کرد و با محکوم کردن ظلمهای رژیم اسراییل علیه ملت فلسطین خواسته های ملت ایران را نیز مطرح خواهد کرد."

آقای رفسنجانی این سخنان را در گفتگویی با شبکه خبری العالم اظهار کرده است.

بر اساس گزارشهای رسمی احمد خاتمی به عنوان خطیب آخرین جمعه ماه رمضان معرفی شده است و محمود احمدی نژاد به عنوان سخنران پیش از خطبه انتخاب شده است.

در مرداد سال ۱۳۵۸ به پیشنهاد آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی، آخرین جمعه ماه رمضان روز قدس و همبستگی با مردم فلسطین نامگذاری شد و از آن زمان تاکنون اقامه اغلب نماز جمعه های آخر ماه رمضان که روز قدس نام دارد، با اکبر هاشمی هاشمی رفسنجانی بوده است.

آقای رفسنجانی گفته است: "فکر نمی کنم ضرورت داشته باشد که همیشه بعد از 30 سال باز هم من آن روز خطبه بخوانم. بالاخره من در سایر خطبه های نماز جمعه هم می توانم حرفهای فلسطینیها را بزنم. به نظر من خیلی نباید به این مساله ابعاد سیاسی داد."

آخرین باری که آقای هاشمی رفسنجانی پس از هفته ها غیبت نماز جمعه تهران را اقامه کرد، مردم معترض به نتایج انتخابات به همراه مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد معترض به نتایح انتخابات در این نماز جمعه شرکت کردند و درگیرهایی نیز میان معترضان و نیروهای دولتی پدید آمد که به ضرب و شتم و دستگیری شماری از شهروندان انجامید.

او از شرایط حاکم بر ایران با عنوان شرایطی تلخ یاد کرده بود که "هیچ انسان آزاده ای" از آن خوشحال نیست. بسیاری از چهره های سیاسی اصلاح طلب و دولتمردان کابینه آقای هاشمی رفسنجانی در دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش از جمله عطا الله مهاجرانی معاون پارلمانی و معاون اجرایی دولت آقای هاشمی رفسنجانی، از همراهی او با معترضان به نتایج انتخابات و ابزار نظر صریح درباره وقایع اخیر ایران ابراز تعجب کردند.

در حالی که برای دومین بار پیاپی آقای هاشمی رفسنجانی از تریبون نماز جمعه تهران دور نگه داشته می شود و امام جمعه تازه ای نیز به جمع امامان جمعه موقت تهران افزوده شده است، این اقدام گمانه زنی ها درباره احتمال حذف تدریجی قدیمی ترین امام جمعه موقت تهران یعنی اکبر هاشمی رفسنجانی را افزایش داد.

مطالب مرتبط