اهود باراک: ایران تهدیدی برای موجودیت اسرائیل نیست

باراک
Image caption اهود باراک ایران را تهدیدی علیه موجودیت اسرائیل ندانسته است

وزیر دفاع اسرائیل ایران را تهدیدی جدی برای موجودیت کشور خود ندانسته است.

روز پنجشنبه، 7 سپتامبر (16 شهریور)، متن سخنان اهود باراک، رهبر حزب کارگر و وزیر دفاع در دولت ائتلافی اسرائیل، در مورد برنامه های هسته ای ایران انتشار یافت که در آن، با اتخاذ موضعی متفاوت از برخی دیگر از مقامات اسرائیلی گفته است که ایران را تهدیدی علیه موجودیت کشور اسرائیل تلقی نمی کند.

آقای باراک در مصاحبه ای که در یدیعوت آهرونوت، روزنامه پر تیراژ اسرائیلی منتشر شده، اعلام کرده که "من از جمله کسانی نیستم که معتقدند مساله ایران، مساله مرگ و زندگی برای موجودیت اسرائیل است."

وزیر دفاع اسرائیل افزود که "اسرائیل کشوری نیرومند است و کسی را نمی بینم که خطری عینی را متوجه این کشور کند."

در همانحال، اهود باراک، با تکرار این اتهام که جمهوری اسلامی در صدد دستیابی به اسلحه اتمی است، حکومت ایران را "جالشی نه تنها برای اسرائیل بلکه برای تمامی جهان" توصیف کرد که جامعه جهانی باید با آن برخورد کند.

در مورد نحوه برخورد با برنامه هسته ای ایران، آقای باراک گفت که اکنون، زمان روی کردن به اقدامات دیپلماتیک اما همراه با تشدید تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی است و افزود "بهتر است مذاکره و تشدید تحریم ها همزمان دنبال شود."

آقای باراک همچنین به جامعه جهانی توصیه کرد که موضعی قاطع در برابر کره شمالی اتخاذ کند و افزود که نباید اجازه داد حکومت ایران در عمل، کره شمالی را سرمشق خود قرار دهد و از روش های آن کشور تقلید کند.

اهود باراک اظهار داشت که رژیم کره شمالی پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای - ان پی تی - را بی پروا نقض کرده و در صدد تولید موشک هایی است که برد آنها کشورهای اروپایی و آمریکا را تحت پوشش قرار دهد تا با تهدید جهانیان، امنیت و ثبات خود را تضمین کند.

موضع متفاوت

وزیر دفاع اسرائیل افزود "من به مقامات دولت آمریکا در بالاترین سطوح اعلام می کنم که دولت ایران از نزدیک تحولات و تصمیمات مربوط به کره شمالی را زیر نظر دارد و اگر شما این مشکل را حل نکنید، ایران از این وضعیت نتیجه گیری خود را خواهد کرد."

Image caption دولت اسرائیل از ابراز خصومت ایران برای جلب حمایت جهان بهره برداری کرده است

اظهارات وزیر دفاع اسرائیل با موضعگیری شمار دیگری از مقامات ارشد این کشور در قبال پی آمدهای برنامه های هسته ای ایران برای اسرائیل تفاوت دارد.

اخیرا بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر از حزب راستگرای لیکود، این نظر را تکرار کرد که از نظر اسرائیل، جمهوری اسلامی "بزرگترین تهدید را در طول تاریخ اسرائیل" متوجه این کشور می کند.

در چند سال اخیر، مقامات اسرائیلی به خصوص با تاکید بر سخنان محمود احمدی نژاد در مورد محو اسرائیل از نقشه جهان، بر آنچه که خطر نابودی این کشور معرفی می کنند تاکید نهاده و به این ترتیب، کوشیده اند حمایت افکار عمومی جهان را از سیاست های خود به دست آورند.

گفته می شود اسرائیل در حال حاضر تنها کشور منطقه خاورمیانه با زرادخانه اتمی است.

اگرچه دولت اسرائیل هرگز داشتن کلاهک های اتمی و امکانات پرتاب آنها را رسما تایید نکرده، اما منابع مختلف اتمی بودن اسرائیل را تایید کرده و زرداخانه اتمی این کشور را عاملی بازدارنده در برابر تهدیدی دانسته اند که از سوی دهها کشور عرب و اسلامی متوجه خود می داند.

در مقابل، برخی منابع اسرائیلی گفته اند که دولت جمهوری اسلامی به قواعد بین المللی پایبند نیست و با ساخت تسلیحات اتمی خواهد کوشید بر کشورهای منطقه تسلط یابد و صلح جهانی را به مخاطره اندازد.

دولت جمهوری اسلامی اتهام تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای را رد کرده و گفته اند که فعالیت های اتمی این کشور از جمله در زمینه غنی سازی اورانیوم صرفا جنبه غیرنظامی دارد و از جمله حقوق مسلم ایران است.

مطالب مرتبط