درگیری در راهپیمایی های روز قدس

روز قدس
Image caption نخستین حضور گسترده خیابانی مخالفان در دو ماه اخیر

بر اساس گزارش های رسیده از ایران تظاهرات روز قدس در تهران و برخی شهرهای بزرگ دیگر ایران صحنه بروز نا آرامی و در گیری بین پلیس ضد شورش و نیروهای امنیتی با راهپیمایان حامی میرحسین موسوی و مهدی کروبی بود.

در جریان این راهپیمایی دهها هزار نفر از مخالفان محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران برای نخستین بار در دوماه اخیر برای ابراز مخالفت و اعتراض خود به خیابان ها آمدند.

به گفته شاهدان عینی، در حالیکه محمود احمدی نژاد در سخنرانی خود بار دیگر مواضع خود را علیه اسرائیل تکرار می کرد و هولوکاست را" افسانه" می خواند دهها هزار نفر در خیابانهای اطراف شعار ":مرگ بر دیکتاتور" می دادند.

بعد از این سخنرانی هم در میدان هفت تیر نیروهای پلیس ضد شورش، معترضانی که به سوی آنها سنگ پرتاب می کردند با باتوم مورد ضرب و شتم قرار دادند.

به گزارش شاهدان عینی، تظاهر کنندگان حامی میر حسین موسوی و مهدی کروبی که پلیس با شلیک گاز اشک آور وضرب و شتم قصد متفرق کردن آنها را داشت، شعار "تجاوز،

شکنجه، دیگر اثر ندارد"، سر داده بودند.

به گفته همین شاهدان عینی، در این راهپیمایی دست کم 10 نفر از معترضان در خیابان های مرکزی تهران دستگیر شدند.

این در حالیست که برخی گزارش ها از تجمع مخالفان در شهرهای اصفهان، شیراز و تبریز، رشت، مشهد، کرمانشاه و اهواز و بروز درگیری های پراکنده در برخی از این تجمعات حکایت دارد

مقامات جمهوری اسلامی از جمله آیت الله خامنه ای پیشتر به مخالفان هشدار داده بودند که تظاهرات روز قدس را به صحنه اعتراضات خود علیه نظام جمهوری اسلامی تبدیل نکنند .

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم یک روز قبل از برگزاری این راهپیمایی اعلام کرد، با کسانی که در راهپیمایی روز قدس "شعارهای انحرافی" بدهند یا نماد سبز همراه داشته باشند، "برخورد قاطع" خواهد کرد.

میر حسین موسوی و مهدی کروبی هم پیشتر اعلام کرده بودند که در این تظاهرات شرکت می کنند.

دهها هزار نفر از هواداران آقای موسوی با مچ بند و شال سبز در این راهپیمایی که تا پیش از این، جمعه آخر ماه رمضان هر سال برای حمایت از مردم فلسطین در برابر

دولت اسرائیل در تمام شهرهای ایران برگزار می شد حضور پیدا کرده و با سر دادن شعارهایی مانند" رهبری رهبری این آخرین پیامه، جنبش سبز ایران آماده قیامه" و

"مرگ بر دیکتاتور" مخالفت خود را با آیت الله خامنه ای ، محمود احمدی نژاد و هوادارانشان ابراز کردند.

مطالب مرتبط