واکنش شدید غرب به اظهارات احمدی نژاد درباره هولوکاست

محمود احمدی نژاد
Image caption کشورهای غربی انکار هولوکاست را جاهلانه خوانده اند

آلمان، آمریکا، بریتانیا و فرانسه انکار مجدد هولوکاست توسط محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران را قویا محکوم کرده اند.

رئیس جمهوری ایران بار دیگر نسل کشی یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم را "افسانه ای" آمیخته به "دروغ" و نوعی "عملیات روانی" خواند که برای زمینه سازی تأسیس کشور اسرائیل مطرح شده است.

آلمان این اظهارات را برای ایران "شرم آور" خوانده و آمریکا نیز گفته است این امر به انزوای بیشتر ایران منجر می شود.

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید به اظهارات باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در قاهره اشاره کرد که گفته بود "انکار هولوکاست بی پایه، جاهلانه و نفرت انگیز" است.

آقای گیبز گفت: "ترویج چنین دروغهای خصمانه ای تنها انزوای بیشتر ایران از جهان را به همراه خواهد داشت."

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان نیز گفت چنین یهودستیزی هایی باید با محکومیت همگانی روبرو شود.

او قول داد برخورد قاطعانه ای با این اظهارات شود.

وزارت خارجه فرانسه نیز صحبت های محمود احمدی نژاد را "غیرقابل پذیرش و تکان دهنده" خواند.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا چند ساعت پس از سخنرانی آقای احمدی نژاد گفت این سخنان "نفرت انگیز و حاکی از بی اطلاعی" است.

آقای میلیبند افزود: "بسیار مهم است که جامعه جهانی در مقابل این سوء رفتار ایستادگی کند. این نوع پرخاش در شأن رهبران ایران نیست".

او از تاریخ و فرهنگ بزرگ مردم ایران تجلیل کرد و گفت که باور نمی کند اکثریت این مردم به جای پرداختن به آینده خود بخواهند "این بخش از تاریخ را دوباره بنویسند".

آقای میلیبند گفت همزمانی اظهارات آقای احمدی نژاد با سال نوی یهودیان بر تأثیر این "توهین" می افزاید.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه روز قدس در تهران (در ۲۷ شهریور-۱۸ سپتامبر) گفت: "به ادعای آنها چند میلیون یهودی در کوره های آدم سوزی سوخته شدند و تلاش آنها این بود که این موضوع را جا انداخته و مظلومیت قوم یهود را با دروغ و طراحی پیچیده تبلیغاتی و عملیات روانی، تبلیغ کنند و بگویند که آنها پس از آن نیازمند دولت و سرزمین مستقل هستند و آن قدر قوی کار کردند که بسیاری از سیاستمداران و متفکران جهان هم فریب خوردند".

آقای احمدی نژاد گفت اگر چنین منطقی پذیرفته شود، آمریکا هم باید به سرخپوست ها تحویل داده شود و روسیه تکه تکه گردد.

سخنان آقای احمدی نژاد در حالی بیان می شد که گروه بزرگی از مخالفان دولت در خیابان های مرکزی تهران علیه او و سیاست هایش شعار می دادند.

رهبران مخالفان دولت، از جمله میرحسین موسوی و مهدی کروبی، نامزدهای معترض به نتیجه اعلام شده دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در تظاهرات مخالفان حاضر بودند.

محمود احمدی نژاد در سخنان پیش از خطبه های خود همچنین کشورهای غربی را تحت نفوذ صهیونیست ها معرفی کرد و گفت: "با شکل گیری کامل شبکه جهانی صهیونیسم، آنها بر دولت های اروپا و آمریکا مسلط شدند به گونه ای که اکنون بسیاری از دولت های غربی بقای خود را در حمایت از صهیونیسم می بینند و شرط ادامه استقرار آنها در مناصبشان اثبات وفاداری به رژیم صهیونیستی است".

او گفت در بسیاری از کشورهای غربی اگر شرکتی سهامدار صهیونیست نداشته باشد، اجازه فعالیت پیدا نمی کند.

مطالب مرتبط