پلیس ایران بازداشت تعدادی از معترضان روز قدس را تائید کرد

عکس از مهدی حسنی
Image caption روزنامه اعتماد از معدود رسانه های داخلی ایران بود که با انتشار این عکس در صفحه نخست خود، حضور مخالفان دولت در راهپیمایی روز قدس را پوشش داد.

پلیس تهران تائید کرده که تعدادی از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری را در راهپیمایی روز قدس بازداشت کرده است.

سرهنگ مهدی احمدی رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی نیروی انتظامی تهران گفته است: "تعدادی از کسانی که قصد آسیب زدن به اموال عمومی را داشتند از سوی پلیس دستگیر شده اند."

به گفته آقای احمدی، در جریان راهپیمایی روز قدس، "تعداد اندکی با حرکت از میدان هفت تیر به طرف میدان ولی عصر شعارهایی خارج از موضوع راهپیمایی سر دادند که پلیس با آنها برخوردی نداشت."

رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی نیروی انتظامی تهران در عین حال گفته که "در میان این افراد، گروهی به قصد اخلالگری و آسیب رساندن به اموال عمومی در حرکت بودند که پلیس پیش از آنکه آنها موتور سیکلت ها را آتش بزنند و یا به اموال عمومی آسیب برسانند، آنها را دستگیر کرد."

به گفته آقای احمدی، دستگیرشدگان "در صدد ایجاد اخلال و آشوبگری" بوده و قصد داشتند نظم عمومی را بر هم بزنند.

روز جمعه 27 شهریور همزمان با برگزاری راهپیمایی روز قدس، خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی گزارش داده بود که تعدادی از معترضان توسط نیروهای امنیتی مورد ضرب و شتم معترضان قرار گرفته و "بیش از 10 نفر توسط این نیروها دستگیر شدند."

در مراسم راهپیمایی روز قدس که در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می شود، دهها هزار نفر از معترضان در تهران و برخی شهرهای بزرگ ایران نظیر اهواز، مشهد، تبریز، کرمانشاه و شیراز شرکت کرده و در حمایت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتایج انتخابات شعار دادند.

اکبر هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی رئیس جمهور سابق نیز در این مراسم حضور داشتند.

بنابر گزارش ها، گروهی از لباس شخصی ها در مسیر راهپیمایی به آقای خاتمی حمله کردند و هجوم ناگهانی آنها باعث به زمین افتادن عمامه وی شد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده بود که طرفداران آقای موسوی در حوالی میدان ولی عصر تهران شعار "مرگ بر دیکتاتور" سرداده داده و طرفداران محمود احمدی نژاد هم که در همین مکان حضور داشتند، مطابق معمول روز قدس"مرگ بر آمریکا" و "مرگ بر اسرائیل" می گفتند.

بنابر گزارش این خبرگزاری، طرفداران آقای موسوی و آقای احمدی نژاد با مشت به یکدیگر حمله کردند و از قول یک شاهد عینی نوشت که پلیس در ابتدا تلاشی برای خاتمه دادن به درگیری انجام نداد.

ماموران پلیس پیش از آغاز این راهپیمایی در نقاط مختلف شهر تهران و در مسیرهای راهپیمایی به خصوص حوالی دانشگاه تهران، محل برگزاری نماز جمعه مستقر شده بودند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست