ایران و بریتانیا؛ شهروندان ایرانی هزینه تیرگی روابط را می پردازند؟

در آخرین ماه های ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا که بحث افتتاح دفتر حافظ منافع آمریکا در تهران با حضور دیپلمات های این کشور بالا گرفته بود، طرح افتتاح این دفتر کمک به شهروندان ایرانی عنوان شد تا برای گرفتن ویزای آمریکا مجبور به خروج از ایران نشوند.

این دفتر علی رغم بحث های زیادی که پیرامون آن در گرفت در دوره جورج بوش افتتاح نشد و دولت جدید آمریکا نیز برنامه ای برای گشایش آن اعلام نکرده است اما به تازگی مشکل تازه ای برای شهروندان ایرانی ایجاد شده است.

بخش ویزای سفارت بریتانیا در تهران هم اعلام کرده که صدور ویزا را متوقف کرده و به این ترتیب شهروندان ایرانی برای سفر به بریتانیا هم باید به سفارتخانه های این کشور در خارج از ایران مراجعه کنند.

باری مارستون، سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا می گوید که کشورش از این موضوع متاسف است اما به دلیل کاهش تعداد کارمندان، سفارت ناچار به این اقدام بوده است.

سفارت بریتانیا در لندن اعلام کرده است که درخواست های ارائه شده در خارج از ایران، نیاز به بررسی دقیق تر دارد که این موضوع باعث طولانی تر شدن زمان بررسی تقاضای ویزا می شود. بر این اساس شهروندان ایرانی که در سه ماه اخیر تقاضای ویزای بریتانیا داشته اند با صرف هزینه های اضافی به دیگر کشورها سفر می کنند.

متقاضیان سفر طولانی به بریتانیا با سفر به ابوظبی باید به مدت بیش از ۲ هفته در انتظار پاسخ سفارت بمانند اما بسیاری از ایرانیان پیش از ورود به امارات از این موضوع اطلاع ندارند و همین باعث سردرگمی و بر هم خوردن برنامه اقامت آنها و دریافت ویزایشان می شود.

پیش از این متقاضایان درخواست ویزای بریتانیا در ایران با مراجعه به وب سایت این سفارتخانه درخواست تعیین وقت می کردند و در تاریخ مشخص با ارائه مدارکشان در انتظار پاسخ می ماندند اما این روزها مراجعه کنندگان به سایت رسمی سفارت بریتانیا به جای ارائه زمان دریافت مدارک با این عبارت مواجه می شوند: "به دلیل کاهش در تعداد اعضا، بخش ویزا قادر به تعیین وقت جدید برای متقاضیان روادید در سفارت بریتانیا در تهران نیست."

این موضوع تقریبا همزمان با وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران صورت گرفته که در جریان اعتراض گروه هایی از معترضان و دستگیری شماری از اصلاح طلبان، ۹ کارمند محلی سفارت بریتانیا در تهران نیز بازداشت شدند و یکی از آنها در دادگاه حاضر شد. پیش از این دستگیری، ایران دو دیپلمات بریتانیایی را هم از تهران اخراج کرده بود.

Image caption بریتانیا نسبت به صدور ویزا از تهران در آینده ابراز امیدواری کرده است

روابط ایران و بریتانیا که یکی از شکننده ترین مناسبات سیاسی را با یکدیگر دارند، پس از این حوادث بار دیگر رو به تیرگی گذاشته است و به نظر می رسد که هنوز نیز به شرایط عادی بازنگشته است.

برخی از صاحب نظران مسائل ایران می گویند که هرچند سفارت بریتانیا در تهران به طور رسمی اعلام نکرده اما توقف صدور ویزای بریتانیا در ایران بی ارتباط با افزایش فشارهای ایران بر سفارت بریتانیا در تهران نیست.

به اعتقاد برخی از کارشناسان،در شرایطی که ایران دلخوری سیاسی خود را با فشار بر کارمندان محلی سفارت بریتانیا نشان داده، بریتانیا هم با توقف صدور ویزا به این فشار ها پاسخ داده است.

مهرداد خوانساری، کارشناس مسائل دیپلماتیک در لندن به بی بی سی می گوید که بریتانیا با این اقدام می خواهد که تعداد کارمندان سفارت این کشور در تهران و فعالیت آنها دچار اختلال نشود اما اولین کسانی که از این رفتار لطمه می بینند شهروندان ایرانی هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا می گوید که دلیل توقف پذیرش درخواست های تازه برای صدور ویزا سیاسی نیست اما او در عین حال از مذاکره با مقام ها و نهادهای ایرانی برای رفع این مشکل خبر می دهد.

به گفته شهروندانی که به طور مرتب از ایران به بریتانیا سفر می کنند، سفارت بریتانیا همواره در فصل تابستان به دلیل افزایش درخواست ویزا با مشکلاتی همراه بوده و زمان دریافت تقاضای ویزا گاهی بیش از دیگر مواقع سال طول می کشید. اما مشکل تازه شهروندان ایرانی برای سفر به بریتانیا با قبل تفاوت کرده و اساسا امکان سفر برای سالمندان و افرادی که به هر دلیلی امکان سفر به یک کشور دیگر برای دریافت ویزای بریتانیا را ندارند، تقریبا ناممکن است.

موضوعی که به نظر می رسد از اختلاف نظرهای سیاسی بین ایران و بریتانیا آغاز شد، اینک دامان شهروندان ایرانی گرفته است، شهروندانی که برای دیدار با خانواده هایشان یا تحصیل و کار پشت درهای سفارت برتیانیا در تهران مانده اند تا شاید تحول تازه ای میان روابط دو کشور این مشکل تازه را حل کند و دریافت ویزای بریتانیا از تهران دوباره امکانپذیر شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست