روسیه: سخنان احمدی نژاد درباره هولوکاست غیرقابل قبول است

محمود احمدی نژاد
Image caption آلمان نیز سخنان احمدی نژاد را شرم آور خوانده است

روسیه سخنان اخیر محمود احمدی نژاد درباره هولوکاست، نسل کشی یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم، را رد کرده و آن را "غیرقابل قبول" خوانده است.

رئیس جمهوری ایران در سخنرانی جمعه، روز "قدس" در تهران هولوکاست را "افسانه ای" آمیخته به "دروغ" و نوعی "عملیات روانی" خواند که به گفته وی، برای زمینه سازی تأسیس کشور اسرائیل مطرح شده است.

وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای این سخنان را "برخلاف حقیقت" و "غیرقابل قبول" دانسته است.

در این بیانیه تاکید شده است، هر اقدامی برای تحریف تاریخ، اهانتی است به قربانیان فاشیسم و کسانی که 70 سال پیش با فاشیسم مبارزه کردند.

روسیه تاکید کرده است که سخنان محمود احمدی نژاد در مورد هولوکاست به پیشرفت گفتگوها در مورد موضوع های مربوط به ایران کمکی نمی کند.

روسیه یکی از کشورهای گروه 1+5 است و در کنار آمریکا، آلمان، بریتانیا، چین و فرانسه تلاش می کند از طریق دیپلماتیک راه حلی برای مناقشه اتمی ایران پیدا کند.

پیشتر، دولت های آلمان، آمریکا، بریتانیا و فرانسه انکار مجدد هولوکاست توسط محمود احمدی نژاد را قویا محکوم کرده بودند.

آلمان این اظهارات را برای ایران "شرم آور" خواند و آمریکا نیز گفته این امر به انزوای بیشتر ایران منجر می شود.

فرانسه نیز صحبت های محمود احمدی نژاد را "غیرقابل پذیرش و تکان دهنده" دانسته است.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا سخنان محمود احمدی نژاد را "نفرت انگیز و حاکی از بی اطلاعی" دانست.

محمود احمدی نژاد در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه روز قدس در تهران (در ۲۷ شهریور-۱۸ سپتامبر) گفت: "به ادعای آنها چند میلیون یهودی در کوره های آدم سوزی سوخته شدند و تلاش آنها این بود که این موضوع را جا انداخته و مظلومیت قوم یهود را با دروغ و طراحی پیچیده تبلیغاتی و عملیات روانی، تبلیغ کنند و بگویند که آنها پس از آن نیازمند دولت و سرزمین مستقل هستند و آن قدر قوی کار کردند که بسیاری از سیاستمداران و متفکران جهان هم فریب خوردند".

سخنان آقای احمدی نژاد در حالی بیان می شد که گروه بزرگی از مخالفان دولت در خیابان های مرکزی تهران علیه او و سیاست هایش شعار می دادند.

مطالب مرتبط