اغلب مراجع تقلید جهان شیعه، دوشنبه را عید فطر اعلام کرده اند

با وجود اینکه آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه 29 شهریور را اولین روز ماه شوال و عید فطر اعلام کرد، اما اغلب مراجع تقلید شیعیان در ایران و کشورهای دیگر اعلام کرده اند که روز یکشنبه آخرین روز ماه مضان و دوشنبه عید فطر است.

با این حال دولت ایران بنا به نظر آیت الله خامنه ای، روز یکشنبه را تعطیل رسمی اعلام کرد و نماز عید فطر به امامت آیت الله خامنه ای و با حضور سران جمهوری اسلامی در دانشگاه تهران برگزار شد.

آیات عظام حسینعلی منتظری، یوسف صانعی، لطف الله صافی گلپایگانی و عبدالکریم موسوی اردبیلی، از طرق مختلف از جمله سایت های اینترنتی شان به صراحت روز یکشنبه را آخرین روز از ماه رمضان دانسته و اعلام کرده اند روز دوشنبه عید فطر است..

در وبسایت رسمی آیت الله صافی گلپایگانی در این خصوص آمده است: "به اطلاع عموم روزه داران عزيز و ميهمانان سفره ضيافت الهی می‌رساند که يکشنبه 29/6/1388به نظر معظم له، عيد فطر، ثابت نشده است."

او همچنین در پاسخ به استفتایی گفته است: " کسانی که امروز روزه خود را افطار کرده‌اند و عيد بودن امروز برايشان ثابت نشده بايد تا آخر امروز امساک نمايند ( از خوردن و آشاميدن خودداری کنند ) و بعدا قضای آن را به جای آورند."

همچنین آیات عظام علی محمد دستغیب، ناصر مکارم شیرازی، حسین نوری همدانی، محمد تقی مدرسی، صادق شیرازی، محمد سعید حکیم، اسد الله بیات، حسین مظاهری و حسین وحید خراسانی هم از جمله مراجع دیگری هستند که حلول ماه شوال برای آنها شب گذشته اثبات نشده و بدین ترتیب روز دوشنبه را عید فطر اعلام کرده اند.

در عراق نیز آیت الله علی سیستانی که در نجف اقامت دارد، روز دوشنبه را عید اعلام کرده است.

اسحاق فیاض، مرجع تقلید شیعیان افغانستان نیز مانند اغلب مراجع دیگر گفته است که روز یکشنبه آخرین روز ماه رمضان است.

در اکثر کشورهای دیگر حاشیه خلیج فارس (به جز عمان) به تبعیت از عربستان سعودی، روز یکشنبه را به عنوان عید فطر اعلام کرده اند.