مدودف: اسرائیل به ایران حمله نظامی نمی کند

مدودف
Image caption رئیس جمهوری روسیه از معاملات تسلیحاتی کشورش با ایران دفاع کرد

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، می گوید که اسرائیل به او اطمینان داده است که به ایران حمله نظامی نکند. او همچنین صحت خبر دیدار محرمانه اش با نخست وزیر اسرائیل را تایید کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه (20 سپتامبر) در مصاحبه با شبکه سی ان ان گفت که، شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، در ماه اوت امسال به وی اطمینان داد که اسرائیل برنامه حمله به ایران را ندارد.

شیمون پرز 18 اوت امسال در شهر ساحلی سوچی روسیه با دمیتری مدودف دیدار کرده بود.

دمیتری مدودف در مصاحبه اش با سی ان ان همچنین هرگونه حمله نظامی به ایران را "بدترین چیزی که بتوان آن را تصور کرد" دانست.

آن طور که رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد، شیمون پروز در سوچی به وی گفت: "...اسرائیل برنامه هیچ حمله ای به ایران را ندارد. ما کشوری صلح طلب هستیم و این کار را نخواهیم کرد."

دولت اسرائیل هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.

دولت اسرائیل بارها تاکید کرده است که یک ایران مسلح به سلاح اتمی خطری برای موجودیت اسرائیل است و اگر لازم باشد به گزینه نظامی علیه ایران متوسل خواهد شد.

دولت ایران ضمن صلح آمیز دانستن برنامه های هسته ای خود، هشدار داده است که به هرگونه حمله نظامی به تاسیسات اتمی این کشور به طور قاطع پاسخ خواهد داد.

دمیتری مدودف در عین حال تاکید کرد که اگر حمله نظامی به ایران شود، روسیه نسبت به این تحول بی تفاوت باقی نخواهد ماند.

سفر محرمانه نتانیاهو

رئیس جمهوری روسیه در عین حال تایید کرد که بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل، به تازگی به طور مخفیانه به مسکو سفر کرد و با مقام های ارشد روس از جمله خود وی گفتگو کرده است.

بر اساس گزارش ها، بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه 7 سپتامبر برای گفتگو درباره معاملات تسلیحاتی دولت روسیه با ایران سفری مخفیانه به روسیه داشته است.

Image caption نخست وزیر اسرائیل بارها در مورد احتمال توسل به گزینه نظامی علیه ایران هشدار داده است

رسانه های غربی و روسیه خبر داده بودند که ماموران سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل در متوقف شدن یک کشتی روس به نام اقیانوس منجمد شمالی دست داشته اند.

این کشتی باری در جریان سفرش از فنلاند به الجزایر برای مدتی ناپدید شد و به گفته تیم فرانکز، گزارشگر بی بی سی در بیت المقدس، برخی محافل رسانه ای اسرائیل بر این باورند که ناپدید شدن موقت آن با سفری که تصور می شود آقای نتانیاهو به روسیه انجام داده است، ارتباط داشته باشد.

دولت روسیه بعدا اعلام کرد که این کشتی حامل الوار چوب بوده و دلیل ناپدیدی آن ربوده شدنش بوده که پس از ردیابی توسط نیروی دریایی روسیه، خدمه اش نجات یافته اند.

یکی از مقام های ارشد نزدیک به سازمان جاسوسی اسرائیل به بی بی سی گفت که کشتی مذکور سیستم دفاع ضد حملات هوایی پیشرفته روسیه را به سمت ایران می برده است.

این مقام اسرائیلی گفت اسرائیل به روسیه هشدار داده بود که از بار این کشتی مطلع است و به اندازه کافی به روسیه فرصت داد تا پیش از افشاگری علنی و آبرو ریزی آن را متوقف کند.

مقام های روسیه گزارش هایی را که گفته اند این کشور توسط این کشتی برای ایران موشک حمل می کرده، انکار کرده است.

گفته شده است که اسرائیل به روسیه مدارکی را نشان داده دال بر اینکه تسلیحاتی که به ایران فروخته در اختیار جنبش حزب الله لبنان قرار گرفته است.

مطبوعات اسرائیل خبر داده اند که آقای نتانیاهو همچنین در پی آن بود که روسیه به ایران موشک های پیشرفته زمین به هوا نفروشد.

از این موشک ها می توان برای دفاع از تاسیسات هسته ای استفاده کرد.

به گفته گزارشگر بی بی سی، اسرائیل نگرانی خاصی در باره تجهیزات ضد حملات هوایی ایران دارد چون اگر تصمیم بگیرد که در راستای مقابله با بلندپروازی های هسته ای ایران دست به حملات هوایی بزند، این گزینه را از دست می دهد.

رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه بار دیگر از فروش سیستم های موشکی پیشرفته به ایران دفاع کرد.

او گفت که این کار تنش را افزایش نخواهد داد بلکه باعث کاهش آن خواهد شد.

مطالب مرتبط