کاربران اینترنتی در ایران همچنان با مشکل مواجه هستند

کاربران اینترنتی در ایران برای چندمین بار پس از انتخابات این کشور با اختلال در استفاده از اینترنت مواجه شده اند. همزمان با آغاز شمارش آرای انتخابات در ایران در خرداد ماه اختلال در استفاده از اینترنت آغاز شد و با برگزاری مراسم روز قدس در ۲۷ شهریور ماه نیز این اختلال به شکل شدیدتری برای کاربران اینترنتی ایجاد شده است.

به اعتقاد برخی از کارشناسان مشکل اینترنت در ایران، موضوع تکنیکی نیست و نوعی کنترل برای عدم اطلاع رسانی حوادث اخیر این کشور است.

رضا معینی، مسئول بخش ایران در سازمان گزارشگران بدون مرز با تاکید بر این که محدودیت ها در عرصه های مختلف دیده می شود، می گوید "در روز ۲۷ شهریور از ساعت ۱۱ ظهر به بعد عملا دسترسی به بسیاری از سایت ها امکان ناپذیر نبود، ارسال ایمیل از دو سرویس خدمات دهی جی میل و یاهو تقریبا نا ممکن بود، اما به طور کامل قطع نشده بود."

در همین حال به گزارش سایت انجمن دانش آموختگان دانشکده پست و مخابرات، به علت بروز مشکل در ارتباطات بین الملل شبکه دیتا ارتباطات اینترنت در کشور دچار اختلال شده است.

نیما اکبرپور خبرنگار بی بی سی نظری متفاوت دارد و می گوید "من فکر می کنم این اختلال تعمدی به وجود آمده که اطلاع رسانی با سرعت زیاد و از طریق اینترنت امکان پذیر نباشد." گروهی از صاحبنظران بر این باورند که مسئولان ایران شرکت مردم در تظاهرات را ناشی از اطلاع رسانی در اینترنت می دانند، این در حالی است که این اختلال مشکلات متعددی را برای کاربران مختلف در این کشور ایجاد می کند که بخش مهمی از آن هم رسانه ای نیست. آقای معینی این نوع تفکر مقامات ایرانی را اشتباه می داند و می گوید نباید از اینترنت انتقام گرفت. آقای معینی اضافه کرد "یک عده از این وسیله نان می خورند و زندگی تامین می کنند. نمی شود یک رسانه را برای حل یک بحران تعطیل کرد. این اقداماتی است که متاسفانه جمهوری اسلامی برخلاف تمام تعهدات بین المللی که داشته نقض کرده و پایبند به آنها نیست. این ضربه ای است که به کاربران و شرکت های مختلف و حتی به شرکت های دولتی وارد می شود."

اما نیما اکبرپور معتقد است که مراکز دولتی در زمان اختلال با مشکل چندانی مواجه نمی شوند، زیرا ارتباطات ماهواره ای خود را دارند.

مطالب مرتبط