اسرائیل بر باز بودن 'همه گزینه ها' مقابل ایران تاکید کرد

گابی اشکنازی (چپ)
Image caption آقای اشکنازی (چپ) گفت که کشورش هیچ گزینه ای را مقابل ایران حذف نمی کند

یک روز پس از اظهارات رئیس جمهوری روسیه، گابی اشکنازی رئیس ستاد ارتش اسرائیل گفت که در ارتباط با ایران همه گزینه ها همچنان موجود است و یک مقام دیگر اسرائیلی نیز گفت که سیاست کشورش در مقابل ایران عوض نشده است.

دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه روز یکشنبه گفته بود که مقام های اسرائیلی به او اطمینان داده اند که اسرائیل برنامه ای برای حمله به تاسیسات اتمی ایران ندارد.

آقای اشکنازی در گفت و گو با رادیوی ارتش اسرائیل گفت که بهترین راه مقابله با "تهدید اتمی ایران" اعمال تحریم ها علیه حکومت آن کشور است. اما او گفت که اسرائیل برای جلوگیری از بدل شدن ایران به قدرت اتمی برای همه گزینه ها آماده می شود.

ایران نظامی بودن برنامه اتمی خود را انکار می کند.

آقای اشکنازی گفت: "این که ایران یک قدرت اتمی شود نه تنها تهدیدی برای اسرائیل بلکه برای خاور میانه و کل جهان آزاد است. اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند و همه گزینه ها موجود است."

آقای مدودف روز یکشنبه در مصاحبه با سی ان ان گفته بود که شیمون پرز رئیس جمهوری اسرائیل به او اطمینان داده است که این کشور دست به حمله به تاسیسات اتمی ایران نخواهد زد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه آقای مدودف که بخش هایی از مصاحبه اش با این شبکه آمریکایی روز یکشنبه توسط کرملین منتشر شد گفت: "وقتی رئیس جمهور پرز از اسرائیل اخیرا در سوچی با من ملاقات کرد حرفی زد که برای همه ما خیلی مهم است: 'اسرائیل طرحی برای حمله به ایران ندارد، ما یک کشور صلح طلب هستیم و این کار را نمی کنیم'."

همزمان دنی آیالون معاون وزارت خارجه اسرائیل روز یکشنبه در واکنش به این اظهارات گفت که ممکن است رئیس جمهور روسیه حرف های آقای پرز را بد فهمیده یا اشتباه تعبیر کرده باشد.

او در مصاحبه با رادیو ارتش گفت: "به هرحال، او مسلما اجازه ندارد از طرف ما حرف بزند، و سیاست اسرائیل نیز اصلا هیچ تغییری نکرده است."

او افزود: "در کمال احترام برای رئیس جمهور مدودف می گویم که او در مورد اینکه سیاست اسرائیل چه باشد تصمیم نمی گیرد... و این فقط سیاست اسرائیل نیست بلکه سیاست بین المللی است که ایران به سلاح اتمی مجهز نشود."