مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 31 شهریور

تیترهای اول

"کیفیت و قیمت بنزین ونزوئلائی در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس" تیتر اول آفتاب یزد است، "اختلاف در عيد فطر، فقهي يا سياسي؟" عنوان اولابتکار است، ایران خبر از "نیویورک در انتظار خبرسازترین رییس جمهور" داده است.

"صدا و سیما تخلف کرده نه قوه قضاییه" عنوان اصلی آرمان است که به نقل از رییس دیوان عالی اداری نوشته شده، خبر از قول همین مقام نوشته "روال دادگاه ها تاکنون غیرقانونی بود"، جام جم این بخش را انتخاب کرده "حوادث اخیر جمهوریت نظام را هدف گرفته بود" حیات نو در تیتر اول خود خواستار "اعاده حیثیت از نام بردگان در دادگاه ها" شده است.

"تلاش گسترده آمریکا برای ایجاد اتفاق نظر علیه ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل" تیتر اول خراسان است، "هشدار اتحادیه عرب در زمینه توطئه تقسیم مسجدالاقصی" خبر اصلی جمهوری اسلامی است و کیهان در صدر عنوان های خود از قول جورج سوروس سرمایه دار آمریکائی نوشته "با خاتمی دو دیدار به یاد ماندنی داشتم".

"مقصد پول‌ها در سال بحران" تیتر اول دنیای اقتصاد است، "مردم اطراف فتنه جویان را خلوت کرده اند" به نقل از عسگر اولادی دبیرکل سابق هیات موتلفه عنوان اصلی رسالت است، سرمایه "58 در صد درآمد جامعه در اختیار یک سوم ایرانی هاست" را در صدر اخبار خود نقل کرده و "تکذيب نشست فوق العاده مجلس خبرگان" عنوان اول مردم سالاری است.

گزیده مقالات

جنایت یا حادثه

ابتکار در نقد گزارش هائی که درباره زندان کهریزک تهیه شده نوشته ابتدا گفته شد تعداد کساني که در هجدهم تير دستگير شده اند، اندک هستند، چطور زندان هاي رسمي کشور ظرفيتي براي نگهداري آنان نداشتند پس احتمال و شنيده هاي غيررسمي که تعداد آنان را حدود دويست وهفتاد نفر اعلام مي کند، رقمي نزديک به واقعيت بود.

نویسنده گزارش پرسیده آيا نمي شد بازداشت شدگان را در يکي از مدارس يا مکان هاي سرپوشيده داخل شهر اسکان داد؟ برخي از خانواده ها از اين نگران هستند که نکند پرونده کهريزک به سرنوشت کوي دانشگاه تهران مبتلا شود.

به نوشته مقاله ابتکار در حالي که رهبر انقلاب حادثه کهريزک را جنايت می داند و بر لزوم برخورد با عاملان اصلي آن تاکيد دارد، برخي مقامات انتظامي و قضايي آن را حادثه دانسته و ناشي از تخلف نيروهاي خودسر بر مي شمرند از همین رو انتظار مردم برخورد با همه کساني است که در وقوع اين ماجرا مشارکت يا مسئوليت داشته اند.

تخم کج فهمی

مصطفی ایزدی در مقاله ای در آرمان با اشاره به حوادثی که در زندان کهریزک صورت داده شده نوشته در سال‌های گذشته، تخم کج‌فهمی کاشته شد چرا که هرگاه یک مامور جزء یا کل، خطائی مرتکب می‌شد، اعتراض به این خطا، مخالفت با نظام یا تضعیف نظام تلقی می‌گردید و البته عمده این تعریف با عکس‌العمل را، خود آن مامور بروز می‌داد.

به نوشته این مقاله هرکس گفت که در زندان کهریزک با زندانیان بدرفتاری می‌شود فورا فریاد اعتراض بلند می‌شد که مخالفان نظام این حرف‌ها را می‌زنند. منظور منتقدان، تضعیف نظام و ضدیت با نظام است، تا وقتی چند نفر در آن زندان جان باختند آن گاه دستور رسیدگی و برخورد با پدیدآورندگان آن وضع پلشت صادر شد و در این زمان دیگر کسی نگفت که انتقاد از وضع بد کهریزک، انتقاد به نظام است و منتقدین به منظور تضعیف نظام و به دروغ علیه کهریزک حرف می‌زنند.

داوری مقتدرانه

عماد افروغ در مقاله ای در حیات نو با اشاره به هشدار رهبر جمهوری اسلامی نوشته پخش يکسرى از ادعاها و شايعات توسط رسانه ملى اقدام درستى نبوده که باعث هتک حرمت و آبروريزى عده‌اى شد ولى به هر حال توصيه مى‌شود با رعايت موازين اخلاقى برخورد منصفانه‌اى نسبت به افراد خودسر که خارج از چارچوب قانونى عمل کردند صورت گيرد.

به نوشته رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس اگر مسئولان خواهان پشت سرگذاشتن حوادث اخير در رسيدن به شرايط اوليه وحتى مطلوب‌‌تر آرمانى‌ هستند بايد جوانب به صورت قانونى، اخلاقى و منصفانه براى تمام عوامل و عناصر ذى‌ربط به صورت مستقيم و غيرمستقيم صورت گيرد.

در ادامه مقاله حیات نو آمده در ارتباط با آمار کشته‌شدگان اين حوادث هم بايد ياد گرفت و محکمه‌پسند سخن گفت و به تفکيک قوا باور داشت و از يک قوه قضائيه مستقل و مقتدر حمايت کرد. اگر فضا به لحاظ ذهنى براى ايجاد قوه قضائيه مقتدر مستقل آماده شود خواه ناخواه بر داورى مقتدرانه اثر مثبت خواهد داشت.

ما نبودیم

کیهان در حالی که نشریات اصولگرا و هواداران دولت را از هشدار رهبر جمهوری اسلامی جدا دانسته ولی نوشته رسانه هاي اصولگرا، آنچه در دادگاهها مطرح شده بود را منتشر كرده اند، بي آن كه مقامات و مراكز مسئول درباره ممنوعيت انتشار آن، سخني گفته و يا اطلاعيه صادر كرده باشند و بعد از اعلام ممنوعيت قانوني، به اين قانون تن دادند.

مدیر روزنامه کیهان همچنان اضافه کرده حاميان داخلي و بيروني آشوبگران و مخصوصاً سران فتنه و افراد نزديك به آنها به دليل آن كه در ادامه بررسي هاي دادگاه و پي گيري اتهامات مطرح شده، رسوايي خود را مي ديدند نه فقط اتهامات مطرح شده را به علت آن كه عليه خودشان بود - و نه به دليل قانون گرايي و رعايت اخلاق و حقوق ديگران- منتشر نمي كردند، بلكه اعترافات صريح و مستند متهمان را هم بي اساس و تحت فشار قلمداد مي كردند.

روزنامه ایران هم نوشته جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با استقبال از رهنمودهاي رهبر در خصوص حفظ وحدت و همدلي، تأکيد کردند: بيانات رهبري به معني تبرئه فرماندهان آشوب‌هاي اخير نيست. اين نمايندگان تصريح کردند: بايد مهرباني جايگزين فضاي بدگماني و تهمت در جامعه شود.

فتواهای متفاوت

دو روز بعد از انتشار فتوای مختلفی درباره عید فطر و پایان ماه رمضان که توسط رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه اعلام شد اما عده ای از مراجع تقلید آن را دو شنبه دانستند به نوشته سرمایه علم الهدی امام جمعه مشهد گفته مراجع عظام تقلید غیر از آیت الله سیستانی حکم حاکم شرع را در قضیه عید فطر و رویت هلال ماه نافذ می دانند لذا اگر مرجعی اعلام کرده قضای روزه یکشنبه باید گرفته شود مغایر با حکم خود آن هاست که قبلا پذیرفته اند در مقام حکم حکومتی رهبر، نظر وی را بپذیرند.

احمد علم الهدی به نوشته سرمایه اختلاف نظرها را مربوط به چگونگی رویت هلال ماه عنوان کرده و گفته عید برای آقایان مراجع ثابت نشده بود بلکه برای مقام معظم رهبری ثابت شده است، علت ثبوتش هم این است که چون مراجع دیدن ماه را با چشم مسلح آن هم قبل از وقت شرعی و در روز کافی نمی دانند، اما مقام معظم رهبری هم دیدن با تلسکوپ و چشم مسلح را کافی می دانند و هم اینکه اگر بعد از اذان ظهر کسی ماه را ببیند.

شعارهای تند

آرمان در مقاله ای نوشته راديکاليسم و افراطي گري آفتي است که راست و چپ نمي شناسد، کما اينکه در راهپيمايي روز قدس عده اي مرگ خاتمي و موسوي و کروبي را فرياد مي کشيدند و گروهي ديگر نيز "ادبيات مرگ محور"ي عليه برخي مسئولان داشتند که هيچکدام از اينها، متضمن منفعت ملت ايران نيست و صرفا به تشديد شکاف ها و زمينه سازي براي گسترش درگيري ها مي انجامد.

نویسنده آرمان در عین حال تذکر داده که برخي از شعارها بيانگر مطالبات سياسي و اجتماعي بخشي از جامعه هستند که حتي اگر سرداده نشوند نيز به عنوان "مطالبه" در لايه هاي مختلفي از جامعه وجود دارند و لذا مسئولان بايد خرسند باشند که بدون تلاش براي تحقيق و تفحص و مطالعات هزينه زا و زمان بر اجتماعي و سياسي، از آنچه در بطن بخشي از جامعه مي گذرد، خبردار مي شوند.

نویسنده آرمان در اثبات آن که تندروی در شعار ها منظور اصلاح طلبان نیست نوشته بايد به رفتارهاي جريان مقابل نيز منتقدانه نگريست زيرا عدم تمايل جناح حاکم به شنيدن صداي مخالفان و تحقير مستمر آنها باعث برون فکني خشم دروني شده و به واکنش هاي تند انجاميده است.بديهي است اگر به مخالفان اجازه قانوني داده مي شد که در زماني مقرر راهپيمايي کنند و اعتراضات خود را بيان کنند، کار به این جا نمی کشید.

جانم فدای اسلام

علی مطهری نماینده مجلس بعد از مدت ها که مقالات وی در کیهان چاپ نمی شد و در مصاحبه های خود به انتقاد از مدیریت کیهان پرداخته بود امروز در اولین مقاله ای از وی که بعد از ماه ها به چاپ رسیده از شرکت کنندگان در مراسم روز قدس گلایه کرده که چرا شعار داده اند «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران» بلکه باید می گفتند «هم غزه، هم لبنان، جانم فداي اسلام». چرا که علاوه بر وظيفه اسلامي و به تعبيري منافع اسلامي، اصولا منافع ملي ما اقتضا مي كند كه براي آزادي فلسطين تلاش كنيم.

نماینده تهران که بعد از انتشار انتقادهای وی از دولت احمدی نژاد از زمره نویسندگان کیهان جدا شد و چند بار نیز کیهان به شدت علیه وی نوشته در مقاله امروز خود از موسوي، كروبي و خاتمي كه به نوشته وی به هرحال رهبران اين حركت قلمداد شده اند خواست از اين شعارها تبري جويند و اگر واقعا به دنبال اصلاحات اجتماعي و احياي اصول فراموش شده قانون اساسي در خصوص حقوق فردي و اجتماعي مردم هستند اجازه ندهند كه هواداران آنها از چارچوب اهداف آنان خارج شوند، در غير اين صورت آنها به ابزاري در دست دشمنان اسلام تبديل خواهند شد.

فراراز مرگ بر اسرائیل

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته گريز از فرهنگ اعتراض علاوه بر آنكه به بيراهه رفتن است تن به ريزش دادن نيز هست . روز قدس روز « مرگ بر اسرائيل » است . فرار از شعار « مرگ بر اسرائيل » به هر بهانه اي و با هر توجيهي باشد قابل قبول نيست و منحرف شدن از مسير صحيح و ناديده گرفتن اصول است .

این روزنامه اصولگرا در عین حال نوشته كساني كه به مسائل مربوط به انتخابات اعتراضي ندارند ولي به اعتراض كنندگان اعتراض دارند آنها هم بايد فرهنگ اعتراض را رعايت كنند. تهمت زدن بي حرمتي كردن برخوردهاي خلاف قانون و استفاده از روش هاي خلاف اصول و غيراخلاقي از آنها هم قابل قبول نيست .

راز پیام های سید حسن

سرمقاله آفتاب یزد به بررسی حملاتی پرداخته که در هفته های اخیر از سوی هواداران دولت نثار نوه بنیان گذار جمهوری اسلامی شده و نوشته بهتر است افراد عصباني مزاج هم كه اين روزها عنان اختيار از كف داده‌اند به جاي هتاكي يا حملات غيرمقبول، به دنبال شناسايي عواملي بروند كه سيد حسن را از حضور در جلسات مرتبط با دولت دهم و رئيس آن منصرف نـمـوده اسـت.

سردبیر این روزنامه با تاکید بر این که مشخص نيست، معترضان محدود اما پر سر و صداي سيدحسن، آيا به دنبال كشف حقيقت هستند نوشته اگر كسي به دنبال كشف حقيقت باشد پاسخ او تنها يك جمله است: عدم حضور نوه امام در چند مراسم، با برنامه‌ريزي و انگيزه ‌كافي صورت گرفته و ديدار سحرگاهان يا شبانه او با بعضي از اصلاح‌طلبان بازداشتي يا خانواده ايشان نيز متكي به يك انديشه است.

مجتبی واحدی در مقاله آفتاب یزد اضافه کرده به جاي آنكه به فكر موافقت يا مخالفت با بعضي "بر كرسي‌نشستگان" يا "ازكرسي افتادگان"، باید به دنبال آن بود كه پیام را دریافت و راز اعتراضی را کشفکرد که به برخي روش‌ها را به نمايش گذاشته می شود. چرا عده‌اي حاضر نيستند پيام شفاف اين غيبت و حضورها– كه سيدحسن خميني بر افشا و علني كردن آن اصرار دارد – را دريابند و به تغيير رويه خويش بپردازند؟

مسمومیت برنج وارداتی

مردم سالاری سرمقاله خود را به موضوع مسمومیت برنج های وارداتی ایران اختصاص داده و نوشته موضوع واردات به کشور به مثابه کلافي سردر گم است که با توجه به نظام ناهماهنگ و مبهم بازرگاني کشور، اميدي به بازشدن اين کلاف و شفافيت در ميزان و نوع ورودي کالاها به کشور نيست.حال، طبق معمول هر موضوع ديگر در کشورهاي هم سطح کشور ما، اين مردم هستند که ضرر ناشی از نابساماني ها تحمل می کنند.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری بيش از 660 هزار تن برنج هندي از ابتداي سال تا کنون به کشور وارد شده که 50 درصد بیش از سال گذشته است و در عین حال دو نکته ابهام وجود دارد نخست اين که آيا در طول ساليان اخير در حوزه بازرگاني چنين اقدامي با اين حجم بالا در بازار صورت گرفته است؟ دوم اين که سازمان هاي ذيربط آیا هيچ راهکاري را در اين خصوص ارايه نداده اند و به چگونگي جمع آوري برنج هاي آلوده هم اشاره نشده است.

لغو لغو فروش سهام

دنیای اقتصاد در عنوان اصلی خود خبر داده دو روز پس از لغو ناگهاني فروش سهام مخابرات که بزرگ ترین خصوصی سازی تاریخ ایران لقب داده شده بود ناگهان اعلام شده که فردا این سهام باز در بورس قرار می گیرد.

دنیای اقتصاد بدون اشاره به اخباری که درباره امنیتی بودن موضوع جلوگیری از فروش نیمی از سهام مخابران منشتر شده است نوشته «كنسرسيوم پيشگامان كوير يزد» كه نامش به عنوان خريدار اصلي مخابرات مطرح بود، براي خريد اين سهام حدود 700ميليون تومان سفته باطل كرده بود كه تاكنون تكليف بازپرداخت اين مبلغ به خريدار نيز روشن نشده است. تعويق معامله يادشده براي خريدار ديگر اين عرضه نيز مبهم بود.

تعطیل فرودگاه ها

روزنامه دنیای اقتصاد از تعطيلی چهارساعته فرودگاه‏های تهران به دلیل مانور نظامی خبر داده و نوشته فرودگاه‌هاي استان تهران امروز از ساعت 8 صبح لغايت 12 روز 31 شهريور‌ماه به علت انجام مانور نظامي، تعطيل بوده و پروازي در آنها انجام نمي‌شود.

به نوشته این روزنامه، امروز به علت انجام پروازهاي مانوري، در فرودگاه‌هاي استان تهران نظير فرودگاه امام ، مهرآباد، پيام و قلعه‌مرغي و ساير فرودگاه‌هاي اين استان، از ساعت 8 صبح تا 12روز 31 شهريور سال جاري هيچگونه پرواز مسافري انجام نخواهد شد.