گروه 1+5 در آستانه آغاز گفتگو با ایران تشکیل جلسه می دهد

میلیبند
Image caption میلیبند ریاست جلسه مشورتی گروه 1+5 را برعهده خواهد داشت

کشورهای عضو گروه 1+5 برای مشورت پیرامون برنامه های هسته ای ایران تشکیل جلسه می دهند.

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه بریتانیا، گفته است که وزیران امور خارجه کشورهای گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دایم شورای امنیت - آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - و آلمان در جلسه ای در روز چهارشنبه در مورد برنامه های هسته ای ایران گفتگو خواهند کرد.

برگزاری جلسه وزیران خارجه این شش کشور، که برای حضور در اجلاس سالانه مجمع عمومی در نیویورک به سر می برند، در حالی گزارش می شود که قرار است مذاکرات ایران و گروه 1+5 از اول ماه اکتبر آغاز شود.

در این مذاکرات، مدیران کل سیاسی وزارتخانه های امور خارجه شش کشور و سعید جلیلی، دبیر شورایعالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای ایران، نمایندگی کشورهای خود را برعهده خواهند داشت.

آقای میلیبند در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اسکای گفته است که "موضوع ایران موضوعی مشخص است و باید در کنار مساله فعالیت اتمی کره شمالی، مورد بررسی قرار گیرد."

وزیر خارجه بریتانیا افزوده است "زمان آن فرا رسیده است که ایران به اقداماتی ملموس دست بزند تا نشان دهد که مایل به زندگی در چارچوب مقررات پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای است یعنی پیمانی که در خلال چهل سال گذشته، نقشی موثر در جلوگیری از گسترش این نوع تسلیحات ایفا کرده است."

دیوید میلیبند در مورد جلسه مشورتی گروه 1+5 در نیویورک گفت که هدف از این جلسه، آمادگی شش کشور برای جلسه مهم مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه این کشورها در اول اکتبر است.

کشورهای گروه 1+5، که رهبری اقدامات بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران را برعهده گرفته اند، از این کشور خواسته اند به قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف بخشی از فعالیت های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند.

دولت جمهوری اسلامی این قطعنامه ها را، که شامل وضع برخی تنبیه های بین المللی علیه ایران است، غیرقانونی توصیف کرده و بر ادامه غنی سازی اورانیوم، به عنوان حق انکارناپذیر خود در چارچوب پیمان منع گسترش تاکید نهاده است.

انتظارات متفاوت دو طرف

در حالیکه کشورهای غربی ایران را به تلاش برای دستیابی به تسلیحات اتمی در پوشش برنامه های صلح آمیز هسته ای متهم می کنند، مقامات ایرانی این اتهام را رد کرده و گفته اند که هدف آنان تولید سوخت نیروگاهی است.

Image caption احمدی نژاد هدف از ارائه بسته پیشنهادی را مدیریت امور جهانی عنوان کرده است

در پی انتشار اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در مورد مذاکرات کشورهای 1+5 در نیویورک، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، گفت که باید این کشورها و ایران به اعتماد متقابل دست یابند و مذاکرات خود را "برای پرداختن به مهمترین مسایل" آغاز کنند.

وی اظهار داشت که لازم است در جریان مذاکراتی که از اول ماه اکتبر آغاز می شود، دو طرف به یک دستور کار مشترک برسند.

ایران تاکید داشته که هدف از شرکت در مذاکرات با 1+5 بررسی بسته پیشنهادی این کشور است که، به گفته مقامات جمهوری اسلامی، راه حل هایی را برای غلبه بر مشکلات اساسی جامعه جهانی ارائه می دهد.

ظاهرا این بسته پیشنهادی شامل مشارکت مقامات جمهوری اسلامی در مدیریت امور جهانی است و پیش از این هم، محمود احمدی نژاد ابراز آمادگی کرده بود مدیریت حل مشکلات اقتصادی، سیاسی و اخلاقی جامعه بشری را براساس الگویی که در ایران به اجرا گذاشته، بر عهده بگیرد.

آقای احمدی نژاد همچنین در موارد متعدد تاکید داشته که برنامه های هسته ای ایران قابل مذاکره و مصالحه نیست در حالیکه کشورهای 1+5 گفته اند که موضوع مذاکرات با ایران باید صرفا درباره برنامه های هسته ای این کشور و دستیابی به توافقی بر سر اجرای قطعنامه های شورای امنیت باشد.

گروه 1+5 در برابر توافق ایران با اجرای قطعنامه های شورای امنیت برخی مشوق های سیاسی، اقتصادی و فنی را وعده داده است.

به گفته کارشناسان، با توجه به اختلاف نظر بین دو طرف در مورد دستور کار مذاکرات، به خصوص تاکید مقامات آمریکایی بر اینکه تنها مایل به گفتگوهای جدی برای حل بحران هسته ای ایران هستند، پیشرفت در مذاکرات آتی و دستیابی به نتایج ملموس قابل پیش بینی نیست.

برخی از منتقدان برنامه های هسته ای ایران گفته اند که هدف جمهوری اسلامی از ورود به این گفتگوها، جلوگیری از تصویب قطعنامه های تنبیهی شدیدتر از سوی شورای امنیت و به دست آوردن فرصت لازم برای دنبال کردن فعالیت های هسته ای مشکوک است.

مطالب مرتبط