محمود احمدی نژاد در نیویورک

محمود احمدی نژاد در رژه هفته دفاع مقدس در تهران
Image caption محمود احمدی نژاد در رژه هفته دفاع مقدس در تهران

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران بعد از ظهر سه شنبه وارد نیویورک شده تا روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند.

هرچند سفر هر ساله آقای احمدی نژاد به نیویورک از زمان به عهده گرفتن پست ریاست جمهوری در سال 1384 برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل خبرساز بوده است اما انتظار می رود سفر امسال با توجه به انتخابات بحث برانگیز اخیر و برخورد شدید دولت با معترضان ابعاد خبری تازه ای پیدا کند.

بسیاری از مخالفان و معترضان ایرانی گفته اند قصد دارند با تظاهرات در اطراف مقر سازمان ملل سفر نشان دهند که آقای احمدی نژاد را رئیس جمهور قانونی ایران نمی دانند.

همزمان به گزارش خبرگزاری رویتر، وزارت خارجه آلمان نیز گفته است که اگر آقای احمدی نژاد در سخنرانی خود در مجمع عمومی، بار دیگر هولوکاست (قتل عام یهودیان در جنگ دوم جهانی توسط نازی ها) را انکار کند، دیپلمات هایش سالن مجمع را ترک خواهند کرد و از اعضای اتحادیه اروپا نیز خواسته است چنین کنند.

اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر، مجتبی ثمره هاشمی دستیار ارشد و پرویز داودی مشاور ارشد آقای احمدی نژاد از جمله کسانی هستند که در این سفر او را همراهی می کنند.

قرار است محمود احمدی نژاد عصر چهارشنبه در مجمع عمومی سخنرانی کند. او در سخنرانی های پیشین خود در این مجمع خواستار برقراری ارزش های الهی بر جهان شده و ساختار قدرت در سازمان ملل به ویژه شورای امنیت را به شدت مورد انتقاد قرار داده بود.

توضیح درباره نقض حقوق بشر

در آستانه سفر آقای احمدی نژاد به نیویورک، سازمان دیده بان حقوق بشر و کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران خواستار آن شدند که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از رئیس جمهوری ایران بخواهند که درباره "کشتارها" و "شکنجه ها" پاسخگو باشد.

این دو گروه همچنین تعیین نماینده ویژه ای برای رسیدگی به وضع به گفته آنان وخیم و بحرانی حقوق بشر در ایران را تقاضا کردند. دولت ایران نقض حقوق بشر را رد می کند.

گروه "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" روز سه شنبه اعلام کرد که با نصب پوسترهایی بر روی کامیون هایی که در خیابان های شهر نیویورک حرکت می کنند توجه اعضای جامعه جهانی را به "خشونت های اخیر علیه معترضین و نقض گسترده حقوق بشر" جلب کرده است.

فعالان حقوق بشر می گویند که نه فقط گروه های سیاسی بلکه بسیاری از معترضان از سراسر دنیا و به ویژه آمریکا و کانادا برنامه های سفر فردی و گروهی برای حضور در تظاهرات و تجمع علیه نماینده دولت ایران تدارک دیده اند. معترضان برنامه های متعددی در فاصله روز های 22 تا 24 سپتامبرخواهند داشت.

یکی از این برنامه ها "نه به احمدی نژاد و آری به حقوق بشر" نام دارد که با همراهی سازمان دیدبان حقوق بشر و عفو بین الملل در روز 23 سپتامبر در اعتراض به نقض گسترده حقوق بشر به ویژه در برخورد با اعتراضات پس از انتخابات برپا می شود. یک برنامه دیگر هم "نه به دیکتاتوری و آری به دموکراسی" نام دارد که توسط گروهی دیگر سازمان داده شده است.

'قطع دست متجاوزان'

آقای احمدی نژاد روز سه شنبه پیش از سفر به نیویورک در جریان مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت "هفته دفاع مقدس" در آرامگاه آیت الله خمینی به کشورهای خارجی علیه حمله به ایران هشدار داد.

او گفت: "هیچ قدرت خارجی جرات نخواهد کرد در ذهن خود اندیشه تجاوز به سرزمین و منافع بزرگ ایران را بپروراند."

او جای دیگری با اشاره به اینکه ایران برای مشکلات جهان "راه حل های انسانی" دارد افزود: "اما تاکید می کنم هر کسی در هر نقطه ای از دنیا بخواهد علیه ملت ایران ماشه ای را بچکاند، دستش قبل از این اقدام توسط فرزندان رشید ملت ایران در نیروهای مسلح، مقتدرانه از بازو قطع خواهد شد."

یک روز پیشتر برخی مقام های اسرائیلی در واکنش به اظهارات دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه که گفته بود مقام های اسرائیلی به او اطمینان داده اند قصد حمله به ایران را ندارند، بار دیگر تاکید کردند که هیچ گزینه ای را برای جلوگیری از اتمی شدن ایران حذف نکرده اند.

در جریان رژه نیروهای مسلح ایران در روز سه شنبه صدها سرباز از مقابل سکویی که مقام های ارشد ایرانی در آن ایستاده بودند رژه رفتند و پس از آن مجموعه ای از ابزار آلات نظامی از جمله موشک های قدر، سجیل و موشک میان برد شهاب 3 به نمایش در آمد.

موشک های کوتاه بردتر، هواپیماهای بدون سرنشین و جت های جنگنده ساخت ایران - صاعقه و آذرخش - از دیگر ابزار نظامی بود که نمایش داده شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در این مراسم موشک های پدافند هوایی ایران که این کشور در سال 2007 برای دفاع از تاسیسات اتمی خود از روسیه خریداری کرد نیز نمایش داده شد. این اولین بار بود که ایران موشک های ضدهوایی "تور - ام 1" روسی را نمایش می داد.

همزمان با این رژه یک هواپیمای نیروی هوایی ایران در جنوب تهران سقوط کرد که بنابه گزارش ها هفت کشته به جا گذاشت اما نیروی هوایی در بیانیه ای گفت که این حادثه ربطی به رژه نظامی سه شنبه نداشته است. نوع هواپیمای ساقط شده اعلام نشده است.

مطالب مرتبط