سولانا: مخالفت روسیه با تحریم ایران بعید است

سولانا
Image caption آقای سولانا می گوید شکافی در مواضع گروه ۱+۵ دیده نمی شود

خاویر سولانا، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید به نظر نمی رسد روسیه و چین با تشدید احتمالی تحریم های ایران مخالفت کنند.

آقای سولانا گفت فکر نمی کند درصورتی که گروه ۱+۵ خواستار اعمال مجازات های بیشتر علیه ایران شود، روسیه و چین با آن مخالفت کنند. آقای سولانا گفت هیچ شکافی در این گروه رخ نخواهد داد. آقای سولانا قرار است روز چهارشنبه در نشست وزیران امور خارجه گروه ۱+۵، متشکل از پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان، در نیویورک شرکت کند. این نشست یک دیدار مشورتی است که در آستانه مذاکرات ایران و این گروه در اول ماه اکتبر برگزار می شود. به گفته آقای سولانا تصمیم مهمی در این نشست اتخاذ نخواهد شد. همزمان، یک دیپلمات ارشد روسیه در گفتگو با خبرگزاری رویترز پیشبینی آقای سولانا درباره عدم مخالفت کشورش با افزایش احتمالی تحریم های ایران را صحیح دانست. به گفته این دیپلمات که از او نام برده نشده است، سخنان آقای سولانا با سخنان اخیر دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هماهنگ است. در این حال، او هشدار داد برای صحبت کردن درباره موضع گیری احتمالی گروه ۱+۵ زود است. دمیتری مدودف به تازگی گفته است اعمال تحریم علیه ایران بهترین گزینه نیست ولی گاهی لازم است. آقای مدودف گفتگوهای دیپلماتیک را بهترین گزینه در برابر ایران دانسته بود. همزمان، دیوید میلیبند وزیر امورخارجه بریتانیا خواستار اقدام "مناسب ملموس" ایران در جهت اعتمادسازی هسته ای با غرب شده است.

آقای میلیبند که در نیویورک به سر می برد، گفت: "زمان آن فرا رسیده است که ایران به اقداماتی ملموس دست بزند تا نشان دهد که مایل به زندگی در چارچوب مقررات پیمان منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای است."

دیوید میلیبند در مورد جلسه مشورتی گروه ۱+۵ در نیویورک گفت که هدف از این جلسه، آمادگی شش کشور برای جلسه مهم مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه این کشورها در اول اکتبر است.

کشورهای گروه ۱+۵، که رهبری اقدامات بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران را برعهده گرفته اند، از این کشور خواسته اند به قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل در مورد توقف بخشی از فعالیت های اتمی خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند.

دولت ایران این قطعنامه ها را، که شامل وضع برخی تنبیه های بین المللی علیه ایران است، غیرقانونی توصیف کرده و بر ادامه غنی سازی اورانیوم، به عنوان حق انکارناپذیر خود در چارچوب پیمان منع گسترش تاکید نهاده است.

مطالب مرتبط