اجلاس مجلس خبرگان در غیاب هاشمی رفسنجانی پایان یافت

ششمین اجلاس دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری ایران با انتشار بیانیه ای به کار خود پایان داد. در بیانیه این مجلس که بیشتر بر روی انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری و وقایع پس از آن متمرکز بود، از آیت الله علی خامنه ای و سخنان او در این رابطه تجلیل شد.

ریاست دومین و آخرین جلسه ششمین اجلاس دوره چهارم در غیاب اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس این مجلس، برعهده محمود هاشمی شاهرودی بود و بیانیه پایانی توسط احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه خوانده شد.

در این بیانیه آمده است که "شركت 85 درصدی ملت شريف ايران در انتخابات دهمين دوره رياست‌جمهوری يكی از نمونه‌های برجسته پشتيبانی مردم از نظام و قدرشناسی آنان از دستاوردهای انقلاب اسلامی است."

و در ادامه آن آمده است : "استكبار جهانی كه در طول سال‌های پس از انقلاب ناكامی‌هاي متعددی را در جبهه‌های مختلف فرهنگی، سياسی، اقتصادی و نظامی تجربه كرده بود اينک پس از اين حماسه بی‌نظير وارد صحنه شد و در سلسله اقدامات خود برای استحاله انقلاب و سرنگونی آن ايجاد فتنه و اغتشاشات اخير متوسل شد."

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به نقش آیت الله خامنه ای در " خاموش کردن آتش فتنه و حوادث پس از انتخابات" ستودن مقاومت او در مقابل تشکیک نسبت به صحت و سلامت انتخابات، ذکر شده که " ما (نمایندگان مجلس خبرگان) ضمن بيعت مجدد با رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه ای مدظله العالی بار ديگر پشتيبانی قاطع خود را از معظم له كه ادامه دهنده راه بنيانگذار انقلاب مقدس اسلامی حضرت امام خميني رضوان الله تعالی عليه است اعلام می داريم و همچنان معظم له را تنها گزينه ای می دانيم كه لباس رهبری امت بر قامتش زيبنده است."

بنا بر این بیانیه مجلس خبرگان رهبری انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد به ریاست جمهوری و تشکیل دولت دهم را تبریک گفت.

مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه، 2 سپتامبر (31 شهریور)، با سخنان اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس و رئیس مجمع تشخیص مصلحت در تهران اجلاس دو روزه خود را آغاز کرد.

غیبت هاشمی رفسنجانی در روز دوم

Image caption رفسنجانی: افراد خیرخواه مشغول تنظیم متنی برای برون رفت از وضعیت کنونی هستند

اما در روز دوم آقای رفسنجانی در اجلاس حضور نداشت که علت غیبت او مشخص نیست. ظاهرا او در ابتدای جلسه به دلیلی که هنوز معلوم نیست جلسه را ترک کرده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر محمود علوی نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان در این خصوص گفته است که طبیعی است که در برخی از مواقع رئیس جلسه به خاطر برنامه ای که پیش می آید جلسه را ترک می کند.

او همچنین گفت: "آقای هاشمی رفسنجانی به خاطر مسئولیت‌هایی که دارند برنامه‌های زیادی دارند و نمی‌توانند همه برنامه‌های خود را کنسل کنند و در اجلاس به صورت کامل حضور پیدا کنند."

خبرگزاری فارس هم به نقل از احمد خاتمی خبر داده است که تمام مفاد بیانیه پایانی به تائید آقای رفسنجانی رسیده است.

در روز اول این اجلاس، علاوه بر سخنان تعدادی از اعضای مجلس، ارائه گزارش های غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل، و سعید جلیلی، دبیر شورای امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، در مورد مسایل داخلی و خارجی، از جمله موضوع هسته ای، در دستور کار اجلاس قرار داشت.

آقای رفسنجانی در آغاز سخنان خود، بدون اشاره به برگزاری تظاهرات مخالفان دولت در روز جمعه گذشته - روز قدس - در ایران، آنچه را که "حضور با شکوه مردم در راهپیمایی روز قدس" می خواند مورد تقدیر قرار داد و گفت که آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم، از "حضور یکپارچه مردم" در این راهپیمایی ابراز رضایت کرده است.

او در بخشی از سخنان خود مسایل داخلی را "قابل ملاحظه" خواند و ضمن توصیه به هشیاری، با اشاره به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و هشدار نسبت به "جنگ روانی که بیگانگان دست اندر کار آن هستند" گفت که "مقداری درنگ و تامل مسایل را می تواند به سمت وضع خوبی ببرد مشروط بر اینکه هم شرایط را به خوبی ارزیابی کنیم و هم به موقع تصمیم بگیریم."

اکبر هاشمی رفسنجانی و برخی از اعضای خانواده او در جریان مناظره های انتخاباتی و در جریان نا آرامی پس از انتخابات، هدف انتقادهای تند از سوی محمود احمدی نژاد و طرفداران او قرار داشته اند.

Image caption خبرگان بالقوه نهادی نیرومند اما در عمل تابع نهادهای غیرانتخابی است

رئیس مجلس خبرگان در اشاره ضمنی به شرایط کنونی جمهوری اسلامی، از اقداماتی برای رفع بحران سیاسی کنونی خبر داد و گفت "افراد خیرخواه و با تجربه در حال تنظیم مطالبی براساس محورهای سخنان بزرگان هستند که می تواند براساس آن، فضای فعلی را فضای نقادی صحیح، دلسوزانه و بدون تنش های کاذب در نظر گرفت" اما در مورد این متن، محتوا و تهیه کنندگان آن توضیحی نداد.

مجلس خبرگان دارای هشتاد و شش عضو است که به مدت هشت سال براساس تقسیم بندی استانی به نمایندگی مجلس انتخاب می شوند و دوره کنونی تا سال 1394 ادامه خواهد داشت.

براساس آئین نامه مجلس خبرگان، اعضای این مجلس باید دست کم سالی دوبار تشکیل جلسه دهند و قرار بود اجلاس نیمه اول سال جاری در شهریور ماه برگزار شود اما به گفته منابع مجلس، به دلیل تقارن با ماه رمضان، به آخر شهریور ماه موکول شد.

اعضای هیات رئیسه مجلس برای دوره های دو ساله انتخاب می شوند و رای گیری برای گزینش اعضای جدید هیات رئیسه سال آینده صورت خواهد گرفت.

وظیفه قانونی مجلس خبرگان رهبری، انتخاب رهبر در صورت فوت یا از کارافتادگی رهبر جمهوری اسلامی و نظارت بر عملکرد رهبری است و از این نظر، دارای اهمیت بالقوه ای در نظام جمهوری اسلامی تلقی می شود.

در عین حال، برخی از کارشناسان گفته اند با توجه به اینکه صلاحیت نامزدهای عضویت در مجلس خبرگان باید به تایید فقهای شورای نگهبان، که منصوب رهبری است، برسد، این مجلس در عمل تابع نهادهای غیر انتخابی منصوب رهبری است و در شرایط عادی، اختیارات چندانی ندارد.

در تحولات سیاسی پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری و نقش آیت الله خامنه ای در آن، برخی منابع از امکان مداخله مجلس خبرگان برای نظارت موثرتر بر اقدامات وی و تلاش برای ایجاد شورای رهبری خبر دادند اما این گزارش ها مورد تایید قرار نگرفت.