شرکت های چینی یک سوم بنزین وارداتی ایران را تامین می کنند

بنزین
Image caption در ماههای اخیر ایران به طور متوسط میانگین روزانه 22 میلیون لیتر وارد کرده است

برای بی اثر کردن تلاش های جهانی برای قطع فروش بنزین به ایران به رهبری آمریکا روزنامه فایننشیال تایمز خبر داد که شرکت های دولتی چین بنزین مورد نیاز ایران را تامین می کنند.

به گزارش این روزنامه این شرکت ها تا یک سوم بنزین وارداتی ایران را از طریق فروش با واسطه تامین می کنند.

این کار در حالی انجام می شود که شرکت های بین المللی مانند BP و شرکت هندی ریلاینس در چند سال گذشته حرکت هایی در جهت توقف فروش بنزین به ایران انجام داده اند.

کارشناسان امور نفتی ایران می گویند، کمبودهایی که به دلیل عقب نشینی چنین شرکت های بزرگ نفتی برای ایران ایجاد می شود با فروش بنزین از سوی این شرکت های چینی جبران می شود.

وزرای خارجه قدرت های بزرگ دنیا امروز در نیویورک گرد هم می آیند تا درباره اینکه چطور ایران را متقاعد کنند فعالیت های هسته ایش را متوقف کند، تصمیم بگیرند.

اما ایران همچنان تاکید دارد که با اجرای برنامه های هسته ایش اهداف صلح آمیز دنبال می کند.

به گفته کارشناسان، فروش بنزین به ایران در حال حاضر قانونی است و واردات سوخت هنوز جزو تحریم ها علیه ایران نیست.

یک مقام رسمی دولت چین در واشنگتن گفت مراودات اقتصادی چین با ایران عادی ،معمول و در چارچوب قطعنامه های سازمان ملل تنظیم می شود.

با اینکه ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت در دنیاست اما یک سوم بنزین مصرفی خود را از خارج تامین می کند.عمده پالایشگاههای این کشور قدیمی و فرسوده هستند و یارانه زیاد دولتی بنزین موجب افزایش مصرف سوخت در ایران شده است.

ایران می گوید خود را برای تحریم احتمالی بنزین آماده کرده است.

مصرف روزانه بنزین در ماههای اخیر حدود 67 میلیون لیتر بوده است این در حالی است که تولید بنزین داخلی حدود 45 میلیون لیتر است و ایران بقیه نیاز مصرفی خود را از خارج تامین می کند.

در ماههای اخیر ایران به طور متوسط میانگین روزانه 22 میلیون لیتر وارد کرده است و تلاش این کشور برای خودکفایی در تولید این ماده سوختی، چندان موفقیت آمیز نبوده است.

در ماه گذشته سنای امریکا طرحی تصویب کرد که در صورت عدم همکاری ایران در باره پرونده هسته ای، شرکت های بین المللی تامین کننده بنزین و فراورده های نفتی ایران تحت تحریم قرار خواهند گرفت.

مطالب مرتبط