تشدید فشار بر بازداشت شدگان پس از انتخابات

وضعیت بازداشت شدگان پس از انتخابات و ناآرامی های اخیر در ایران موجب نگرانی خانواده ها و فعالان حقوق بشر شده است. به گفته برخی از صاحبنظران، جا به جا کردن بازداشت شدگان و گزارش های موجود مبنی بر انتقال آنها به بندهایی با شرایط سخت تر به دلیل "کمبود جا"، از ایجاد فشار بیشتر بر این افراد حکایت دارد.

کوهیار گودرزی دبیر کمیته گزارشگران حقوق بشر می گوید تعدادی از زندانیان زن و مرد به قرنطینه زندان اولین منتقل شده اند که وضعیت جالبی ندارد. قرنطینه محلی است که به طور موقت برای زندانیانی که منتظر اعدام هستند در نظر گرفته شده است. آنجا فاقد سیستم گرمایشی و سرمایشی است و با بندهای زندان اوین از لحاظ تامین غذا و بهداشت متفاوت است. بند امنیتی اوین نیز وضعیت غذاییش مناسب نیست و فاقد بهداری است."

یکی از بندهایی که در زندان اوین با شرایط نامناسبی توصیف می شود، بند ۲۴۰ است. مهدیه محمدی همسر احمد زید آبادی می گوید که آقای زید آبادی به بند ۲۴۰ منتقل شده است. به گفته خانم محمدی بازجوی آقای زید آبادی نیز مجددا تغییر کرده و همان بازجوی نخستین روزهای بازداشت وی، بار دیگر برای اعتراف گیری و تغییر متن دفاعیه آقای زید آبادی به کار گمارده شده است.

مهدیه محمدی افزود "هفته پیش آقای زید آبادی را ملاقات کردیم و گفت که شرایط تغییر کرده، به این معنا که بازجوی وی خشن است. آقای زید آبادی را می زده است و گفته ما دستور داریم هر کاری بخواهیم با تو بکنیم. ما تو را له می کنیم...."

آقای گودرزی نیز وضعیت بند ۲۴۰ را مناسب نمی داند و می گوید "بازداشت شدگان روز ۲۷ شهریور به بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شده اند. سلوهای این بند فضای کمتری دارد و بندی است که فاقد امکانات اولیه برای حقوق زندانی است. معمولا در سالهای اخیر زندانیانی که قصد اعمال فشار بر آنها دارند را به این بند منتقل می کند."

به گفته آقای گودرزی تعدادی از زندانیان زن بند ۲۰۹، خانم ها شیوا نظر آهاری، مهسا نادری، عاطفه نبوی، شبنم مدد زاده، فاطمه ضیایی و صغرا غلام نژاد از این بند به بندهای دیگر منتقل شده اند.

او همچنین می گوید "این پروژه از پیش تعیین شده، و هدف آن این است که هر کدام از بازداشت شدگان نقشی را که برایشان در دستگاه امینتی در نظر گرفته شده به عهده بگیرند و فشارهایی نیز به آنها وارد می شود تا به برخی کارهایی هم که انجام نداده اند اعتراف کنند. "

در حالی که اطلاعات دقیقی از شرایط بازداشت شدگان اخیر در دست نیست، برخی از خانواده های این افراد برای جلوگیری از اعمال فشار بر عزیزان در بندشان، سکوت کرده اند. این در حالی است که مقامات ایران همچنان بر این موضع که شرایط بازداشت شدگان در زندان های این کشور مناسب است و آنها در شرایط استاندارد نگهداری می شوند، پافشاری می کنند.

مطالب مرتبط