ادامه انتقادها از هاشمی رفسنجانی

اکبر هاشمی رفسنجانی

نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از عملکرد اکبر هاشمی رفسنجانی در حوادث اخیر ایران انتقاد کرده اند.

احمد علم الهدی، نماینده مشهد در مجلس خبرگان و امام جمعه این شهر روز سه شنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) در نطق پیش از دستور خود در اجلاسیه خبرگان خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی، رئیس این مجلس گفته است: "چرا در برابر هتاکی های بی سابقه و آتش فتنه ای که از خیمه برخی اطرافیان شما به پا شده است، ساکت نشسته اید"؟

او که از مدافعان محمود احمدی نژاد محسوب می شود به آقای هاشمی رفسنجانی هشدار داده است که "تا دیر نشده" به اصلاح "تناقضات" در رفتار خود بپردازد.

آقای علم الهدی با اشاره به این که از نظر او "حقانیت" آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، مسئله ای روشن است، افزوده: "قضاوت جامعه دینی و قضاوت تاریخ این است که رهبری مظلوم است و شما باید پاسخگوی این مظلومیت مقام معظم رهبری باشید چون شما رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت هستید".

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران، گزارش داده که متن سخنرانی آقای علم الهدی در گزارش های رسمی که تاکنون منتشر شده، "سانسور" شده بوده است.

این خبرگزاری همچنین نوشت که متن سخنرانی ابوالقاسم خزعلی، نماینده دیگر خراسان رضوی در مجلس خبرگان هم "سانسور" شده است، اما جزئیاتی از اظهارات "سانسور" شده آقای خزعلی منتشر نکرد.

'غیر قابل قبول'

همزمان محمد کوثری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است آنچه آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان "طرح برون رفت از مسائل اخیر" مطرح می کند "غیر قابل قبول" است.

آقای کوثری روز چهارشنبه اول مهر (۲۳ سپتامبر) به خبرگزاری فارس گفت: "اگر کسی یا جریانی طرح و برنامه ای برای ایجاد آرامش در کشور دارد بهترین حالت این است که در چارچوب فرمایشات و نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی حرکت کند، نه اینکه به صورت مستقل طرحی ارائه کند، چرا که این امر اصلا قابل قبول نیست".

او گفت: "افراد و جریاناتی که پس از انتخابات باشکوه ۲۲ خرداد با قانون شکنی موجب آشوب ها و خدشه به نظام اسلامی شدند، باید پاسخگوی اقدامات و مواضع افراطی خود باشند و یقینا آنها به دلیل قانون شکنی در چارچوب وحدت ملی قرار نمی گیرند، مگر اینکه از اقدامات گذشته خود درس گرفته و در پیشگاه ملت به آن اعتراف کنند".

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری روز سه شنبه در نخستین روز ششمین اجلاسیه دوره چهارم مجلس خبرگان گفته بود: "افراد خیرخواه و با تجربه در حال تنظیم مطالبی براساس محورهای سخنان بزرگان هستند که می تواند براساس آن، فضای فعلی را فضای نقادی صحیح، دلسوزانه و بدون تنش های کاذب در نظر گرفت".

مطالب مرتبط