هشدار آیت الله دستغیب نسبت به تخلف از قانون اساسی

آیت الله دستغیب

آیت الله علی محمد دستغیب، نماینده استان فارس در مجلس خبرگان رهبری در ایران نسبت به نادیده گرفته شدن قانون اساسی این کشور هشدار داده و از عملکرد مجلس خبرگان و اعضای آن انتقاد کرده است.

به گزارش سایت رسمی دفتر آقای دستغیب، او در اجلاسیه مجلس خبرگان گفته است که پیگیری تخلف از قانون اساسی به عهده این مجلس است.

آقای دستغیب گفته است: "چه شده که در مواقع لزوم که مجلس خبرگان باید تشکیل جلسه دهد و تخلفات از قانون اساسی را پیگیری کند، نمی کند یا نمی تواند"؟

او گفت که رئیس مجلس که به گفته او با رأی بیش از ۵۰ عضو آن انتخاب شده است، "نتوانست اعلام تشکیل جلسه" کند.

آقای دستغیب با انتقاد از آنچه "تخریب یاران امام" می خواند گفت که شخصیت اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و میرحسین موسوی اخیرا با همراهی صدا و سیما تخریب شده است.

او خطاب به نمایندگان مجلس خبرگان گفت: "آیا آنچه گذشت شرعی بود؟ مطابق قانون اساسی و آنچه از آن منشعب می شود بود؟ پس چرا شما خبرگان ساکت بودید، آیا غم خوردن و نشستن کافی است"؟

آقای دستغیب هشدار داده است که اگر قانون اساسی از دست برود، "چیزی به نام اصل ۵ یا ۱۱۰ هم نخواهد بود".

اصول ۵ و ۱۱۰ قانون اساسی ایران به ولایت فقیه و اختیارات رهبری در ایران اختصاص دارد.

آقای دستغیب همچنین گفته است که اعضای انجمن حجتیه قوای سه گانه را در ایران "دور زده اند".

او از برخوردهای صورت گرفته با معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری هم انتقاد کرده و گفته است: "چه شده که کسی مسئول آن همه اتفاقات غیرقانونی نیست. چه شده که صدای فریادرسی و عدالتخواهی با حکومت نظامی جواب داده می شود"؟

او در پایان پیشنهاد کرده که از آقای موسوی، آقای خاتمی و آقای کروبی دعوت شود که یا در اجلاسیه خبرگان سخنان خود را بگویند و یا از طریق صدا و سیما یا سایت مجلس خبرگان آن را منتشر کنند.

ششمین اجلاسیه دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری در ایران در روزهای ۳۱ شهریور و اول مهر در تهران برگزار شد.

مطالب مرتبط