مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه اول مهر

تیترهای اول

آرمان از قول مهدي طباطبايي معلم اخلاق در تیتر اول خود نوشته "ناكارآمدي عامل دروغ و ايراد اتهام است"، آفتاب یزد در صدر عنوان های خبری خود از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "باید با متخلفان پخش اعترافات برخورد کرد".

"اجلاس ششم براي آشتي ملي" تیتر اصلیابتکار است، جام جم همین خبر را با عنوان "طرحی برای تغییر فضای سیاسی کشور" منعکس کرده، جمهوری اسلامی به نقل از جلسه مجلس خبرگان نوشته "مهم ترین نیاز کشور اتحاد است"، مردم سالاری به نقل از رییس مجلس خبرگان نوشته "خیرخواهان در حال تنظیم متنی برای خروج از وضع فعلی هستند"، روزنامه خبر از "تدوین راهکارهای حل مناقشات به محوریت نظریات رهبری" نوشته و حیات نو در صدر اخبار خود آورده "ابهام ها برطرف می شود؟".

"پیدا کنید 25 میلیارد دلار را" تیتر اصلی اعتماد است، "سانتریفوژهای مدرن ایران به چرخش در آمد" عنوان اصلی ایران روزنامه دولت است و "برنامه براي صفرهاي پول ملي" در صدر گزارش های خبری دنیای اقتصاد آمده است.

"دست متجاوزان به ایران را قطع می کنیم" به نقل از رییس دولت تیتر رسالت است و کیهان در صدر اخبار خود نوشته "پیشرفته ترین موشک بالستیگ در نمایش اقتدار ایران".

گزیده مقالات

حفظ آبروی جامعه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته آنچه تاكنون از بسياري زبان ها و قلم ها شنيده و ديده شده برخلاف توصيه اكيدي است كه از زبان رهبري در خطبه نماز عيد فطر شنيده شده است. حتي بعضي مسئولان كه براساس مسئوليتشان موظفند حافظ آبروي آحاد مردم جامعه باشند برخلاف تعهدي كه دارند و برخلاف سوگندي كه ياد كرده اند به اين گرداب افتاده و مرتكب تهمت و افترا زدن به ديگران شده اند.

به نوشته این روزنامه اصولگرا غلط و انحرافي دیگری كه در رسانه هاي مكتوب و غيرمكتوب به نحو بسيار گسترده اي باب شده و جريان دارد استفاده از رسانه هاي خارجي و استناد و توسل به آنهاست كه در غرض ورزي و آلوده بودنشان ترديدي وجود ندارد.

سرمقاله جمهوری اسلامی اضافه کرده: اينها بيماري هاي اخلاقي خطرناكي است كه متاسفانه در جامعه ما شايع شده است. جامعه ما به عنوان يك جامعه اسلامي بايد از هر جهت به ويژه از نظر اخلاقي الگوي ساير جوامع باشد. رواج تهمت هتك حرمت اشخاص ايجاد فضاي سوظن و بدگماني و پراكندن شايعه در مورد اين و آن معمولا با هدف خارج ساختن رقيب از صحنه صورت مي گيرد و توسل به چنين اموري توسط كساني صورت مي گيرد كه از شخصيت كافي برخوردار نيستند و براي جبران كمبودهاي شخصيتي خود به تخريب ديگران متوسل مي شوند. این افراد چگونه مي توانند در مديريت هاي كلان موفق باشند.

سرچشمه کجاست؟

روزنامه خبر نظر آقای طباطبائی معلم اخلاق را منعکس کرده که در یک برنامه تلویزیونی گفته باید ادعاها را به دقت بررسی کرد اگر گزارش و حرف طرف درست بود که هیچ، باید از او تشکر هم کرد اما اگر گزارشی درست نبود باید به خاطر اصل نظام با آن برخورد کرد. اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که باید دید منشا این گزارش‌های غلط چه بوده است و شایعات از کجا سرچشمه گرفته است.

به نظر این روحانی اگر قرار شد با هرکسی که خواست گزارشی درباره موضوعاتی مهم ارائه دهد برخورد قهری شود، دیگر هیچ کس جرات نخواهد کرد در آینده نیز اگر نقصی را در جامعه دید، مطرح کند.

آقای طباطبایی به نوشته روزنامه خبر در بخشی دیگر از گفت و گو تلویزیونی خود درباره اینکه چه می‌توان کرد تا آرامش به جامعه بازگردد؟ گفته ‌راه حل بسیار ساده است. هنوز هم می‌توان با اقدامات ساده‌ای آرامش را به کشور برگرداند. کافی است چند تا کار انجام دهیم.

نظام مظلوم

کیهان در سرمقاله خود نوشته سران و آمران اغتشاش های بعد از انتخابات همچنان مصون از هرگونه برخورد و عقاب باقي مانده اند و به آزمودن قوه نطق و تخيل خويش در نوشتن بيانيه هاي هيجاني و ساختن دروغ هاي متنوع ادامه مي دهند. از ميان خيل دستگير شدگان در روزهاي اول بعد از انتخابات كمتر از چند ده نفر در زندان باقي مانده اند كه اكنون در ميان آنها حتي يك نفر هم نيست كه از آشوب گري و فتنه انگيزي دفاع كند يا ادعاي تقلب را واجد كوچكترين حقيقتي بداند.

به نوشته کیهان خوشمزه است كه در آن ايام اصلاح طلبان ادعا مي كردند همه تلاش آنها برگزاري تجمعات آرام و مسالمت آميز است اما اجازه همان را هم نمي يابند.

نویسنده سرمقاله کیهان نوشته شايد اشكال از قوه فاهمه ما باشد ولي به اين سؤال بالاخره بايد جوابي داد كه تجمعي را كه در آن به پايگاه بسيج، مسجد، ساختمان هاي اداري، كلانتري و مردم عادي حمله مي كنند و با سلاح گرم به مأموران تيراندازي مي كنند چگونه مي توان آرام و مسالمت آميز خواند و توقع داشت نظام براي برگزاري آن مجوز بدهد و لابد ضامن عدم تعرض به آن هم باشد.

ظلم بزرگ

ایران در مقاله اصلی خود تهمت تقلب در انتخابات را ظلمی بزرگ به حکومت دانسته و نوشته این ظلم بزرگ در عین حال یک جرم بزرگ نیز هست و اگرچه در راستای برخورد قضایی با این جرم بزرگ عده‌ای بازداشت‌ شدند اما کمتر متهم و یا حتی دادخواست مدعی‌العمومی وجود داشته است که درباره مباشرت افراد حاضر در این دادگاه‌ها در این اتهام بزرگ سخن گفته باشد. بنابراین صورت مسئله کشف و محاکمه متهمین درجه اول در این «ظلم بزرگ» همچنان باقی است و دستگاه قضایی برای رسیدگی به آن همچنان لازم است طی طریق کند.

به نوشته روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی: در برخی جلسات دادگاه، از افراد مشخصی به عنوان پشت پرده‌ طراحی این وقایع نام آورده شد، این مسئله بایستی در دستگاه قضایی به عنوان یک سرنخ به رسمیت شناخته شود، خصوصاً آن که نام برخی از این افراد در اغلب جلسات دادگاه به عنوان عامل طراح اغتشاش‌ها به زبان متهمین درجه دوم و سوم آمد.

فقط ماموران جزء

صالح نیکبخت وکیل دعاوی در مقاله ای در سرمایه نوشته هرچند برای عوامل موثر در حادثه کهریزک این اطمینان خاطر به وجود آمده است که اراده عالی در مورد ضرورت محاکمه آنان وجود دارد و همین امر می تواند موجب آرامش خاطر آزاردیدگان شود، ولی نکته ای که خانواده آسیب دیدگان و بعضی از زندانیان که من نیز وکالت آنان را برعهده گرفته ام می پرسند این است که آیا عوامل بازداشتگاه کهریزک فقط محدود به چند مامور جزء یا چند افسر نگهبان با درجات نظامی پایین است؟

به نوشته آقای نیکبخت با توجه به صدور دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک توسط مراجع قضایی در دو سال پیش و ادامه استفاده از این بازداشتگاه تا سال 88 این سوال مطرح است که کدام مقام در نیروی انتظامی تهران به خود این اجازه را داده که برخلاف قانون اداره امور زندان ها از این بازداشتگاه متروکه آن هم به صورت ناهنجاری که از طریق رسانه ملی هم منعکس شده، استفاده کند.

آموزش و پرورش وزارت نیست محمود فرشیدی در سرمقاله روزنامه رسالت نوشته کار اصلی انقلاب فرهنگی است و وزارت آموزش و پرورش در خط مقدم نبرد در حالی که مدیریت ها تغییر می یابند و باید پرسيد آن مديريت شناور و اين رسالت عظيم، چگونه با يکديگر قابل جمع است و وزراي متزلزل آموزش و پرورش که همگي با تهديدهاي عزل و استعفا و استيضاح و انبوهي از مشکلات و خواسته هاي بحق جامعه عظيم فرهنگيان و انتظارات عموم خانواده هاي کشور، مواجه هستند، چگونه مي توانند در دوران کوتاه حد اکثر سه ساله برنامه اي راهبردي تهیه کنند.

وزیر سابق آموزش و پرورش کابینه احمدی نژاد در پایان مقاله خود نتیجه گرفته: گام نخست و اساسي، چاره انديشي براي ثبات مديريت در وزارت آموزش و پرورش است که برای آن باید پذیرفت که آموزش و پرورش « وزارت» نيست و در قالب دولت ها نمي گنجد و چه بسا ضرورت داشته باشد که با بازنگري در قانون اساسي، آموزش و پرورش همانند صدا و سيما، به نهادي زير نظر مقام معظم رهبري ارتقاي جايگاه بيابد.

هزینه های دولت و تورم

سرمایه نوشته هزینه های دولت در چهارساله اول برنامه چهارم به طور متوسط رشدی 5/25 درصدی را نشان می دهد. مقایسه این رشد با متوسط رشد نرخ تورم معادل 5/16 درصد به معنای آن است که همواره هزینه های دولت بالغ بر یک سوم بیشتر از سطح عمومی قیمت ها رشد کرده است.

به نوشته سرمایه تفاوت رشد هزینه های دولت و رشد سطح عمومی قیمت ها (تورم) گویای این نکته اساسی است که دولت به عنوان مسوول کنترل تورم، خود در رفتار نتوانسته این مهم را عملیاتی کند. بدیهی است چنین رفتاری پیامدهای خطیری برای اقتصاد کشور دارد. از مهم ترین پیامدهای خطرناک آن این است که انتظارات ایجادشده از بودجه انبساطی برگشت ناپذیر است،

سه یا چهار صفر

دنیای اقتصاد نوشته اگر چه بنابر اعلام رييس كل بانك مركزي، طرح حذف سه صفر از پول ملي به تصويب نهايي كارگروه مربوطه در دولت رسيده اما گفته مي‌شود در خصوص زمان اجراي اين طرح در داخل دولت اختلاف‌نظر وجود دارد و به همين دليل، زمان اجراي طرح در تعليق قرار گرفته‌است.

به نوشته این روزنامه به نظر مي‌رسد آنچه تحت عنوان وجود طرحي براي «تقويت پول ملي» از سوي مقامات ارشد دولتي مرتبا اعلام مي‌شود، معطوف به‌ همين طرح حذف صفرها است و ربطي به مفهوم مرسوم آن يعني افزايش ارزش پول ملي ندارد.

دنیای اقتصاد از قول قائم‌مقام بانك مركزي اضافه کرده تصميم دولت براي حذف صفرها حتما پس از تصويب مجلس و نظرخواهي از مردم صورت خواهد پذيرفت. صاحب‌نظران اقتصادي معتقدند كه طرح حذف صفرها حتما بايد پس از تثبيت كامل نرخ تورم در محدوده تك‌رقمي انجام گيرد و پيشنهاد مي‌كنند كه «حذف چهارصفر» كه در چك‌پول‌ها نيز زمينه‌سازي شده است، جايگزين طرح فعلي حذف سه‌صفر پس از تثبيت تورم شود.

آمار غلط اضافه واردات آورد

دو روز بعد از اعلام مسمومیت برنج های وارداتی و این که گفته شد انبار کردن این حجم برنج بی سابقه بوده است سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته اشتباه در اعلام مصرف سرانه باعث واردات بی رویه برنج شد.

دبیر انجمن برنج ایران به نوشته این روزنامه گفته برخی افراد نظرات کارشناسی را در مورد مصرف سرانه برنج (36 کیلوگرم) رد می کنند ولی از آنجایی که مسوولان اعلام کردند مصرف سرانه برنج در سال84 حدود 36 کیلوگرم بوده که در سال 86 به 42 کیلوگرم و سال 88 به 44 کیلوگرم و به یکباره 20 تا 25 درصد به مصرف سرانه برنج و نیاز کشور اضافه و واردات نیز بیش از نیاز کشور انجام شد

گندم ها فاسد می شود

روزنامه جوان هوادار دولت در خبری از قول رییس کمیته کمیسیون کشاورزی نوشته گندم اضافی خریداری شده در شرایط بدی نگاهداری می شود و احتمال از بین رفتن دارد تدابیری چون کشیدن چادر بر ای مصون ماندن آنها از آفتاب وباران هم تاثیری نداشته، شرایط مناسب واستاندارد نیست و احتمال فاسد شدن این حجم گندم در آینده نزدیک بسیار زیاد است .

بر این خبر اضافه شده: میزان مصرف سالانه گندم در کشور حدود 14میلیون تن می باشد که گندم های نگهداری شده در شرایط غیر استاندارد حدود یک چهارم مصرف سالانه می باشد.

به نوشته جوان گفته می شود دلیل نگهداری این حجم زیاد گندم در فضای باز واردات زیاد گندم وکمبود سیلو است به نحوی که تا پیش از آغاز خرید تضمینی گندم از کشاورزان سیلوداران بخش خصوصی به شدت دنبال همکاری با دولت بوده اند اما اکنون تقریبا تمام ظرفیت یازده هزارو29 هزارتن سیلو ها تکمیل شده وگندم های مذکور به ناچار در فضای سرباز نگهداری می شوند.