تشدید اعتراض ها در آستانه سخنرانی احمدی نژاد در سازمان ملل

تظاهرات مخالفان مقابل سازمان ملل 23 سپتامبر
Image caption مخالفان با تجمع مقابل سازمان ملل اعتراض خود را نشان می دهند

در حالی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران برای سخنرانی در شصت و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد آماده می شود، هزاران نفر از مخالفان او روبروی مقر سازمان ملل در نیویورک تجمع های اعتراض آمیز بزرگی برپا کرده اند.

انتظار می رود که رئیس جمهوری ایران چهارشنبه (23 سپتامبر) بین ساعت 6 تا 7 بعد از ظهر به وقت نیویورک در مجمع عمومی سخنرانی کند.

او پس از ورود به نیویورک دولت خود را مشروع ترین دولت در منطقه و جهان و ایران را کشوری کاملا آزاد دانست.

اما هزاران ایرانی که از ایالت های مختلف آمریکا و کانادا به نیویورک آمده اند، او را رئیس جمهوری مشروع ایران نمی دانند.

اعتراض ها علیه محمود احمدی نژاد عصر سه شنبه به وقت محلی آغاز شد، اما چهارشنبه این اعتراض ها گسترده تر و شدیدتر شده است.

هم اکنون جمعیت عظیمی از ایرانی هایی که پیراهن، نقاب یا مچبند سبز پوشیده اند و خود را حامی "جنبش سبز" مردم معترض به نتیجه انتخابات ایران می دانند در بیرون مقر سازمان ملل متحد جمع شده اند.

آنها شعار می دهند: "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی"، "دروغگو، دروغگو، شصت و سه درصدت کو؟" "مرگ بر دیکتاتور، چه شاه باشه چه دکتر".

یکی از گروه های معترض در این محل، گروه "مجاهدین خلق ایران" است که اعضای آن شعار "مرگ بر جمهوری اسلامی" سر داده اند.

Image caption بسیاری از تظاهرکنندگان عکس ندا آقا سلطان را حمل می کردند

اما به نظر می رسد که تعداد مخالفان سبزپوش بیشتر از تعداد اعضای سایر گروه های مخالف باشد.

یک دختر جوان که نقاب سبزی زده بود و گفت که به تازگی از ایران به آمریکا آمده، از اینکه احمدی نژاد به نیویورک آمده ابراز خوشحالی کرد چرا که به گفته او، اعتراض ها "آبروی او را خواهد برد."

یکی از تصاویری که در پلاکاردهای مخالفان سبزپوش خودنمایی می کند، تصویر ندا آقاسلطان دختر جوانیست که در جریان اعتراض های بعد از انتخابات 22 خرداد کشته شد و به نمادی برای "جنبش سبز" تبدیل شده است.

محمود احمدی نژاد روز سه شنبه در گفتگو با کانال دو تلویزیون فرانسه گفت که داستان قتل ندا آقا سلطان دقیقا شبیه داستانی است که در ونزوئلا اتفاق افتاده است.

او بار دیگر قتل ندا آقاسطان را مشکوک خواند و گفت: "کسانی در تلویزیون صدای آمریکا، بی بی سی فارسی و حتی وزیر خارجه فرانسه عده ای را به اغتشاش تحریک کردند و باعث شدند تعدادی از هموطنان ما آسیب ببینند".

اما در داخل مقر سازمان ملل متحد، کمتر کسی در مورد ندا آقا سلطان، وضعیت حقوق بشر یا اعتراض های مردم صحبتی می کند.

بسیاری از خبرنگاران که منتظر سخنرانی محمود احمدی نژاد هستند، در این باره کنجکاوی دارند که آیا او در مورد هولوکاست، کشتار یهودیان در جنگ جهانی دوم، سخنان جنجال برانگیزی بیان خواهد کرد یا خیر.

همچنین بسیاری بر موضوع برنامه اتمی ایران تمرکز کرده اند و می گویند که به هرگونه اظهار نظر رئیس جمهوری ایران در این مورد توجه خواهند کرد.

قرار است هم زمان با نطق محمود احمدی نژاد وزیران امور خارجه کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان در مورد برنامه اتمی ایران نشستی مشورتی برگزار کنند.

مطالب مرتبط