انتقاد شیرین عبادی از سیاست بریتانیا و غرب در قبال ایران

Image caption شیرین عبادی می گوید تا دو ماه دیگر به ایران بازمی گردد

روزنامه بریتانیایی تایمز در شماره امروز خود (24 سپتامبر)، چند گزارش درباره ایران منتشر کرده که از جمله آنها گفتگویی است با شیرین عبادی، حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل.

در این گفتگو، خانم عبادی بریتانیا را متهم کرده است که چشم خود را بسته و سرکوب بی رحمانه مخالفان توسط حکومت درایران را نمی بیند چون می خواهد مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران با مشکل مواجه نشود.

شیرین عبادی به روزنامه تایمز گفت حضور سفیر بریتانیا در مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، بدترین ترس های او را به واقعیت تبدیل کرد: "آن زمان بود که احساس کردم در مورد حقوق بشر قصور شده است."

او افزود: "من متاسفم که غرب به امنیت خود بیش از حقوق بشر اهمیت می دهد...کشورهایی که فاقد دموکراسی اند، از بمب هسته ای خطرناک ترند."

خانم عبادی معتقد است که حکومت ایران باید با تحریم روبرو می شده است چون به نتیجه انتخابات اخیر اعتراضات زیادی شده و در جریان اعتراضات شمار زیادی مخالف دولت کشته و زندانی شده اند.

او به روزنامه تایمز گفت به نظر او سفارتخانه های غربی در ایران باید فعالیت خود را محدود کنند، سفیران کشورهای غربی از ایران خارج شوند و دارایی های رهبران ایران مسدود شود.

مقام های بریتانیایی تقاضاهای خانم عبادی را رد کرده و آنها را مبتنی بر تصور غلط توصیف کرده اند.

یک منبع وزارت امور خارجه بریتانیا به روزنامه تایمز گفت: "تنها افراد دیگری که می خواهند سفارت بریتانیا تعطیل شود، مقام های دولت ایران هستند."

خانم عبادی می گوید دولت بریتانیا باید محکم تر با ایران برخورد می کرده است.

روزنامه تایمز در گزارش خود آورده است که تا روز تحلیف محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران، حکومت ایران به طور پی در پی بریتانیا را متهم کرد که می خواسته است در ایران ناآرامی ایجاد کند؛ گزارشگر بی بی سی از ایران اخراج شد و تعدادی از کارمندان سفارت بریتانیا در تهران بازداشت شدند.

وزارت امور خارجه بریتانیا در این باره می گوید که دولت بریتانیا نارضایی خود را از در ارتباط با این وقایع نشان داده و بر خلاف آنچه مرسوم بوده است نامه تبریک پیروزی در انتخابات برای محمود احمدی نژاد ارسال نکرده است.

اما، وزرات امور خارجه بریتانیا افزود که "کانال های ارتباطی باید باز بماند."

یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه بریتانیا گفت: "ما گفته ایم ایران باید در قبال نقض انزجار آمیز حقوق بشر که همه ما شاهد رخداد آنها در پی انتخابات ریاست جمهوری در این کشور بوده ایم، پاسخگو باشد. اما ما فکر نمی کنیم که بایکوت کردن یک مراسم رسمی به حفظ منافع مهم ما در این حوزه کمک کند."

شیرین عبادی به روزنامه تایمز گفت که قصد دارد به رغم خطرات و مشکلاتی که حکومت ایران برای او و خانواده اش ایجاد کرده است تا دو ماه دیگر به ایران بازگردد.

خانم عبادی هنگام برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران در ماه ژوئن، در کنفرانسی در اسپانیا شرکت داشته و از آن زمان به ایران بازنگشته است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست