مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه دوم مهر

تیتر اول ها

"مردن 3 نفر در کهریزک، مساله اصلی نیست" به نقل از حدادعادل رییس سابق مجلس تیتر اصلی آرمان است، رسالت از زبان همین مقام نوشته "می خواهند جای متن و حاشیه را عوض کنند"، آفتاب یزد از زبان رییس دولت نوشته "حاضریم در اروپا رفراندوم برگزار کنیم"و ایران تیتر اول خود را به این جمله روزنامه فیگارو اختصاص داده "سخنان احمدی نژاد علیه سارکوزی دندان شکن بود".

"اول آتش بس!" تیتر ابتکار بر گزارشی در مورد مجلس خبرگان است، روزنامه های جمهوری اسلامی و حیات نو از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته "جریانی مرموز، دوستی مسئولان رده بالای نظام را مانع منافع خود می بیند"، جوان "نقش هاشمی در جنبش سبز از نگاه سایت آقازاده" را در صدر گزارش های خود آورده است.

"جنجال بر سر برنج های وارداتی" عنوان اصلی جام جم است و "دولت نهم در نقدينگي رکورد شکست" گزارش اصلی اعتماد و دنیای اقتصاد "تردید غرب در تحریم بنزینی ایران" را با اهمیت دیده است.

"بنیاد سوروس ملاقات وی با خاتمی را تکذیب کرد" عنوان بزرگ سرمایه است که خبر روز گذشته کیهان را تکذیب می کند و کیهان امروز تیتر اول خود را به این بخش از بیانیه مجلس خبرگان اختصاص داده "لباس رهبری تنها بر قامت آیت الله خامنه ای برازنده است".

گزيده مقالات

تکذیب دیدار

یک روز بعد از آن که "دیدار" محمد خاتمی رییس جمهور سابق و جورج سوروس سرمایه دار معروف تیتر اول روزنامه کیهان بود به نوشته روزنامه اعتماد دفتر سوروس هرگونه ديدار با رئيس جمهور دوران اصلاحات را تکذيب کرد تا بار ديگر علامت سوالي بزرگ در برابر جامعه ايران در خصوص چرايي انتشار اخباري از اين دست قرار گيرد. در حالی که دفتر محمد خاتمی هم اعلام داشته بود که هرگز چنین ملاقاتی صورت نگرفته است.

به نوشته اعتماد دور تازه حمله به محمد خاتمی از آنجا آغاز شد که در ادامه حملات سياسي و رسانه اي به سران اصلاحات اين بار ماجرايي به نام ديدار خاتمي و جورج سوروس رئيس موسسه جامعه آزاد در دستور کار خبرگزاري هاي رسمي و نيمه رسمي ارگان دولت قرار گرفت و سايت هاي پرشمار و زنجيره روزنامه هاي متصل به اين جريان نيز اين ماجرا را گسترده تر کردند.

اهمیت ندارد

سخنان تازه غلامعلی حدادعادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در روزنامه های هوادار دولت انعکاس وسیعی دارد که گفته مردن سه نفر در کهریزک اهمیت ندارد.

آفتاب یزد در سرمقاله خود جملاتی را از قول مقامات کشور نقل کرده که در همین یکی دو سال گفته اند "نبايد زنداني شدن چـند بيگناه را مسئله اصلي كشور دانست"،"نبايد محدود كردن يا توقيف چند رسانه را مسئله اصلي دانست" ، "نبايد كوتاهي دولتمردان در اجراي نظام هماهنگ را مسئله اصلي دانست" ،"نبايد عدم واريز يك ميليارد دلار در آمد نفتي به حساب خزانه را مسئله اصلي دانست"،"نبايد بلاتكليفي وزارت آموزش و پرورش در آغاز سال تحصيلي را مسئله اصلي دانست"، "نبايد گران بودن بنزين خريداري از ونزوئلا را مسئله اصلي دانست"، "تاخير 10 ساله روسيه در راه‌انـدازي نيـروگاه بوشهر مسئله اصلي نيست"، " حتي مهاجرت 50 درصد نخبگان از كشور مسئله اصلي نيست" ، "خودسري چند مامور در شكستن شيشه‌خودروها مسئله اصلي نيست"، "نبايد كشته شدن ساليانه بيست و چند هزار هموطن در حوادث جاده‌اي را مسئله اصلي دانست" ، "نبايد حذف دهها و صدها نيروي كارآمد را مسئله اصلي دانست" و ده‌ها نبايد ديگر.

سردبیر آفتاب یزد اشاره کرده: اما در مورد مرگ مظلومانه چند بي‌گناه در كهريزك، به خودي خود آنقدر مهم هست كه كسي تلاش نكند آن را در عبارت ها بپیچاند زيرا اين حادثه و حوادث مشابه، در خوش‌بينانه‌ترين حالت، وجود "امكان خودسري" در برخي مراكز رسمي و "فقدان نظارت كافي" آنها را به نمايش مي‌گذارد.

به نظر مجبتی واحدی در این مقاله كوچك شمردن برخي ضعف‌ها، كژي‌ها و مفاسد در سال‌هاي اخير ضايعات فراواني براي كشور ايجاد نموده است. اين ضايعات مختص دولت فعلي يا دوره حاكميت اصولگرايان نمي‌باشد و در دولت‌هاي پيشين نيز علاقه به "اصلي ندانستن مسائل مهم" هزينه‌هاي فراواني بـر كشور تـحميل كرده است.

نامه به منتظری

کیهان و روزنامه های هوادار دولت خبر ارسال نامه ای از سوی میرحسین موسوی برای آیت الله منتظری و مراجع تقلید را با لحنی انتقاد آمیز و نشانه نادرست بودن ادعای آقای موسوی در مورد وفاداری به بنیان گذار انقلاب دانسته اند.

حیات نو نوشته ميرحسين موسوى در نامه‌اى به برخى مراجع تقليد نظر ايشان را درباره بيانيه راهبردى شماره 11 خود خواستار شد. در قسمتى از اين نامه آمده است: اولين هدف در اين بيانيه آن است که اگر خشم و نارضايتى در مردم به‏ ‏وجود آمده است آنان تصور نکنند اين احساسات منفى انباشته شده در‏ ‏ضميرشان متوجه دين است.

به نوشته این روزنامه نامزد ریاست جمهوری در انتخابات اخیر در نامه خود نوشته رسانه‌هاى دولتى اصرار دارند که ما را مسبب و محرک حوادث اين چند‏ ‏ماهه معرفى کنند، حال آن که رفتارهاى مسئو لان کشور از سال‌ها پيش هيمه‌هايى را انباشته بود که با خطاهاى اين‏ ‏ايام شعله ور شد و روز به روز‏ ‏توسعه پيدا کرد. اگر در موجي‏ ‏که از خشم مردم برخاسته است احساس خطر براى اصل کشور و اصل‏ ‏نظام نمى‌کردم ، برايم سخت نبود که بيست سال ديگر سکوت کنم. ‏‏اما اينگونه نبود و نيست که مردم با سکوت يا سازش يک نفر دست از‏ ‏حرکت خود بردارند.

گناه اتهامات به گردن کیست

محمدسلامتی دبیر کل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در مقاله ای در آرمان نوشته دادگاه‌ها کاری کردند که باعث بدبینی و بی‌اعتمادی در کشور شدند. قوه‌قضائیه و صداوسیما هرکدام بخشی از قدرت و امکانات را در اختیار دارند و در جامعه نقش تأثیر‌گذاری دارند. قوه‌قضائیه می‌گوید که تخلفی نکرده است و این صداوسیما بوده است که با پخش دادگاه‌ها خلاف قانون عمل کرده است.

به نوشته این وزیر کابینه های پیشین اگر واقعاً اینگونه بوده است پس باید همان جلسه اول که دادگاه‌ها از تلویزیون پخش و متوجه شد که تلویزیون خلاف قانون و شرع عمل کرده با آن برخورد می‌کرد. این دستگاه‌ها به همان نسبتی که مسئولیت بر عهده دارند باید نسبت به ارزش‌های اسلامی و انقلاب هم متعهد باشند و اگر بخشی از حکومت از قانون تخلف کرد به آن تذکر دهند.

اخلاق در سیاست مرده

صدیقه وسمقی در مقاله ای در حیات نو نوشته آنچه اکنون در مواردى ما شاهد آن هستيم نه با علم نسبتى دارد و نه با مردم‌دارى و مملکت‌داري. حوادثى که پس از انتخابات بر ما رفته است، حوادثى است که ما را نسبت به فروپاشى اخلاق سخت نگران مى‌کند. اما چهره‌هاى سياسى جديد پا به ميدان قدرت سياسى گذاشته‌اند و نسبت به نسل اول انقلاب واکنش‌هاى انتقادى‌نشان مى‌دهند.

به نوشته این مقاله اين جريان فکرى از اول انقلاب 57 حضور داشته است. مشکلات و موانعى که در طول سه دهه گذشته به وجود آمده زاييده همين جريان است. روش برخورد اين جريان با مخالفان و منتقدان همواره همين طور بوده است. اما اين روش آينده خوبى ندارد. اعمال اين روش‌ها که در واقع مقابله با قشر وسيعى از مردم و خواسته‌هاى آنان است هم هزينه ملت و کشور را بالا مى‌برد و هم جريان مذکور را وادار به پرداخت هزينه خواهد کرد.

نویسنده حیات نو اضافه کرده در جريانات اخير بيش از پيش روشن شد که اين گروه از تجمعات مردمى مى‌ترسند. آنان مدعى هستند ملت پشتيبان آنان است. اگر واقعا آنان اکثريت هستند چرا از اين همه اعتراض مسالمت‌آميز اقليت در هراسند. بديهى است اکنون که اين جريان مايل نيست اجازه دهد گروه‌هايى که به نام حزب و تشکل فعاليت محدودى داشتند به همان فعاليت محدود خود ادامه دهند. قرائن نشان مى‌دهد اين جريان سياسى به دنبال آن است که جمهوريت را از نظام سياسى ايران حذف کند.

برنج های سالم

ابتکار با اشاره به این که سازمان استاندارد صنعتی اصرار دارد که انواع مختلف برنج های وارداتی مسموم است و مردم باید از مصرف آن خودداری کنند نوشته مرضيه وحيد دستجردي وزير جدید بهداشت اعلام کرد تمام برنج هاي مارک دار خارجي موجود در بازار سالم هستند و در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران در مورد آلودگي برخي دیگر از مواد غذايي هم گفته بر اساس گزارش وزارت بهداشت سوسيس و کالباس هایی در کشور توليد مي شوند، هيچ گونه آلودگي ندارند گر چه ممکن است برخي از آنها از بعضي موادي استفاده کرده باشند که بهتر بود استفاده نمي کردند.

به گزارش ابتکار در دولت نهم آمارهاي به دست آمده متضاد بود و هست، و از عملکرد فعاليت اقتصادي اين دولت در زمينه واردات نشان مي دهد که در بسياري موارد واردات بدون توجه به وضعيت توليد کنندگان داخلي صورت گرفته و همین بي رويگی سبب گشته است که بسياري از توليد کنندگان داخلي توان رقابت در برابر کالاهاي خارجي را از دست بدهند و بازار را براي آنها خالي کنند و خود به ورطه نابودي بيفتند.

حذف نام پادشاهان

کیهان خبر حذف نام پادشاهان را از کتاب های درسی برای دومین روز با اهمیت دیده و آن را نقل کرده است.

ابتکار در سرمقاله خود این بحث را پیش کشیده و پرسیده آیا با حذف نام پادشاه غزنوي جاي فردوسي بزرگ در پهنه تاريخ فراخ تر مي شود؟ آيا کار بزرگ خواجه نصير الدين طوسي در رام کردن خونخوارترين و بي فرهنگ ترين پادشاهان جهان و ساختن چهره اي فرهنگ ساز از آنان با حذف نام "هلاکو خان" از تاريخ مقطع راهنمايي و متوسطه،بهتر ديده مي شود؟

در ادامه این مقالهآمده به فرض حذف سلسله پهلوي از تاريخ معاصر ايران در زمان روايت تاريخ انقلاب اسلامي به نوجوانان و جوانان خود چه خواهيم گفت؟ مي گوييم که ملت مبارز و جان بر کف ما برچه کساني پيروز شدند؟ با چه وضعيتي توانست.... را شکست دهد. ملت ما خود به خوبي توانسته است اين حذف و اضافه را در روند تکامل تدريجي انجام دهد. به غير از آن، پادشاهان و سلاطين نيز به ملت کمک کرده اند که اين موضوع بهتر و سريع تر انجام شد.

به نظر ابتکار اين سرشت تاريخ است که ملت ما پادشاهان و حاکمان خود را در جاي مناسب خود در موزه تاريخ نگهداري کند. گروهي را در انبار اين موزه و درلابه لاي خرت وپرت ها وضايعات پنهان مي کند و برخي ديگر را در تابلوهايي نفيس و محفظه هايي مجهز و ايمن به تماشاگران تاريخ عرضه مي کند. با بخشنامه و دستورالعمل، اين امر مهم عملي نمي شود. کتاب تاريخ را پاره نکنيد!

تخت جمشید را که ساخت

ابراهیم رها طنز اعتماد را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته گمان مي کنم با اين درايت و تدبير (اجزاي لاينفک دولت احمدي نژاد) کتاب هاي تاريخ مدارس اين طوري مي شود؛ کشور ايران که فوق ً حداکثرش چند دهه پيش تاسيس شده سابقه يي ديرين و باستاني دارد، در ايران آثار باستاني فراواني مثل تخت جمشيد هست که آن را اسفنديار رحيم مشايي در دوره رياستش بر سازمان ميراث فرهنگي ساخته است.

به نوشته این طنزنویس در کتاب های درسی خواهد آمد: در گذشته يک تعداد جنگ در ايران اتفاق افتاده مثلاً اسکندر مقدوني به ايران حمله کرده که چون در آن زمان پادشاه يا سلسله يي در کشور وجود نداشته راهش را گرفته و رفته است.

ستون طنز اعتماد چنین ادامه می یابد: بعد از اين زمان يک سلسله ديگري وجود نداشته که آنها هم به هيچ جا حمله نکرده اند و مرزهاي ايران هم توسعه پيدا نکرده تا دوره سلسله ديگري که کلاً از بيخ وجود نداشته و يزدگرد سوم هم که اسمش اشتباهاً چند جا آمده همسايه آن آسيابان مروي بوده که چون به ناموس او نظر داشته توسط آسيابان به قتل رسيده است و ...