نتانیاهو در سازمان ملل علیه برنامه اتمی ایران هشدار داد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با انتقاد شدید از محمود احمدی نژاد و هشدار در مورد برنامه اتمی ایران آغاز کرد.

محمود احمدی نژاد در نطق روز چهارشنبه (23 سپتامبر) در مجمع عمومی، اسرائیل را "متجاوز" و "اشغالگر" خواند و این کشور را به نسل کشی فلسطینیان متهم کرد.

او همچنین گفت: "دیگر قابل قبول نیست که یک اقلیت محض با یک شبکه پیچیده و طراحی غیرانسانی، بر اقتصاد و سیاست و فرهنگ بخش های مهمی از جهان حاکم شود، برده داری نوین راه اندازی کند".

نخست وزیر اسرائیل در نطق روز پنج شنبه (24 سپتامبر) محمود احمدی نژاد را به یهود ستیزی متهم کرد و اظهارات اخیر او که گفته بود هولوکاست، نسل کشی یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم "افسانه ای" آمیخته به "دروغ" است را محکوم کرد.

بنیامین نتانیاهو در زمان انتقاد از رئیس جمهوری ایران سندی که به گفته او نسخه ای از برنامه سری دولت آلمان نازی برای نابود کردن یهودیان بود را به حاضران نشان داد.

او از نمایندگان کشورهایی که در زمان نطق محمود احمدی نژاد تالار مجمع عمومی را ترک کرده بودند قدردانی کرد و از دیپلمات هایی که به سخنان محمود احمدی نژاد گوش فرا داده بودند به شدت انتقاد کرد.

بنیامین نتانیاهو همچنین علیه برنامه اتمی ایران هشدار داد و گفت که دولت ایران فقط تهدیدی برای اسرائیل نیست بلکه خطری برای صلح در جهان است.

او مقابله با ایران، را مقابله تمدن با بربریت خواند و حکومت ایران را افراطی توصیف کرد.

Image caption احمدی نژاد دیدگاههای خود را برای نمایندگان کشورهای جهان بازگو کرد

نخست وزیر اسرائیل همچنین مهم ترین چالش پیش روی جهان را جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی دانست.

ایران بارها ضمن رد این اتهام ها، برنامه های اتمی اش را صلح آمیز دانسته است.

ایران در مقابل برنامه هسته ای اسرائیل را تهدیدی برای صلح و ثبات می داند.

بنیامین نتانیاهو در نطق خود نظام حاکم در ایران را دیکتاتورهایی خواند که نتیجه انتخابات این کشور را دزیده اند و مردم خود را سرکوب کرده اند.

دولت ایران اتهام مخدوش بودن انتخابات را رد می کند. ایران همچنین اسرائیل را به تبعیض علیه شهروندان عرب خود متهم می کند.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه گفت که مردم ایران شجاعانه علیه حکومت این کشور ایستاده اند و این سوال را مطرح کرد که آیا سازمان ملل متحد از مردم ایران حمایت خواهد کرد یا خیر.

نخست وزیر اسرائیل همچنین به شدت از یک گزارش اخیر سازمان ملل متحد که اسرائیل را به ارتکاب جنایات جنگی در غزه متهم کرده است انتقاد کرد.

سازمان ملل در این گزارش که روز 15 سپتامبر منتشر شد گفت، شواهدی وجود دارد از اینکه هم نیروهای اسرائیلی و هم فلسطینی در مناقشه اخیر در نوار غزه مرتکب جنایات جنگی شده اند.

در این گزارش اسرائیل به استفاده عمدی از "نیروی نامتوازن" در عملیات سه هفته ای در ماه های دسامبر و ژانویه متهم شده است.

این گزارش همچنین حملات راکتی توسط گروه های فلسطینی، که اسرائیل می گوید دلیل شروع حمله به غزه بود، را محکوم کرد.

نخست وزیر اسرائیل سازمان ملل متحد را به سکوت در مقابل حملات موشکی حماس به اسرائیل متهم کرد.

او گفت اسرائیل با هر کشوری عربی که تا کنون به طور جدی خواهان صلح با کشورش بوده پیمان صلح انعقاد کرده است.

بنیامین نتانیاهو گفت که به صلح با فلسطینی ها پایبند است و هرگونه کشور مستقل فلسطین در آینده باید به طور موثر فاقد توانایی نظامی باشد تا این که به گفته وی، به پایگاهی برای ایران در کنار مرز اسرائیل تبدیل نشود.

مطالب مرتبط