همکار وزیر علوم ایران اتهام 'سرقت علمی' را رد کرد

همکار وزیر علوم ایران اتهام سرقت علمی را تکذیب کرده است.

در پی انتشار گزارش هایی در این مورد که کامران دانشجو، وزیر علوم جمهوری اسلامی، مقاله منتشر شده سه پژوهشگر کره ای را به نام خود و فرد دیگری به نام مجید شهروی به چاپ رسانده، آقای شهروی این اتهام را رد کرد و این مقاله را نتیجه تحقیقات شخصی خود اعلام کرد.

اوایل هفته جاری، وبلاگ متعلق به نشریه متعبر نیچر اعلام کرد که آقایان دانشجو و شهروی بخش های عمده ای از مقاله ای را که در سال 2002 در یک نشریه علمی منتشر شده بود نسخه برداری کرده و در سال 2008 به نام خود انتشار داده اند.

آقای شهروی در پاسخ به این اتهام نوشته است که محتوای مقاله چاپ شده در سال 2009 حاوی بخشی از پایان نامه دکترای او بوده و با مقاله منتشر شده توسط محققان کره ای تفاوت های اساسی دارد و نویسندگان وبلاگ نشریه نیچر را به نا آگاهی از علم مکانیک متهم ساخته است.

به گفته مجید شهروی، در دو مقاله ای مورد اشاره این وبلاگ، نرم افزارهای متفاوتی برای تحلیل به کار رفته و نتایج به دست آمده هم یکی نبوده است.

مجید شهروی در پاسخ خود به اتهام سرقت ادبی، به سهم آقای دانشجو در انجام این تحقیق و نوشتن مقاله اشاره ای نکرده است.

گزارش مربوط به تشابه مقاله کامران دانشجو و مجید شهروی با مقاله محققان کره ای در حالی منتشر شد که در مورد سوابق و مدارک تحصیلی آقای دانشجو ابهاماتی عنوان شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست