ایران از وجود تأسیسات جدید غنی سازی اورانیوم خبر داد

نطنز
Image caption پیش از این فقط نطنز به عنوان مرکز غنی سازی اعلام شده بود

ایران رسما از وجود یک کارخانه در حال ساخت برای غنی سازی اورانیوم در این کشور خبر داده است.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز جمعه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این کشور "به ایجاد کارخانه نیمه صنعتی غنی سازی سوخت هسته ای دیگری اقدام نموده است".

او اطمینان داده است که این تأسیسات "همانند سایر تأسیسات هسته ای ایران"، در چارچوب مقررات آژانس عمل خواهد کرد.

او از ساخت این کارخانه که به گفته او "در حال ساخت است"، به عنوان یک "گام موفق بزرگ" در پیشرفت صنعت هسته ای ایران نام برده و آن را به رهبر ایران تبریک گفته است.

در همین حال خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - به نقل از "یک منبع آگاه" نوشته است که دومین مرکز غنی سازی ایران شبیه تاسیسات نطنز است.

گزارش ها حاکی از این است که ایران روز دوشنبه این هفته به اطلاع آژانس رسانده که یک مرکز غنی سازی اورانیوم در این کشور در دست ساخت است.

پیش تر خبرگزاری های بین المللی گزارش داده بودند که اطلاعات مربوط به نامه ایران از دیپلمات ها و مقامات نزدیک به آژانس بین المللی انرژی اتمی "که خواسته اند نام آنان ذکر نشود" به دست آمده است.

گزارش مربوط به اعلام وجود مرکز دوم غنی سازی اورانیوم در ایران در حالی انتشار می یابد که روز گذشته، یک عضو سازمان مجاهدین خلق ایران از وجود مراکزی در ایران خبر داد که به گفته او، به طور محرمانه مشغول فعالیت در زمینه های مرتبط با تولید تسلیحات اتمی هستند.

روز سه شنبه این هفته هم، علی اکبر صالحی، که به تازگی به سمت رئیس سازمان انرژی اتمی ایران منصوب شده، خبر داد که نسل جدیدی از سانتریفوژها در ایران در دست ساخت است که به گفته او، قدرت جداکنندگی به مراتب بالاتری را نسبت به سانتریفوژهای قبلی دارد.

آقای صالحی گفته بود که دستگاه های جدید در حال آزمایش است و ابراز امیدواری کرد که به زودی "اخبار مسرت بخشی" را در این مورد انتشار دهد، اما مشخص نکرده بود که آیا این دستگاه ها در مرکز جدید غنی سازی و یا در تاسیسات نطنز نصب شده است.

انتشار گزارش وجود مرکزی دیگر برای غنی سازی اورانیوم تنها چند روز پیش از آغاز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵، متشکل از اعضای دایم شورای امنیت و آلمان، منتشر می شود که قرار است با حضور نمایندگان دو طرف از روز اول اکتبر در ژنو آغاز شود.

درخواست توقف غنی سازی

گروه ۱+۵ خواستار تعلیق فعالیت غنی سازی اورانیوم در ایران است که به گفته مقامات ایرانی، در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز جریان داشته است.

Image caption علت افشای وجود دومین مرکز غنی سازی اورانیوم مشخص نیست

شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه هایی از ایران خواسته است فعالیت در زمینه غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق در آورد و برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به اجرای این قطعنامه ها، برخی تنبیه های بین المللی را نیز علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

کشورهای غربی گفته اند که در صورتیکه جمهوری اسلامی به زودی با خواست جامعه جهانی موافقت نکند، تحریم های شدیدتری علیه ایران به تصویب شورای امنیت می رسد و برخی منابع غربی، از جمله تحریم صادرات بنزین به ایران را مطرح کرده اند.

جمهوری اسلامی قطعنامه های شورای امنیت را غیرقانونی اعلام کرده و با رد اتهام تلاش برای دستیابی به اسلحه اتمی، بر ادامه غنی سازی تاکید نهاده است.

در صورتیکه خبر وجود تاسیسات غنی سازی دیگری در ایران صحت داشته باشد، معلوم نیست آیا مقامات جمهوری اسلامی براساس تعهدات خود در چارچوب پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی، در زمان مقرر در صدد اطلاع رسانی به آژانس بر آمده اند و یا اینکه دلایل دیگری برای انتخاب زمان حاضر برای خبررسانی وجود داشته است.

برخی منابع گفته اند که احتمالا منابع اطلاعاتی خارجی قبلا از وجود تاسیسات جدید غنی سازی اطلاع یافته بودند و در نتیجه، مقامات جمهوری اسلامی ناگزیر شدند فعالیت آن را به اطلاع آژانس بین المللی برسانند.

در حالیکه شرایط سیاسی داخلی ایران در ماه های پس از انتخابات بحرانی و گرفتار بی ثباتی توصیف شده است، برخی منتقدان دولت هم گفته اند که مقامات جمهوری اسلامی ممکن است از تشدید اختلاف با جامعه جهانی بر سر مساله هسته ای استقبال کنند و بکوشند از فشارهای خارجی بر ایران به منظور فراخوانی مردم به وحدت و حتی به عنوان بهانه ای برای شدت عمل بیشتر در برابر مخالفان بهره برداری کنند.

در مقابل، این نظر هم مطرح شده است که شاید جمهوری اسلامی به منظور حل اختلاف خود با جامعه جهانی، در صدد ارائه اطلاعات شفاف تری در مورد برنامه های هسته ای خود برآمده باشد به خصوص اینکه به نظر می رسد که روسیه، که حامی اصلی دولت ایران محسوب می شده، اخیرا امکان توافق با قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت را مردود ندانسته است.

مطالب مرتبط