احمدی نژاد: وجود مرکز اتمی جدید را 18 ماه زودتر اعلام کردیم

Image caption محمود احمدی نژاد در نیویورک بسر می برد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، گفته است که تاسیسات غنی سازی اورانیوم تازه اعلام شده کشورش، سری نیست و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی می توانند از آن بازدید کنند.

رئیس جمهوری ایران این سخنان را در یک کنفرانس خبری که حضور خبرنگاران در آن بدون موافقت مقام های ایرانی امکان نداشت و در هتل اینترکانتینتال بارکلی نیویورک برگزار شد، بیان کرد.

محمود احمدی نژاد در این نشست خبری گفت که ایران 18 ماه پیش از موعد مقرر وجود این مرکز هسته ای را به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، محمود احمدی نژاد گفته است: "طبق مقررات آژانس هر مجموعه غنی سازی شش ماه قبل از تزریق گاز باید به اطلاع آژانس رسانده شود. ما هنوز یکسال تا آن 6 ماه فاصله داریم و به جای 6 ماه 18 ماه زودتر خبر داده ایم , بالاخره این خوب است یا بد، کسی که این کار را می کند باید تشویق شود و یا اینکه عده ای جمع شوند و فریاد بزنند."

او هشدار داد، کسانی که تاسیسات جدید غنی سازی که هنوز فعالیتش را آغاز نکرده را سری خوانده اند، از این ادعا پشیمان خواهند شد.

مقام های دولت آمریکا که خواسته اند ناشناس باقی بمانند به بی بی سی گفته اند، ایران پس از آنکه متوجه شد که کشورهای غربی از وجود این مرکز هسته ای با خبر شده اند آن را به آژانس اعلام کرد.

به گفته این منابع، مرکز غنی سازی تازه اعلام شده بسیار کوچک تر از آن است که کاربرد تجاری داشته باشد و سازمان های اطلاعاتی آمریکا مدت هاست که از وجود آن مطلع بوده اند.

هم زمان، سران کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه دولت او را به پنهانکاری هسته ای ایران متهم کردند و هشدار داده بودند که اگر ایران تا دو ماه دیگر به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد عمل نکند با تحریم های شدیدتری مواجه خواهد شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه (۲۵ سپتامبر) در دقایق آغازین جلسه افتتاحیه اجلاس گروه ۲۰ در شهر پیتسبورگ آمریکا در حالی که در کنار نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، و گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، ایستاده بود به ایران هشدار داد.

او گفت: "اینجا هستیم که اعلام کنیم که ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه دیروز در وین شواهدی دقیق به آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کرده اند که نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران سال ها است که در حال ساخت تأسیسات پنهانی غنی سازی اورانیوم در نزدیکی قم بوده است".

اما رئیس جمهوری ایران در کنفرانس خبری خود گفت که ایران ترس و نگرانی ندارد و تاسیسات غنی سازی تازه اعلام شده کشورش، قانونیست.

به گفته او، "آن تاسیساتی که می گویند یک مجموعه بسیار عادی است و در ابتدای کار هم است، نه جنبه مخفی دارد و نه پیچیده. اگر مخفی بود چرا یک سال زودتر اطلاع دادیم ".

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری ایران همچنین گفته است: "آقای سارکوزی و براون برای ما خیلی مهم نیستند و حرف هایشان برای ما اهمیتی ندارد...اما با سخنرانی اوباما ما انتظار داریم همکاران ایشان مراقبت کنند و بی جهت مساله درست نکنند. خیلی بد است روسای سه دولت حرفی بزنند که مبنای قانونی و حقوقی ندارد و یک عضو آژانس را بدون دلیل و مدرک متهم کنند."

Image caption اوباما تا به حال بر حل و فصل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران تاکید داشته است

رئیس جمهوری ایران قرار بود که بعد از ظهر روز جمعه یک کنفرانس خبری در مقر سازمان ملل برگزار کند. تمام خبرنگارن می توانسنتد که بدون محدودیتی در این نشست خبری شرکت کنند.

اما صبح روز جمعه این کنفرانس خبری لغو شد و رئیس جمهوری ایران کنفرانس خبری دیگری که حضور در آن منوط به اجازه مقام های ایرانی بود را در هتل محل اقامتش برگزار شد.

هشدار اوباما

باراک اوباما روز جمعه گفت که دولت ایران تازه در روزهای اخیر، سال ها پس از آغاز عملیات ساخت این تأسیسات، در نامه ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی به وجود آن اشاره کرده است.

آقای اوباما برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای را حق ایران دانست اما گفت که اندازه و مشخصات تاسیساتی که تا کنون از آژانس بین المللی انرژی اتمی پنهان شده، با یک برنامه صلح آمیز جور در نمی آید.

رییس جمهور آمریکا گفت که این نخستین باری نیست که ایران در برنامه هسته ای خود پنهانکاری می کند.

او ایران را به زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی متهم کرد و برنامه هسته ای این کشور را یک "رویارویی مستقیم" خواند.

آقای اوباما گفت که نتیجه اقدامات دولت ایران، محروم شدن مردم این کشور از فرصت هایی است که استحقاق آن را دارند و این اقدامات ثبات و امنیت منطقه و جهان را به خطر می اندازد.

او افزود: "اکنون زمان آن رسیده که ایران فورا با عمل کردن به الزامات بین المللی در جهت بازگرداندن اعتماد جامعه جهانی اقدام کند".

رئیس جمهوری آمریکا تأکید کرد که همچنان به تعامل "جدی و معنی دار" با ایران از طریق گفت و گوهای گروه ۱+۵ با این کشور پایبند است و تأکید کرد که این گروه قصد دارد در این مذاکرات نشان دهد که قوانین بین المللی "وعده های توخالی" نیستند.

او با اشاره به دیدار روز اول اکتبر (پنجشنبه ۹ مهر) میان ایران و گروه ۱+۵ گفت: "ایران باید در این ملاقات آماده همکاری کامل و جامع با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای برداشتن گام های محکم در جهت ایجاد اعتماد و شفافیت در مورد برنامه اتمی اش باشد".

آقای اوباما در عین حال تأکید کرد که پیشنهادات تشویقی که گروه ۱+۵ به ایران ارائه کرده بود، در صورت التزام ایران به تعهدات بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل، همچنان معتبر خواهد بود.

سخنان سارکوزی و براون

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه هم که بلافاصله پس از آقای اوباما سخن گفت، بار دیگر هشدار داد که "ایران جامعه جهانی را به ورطه ای خطرناک می کشاند".

او آشکار شدن وجود تأسیسات غنی سازی اعلام نشده در ایران را "نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت و آژانس بین المللی انرژی اتمی" خواند و گفت که از آژانس انتظار دارد تحقیقاتی کامل، سختگیرانه و دقیق را در مورد این تأسیسات آغاز کند.

آقای سارکوزی گفت: "در مذاکرات ژنو باید همه چیز در نظر گرفته شود. نمی توانیم به رهبران ایران اجازه دهیم در حالی که تأسیسات هسته ای این کشور در حال کار است، زمان بخرند".

او گفت ایران تا ماه دسامبر فرصت دارد که فعالیت های هسته ایش را متوقف کند و در غیر این صورت با تحریم های بیشتری رو به رو خواهد شد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا هم در این جلسه گفت: "سطح فریبکاری دولت ایران و گستردگی آنچه ما گمان می کنیم نقض تعهدات بین المللی باشد به حدی است که تمام جهان را در بهت و خشم فرو برده است".

نخست وزیر بریتانیا دولت ایران را به"فریبکاری های زنجیره ای" متهم کرد و گفت جهان آماده اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران است.

اما علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران با انتشار بیانیه ای از ایجاد "تاسيسات کارخانه نيمه صنعتی غنی سازی سوخت هسته ای" به عنوان یک" گام موفق جدید" خبر داد و گفت در ایجاد این تاسیسات که در چارچوب مقررات آژانس فعالیت خواهد کرد تمام جوانب لازم رعایت شده است.

آقای صالحی، روز سه شنبه گذشته نیز خبر داده بود که نسل جدیدی از سانتریفوژها در ایران در دست ساخت است که به گفته وی، قدرت جداکنندگی به مراتب بالاتری نسبت به سانتریفوژهای قبلی دارد.

مطالب مرتبط