میلیبند: تمرکز بر روی دیپلماسی با ایران است

Image caption آقای میلیبند حاضر نشد گزینه حمله نظامی را به طور کامل رد کند

دیوید میلیبند، وزیر خارجه بریتانیا گفت "هیچ انسان عاقلی، بدون نگرانی واقعی" به دنبال حمله به ایران به خاطر برنامه هسته ای این کشور نخواهد بود.

آقای میلیبند در گفتگویی با بی‌بی‌سی گفت که به یافتن راه حلی دیپلماتیک برای برنامه هسته ای ایران "صد درصد متعهد است."

اما در این گفتگو آقای میلیبند حاضر نشد به کل گزینه حمله نظامی را رد کند و از توصیف این گزینه به عنوان امری "غیرقابل باور" خودداری کرد.

اظهارات آقای میلیبند پس از آن منتشر شد که اذعان ایران به وجود تاسیسات دوم غنی سازی و عملیاتی شدن آن در آینده نزدیک باعث واکنش همه جانبه کشورهای غربی و همچنین روسیه شده است.

آقای میلیبند به برنامه "Today" در کانال چهار رادیو بی‌بی‌سی گفت آینده "استراتژی دو سویه" دیپلماسی و فشار بر ایران بستگی به حاصل دیدار پیش رو با مقام های ایرانی دارد.

قرار است مقام های مسئول در برنامه هسته ای ایران در روز پنجشنبه هفته جاری (اول اکتبر) با نمایندگان گروه پنج به علاوه یک (اعضاء دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان) در ژنو دیدار کنند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت: "به نظر من خیلی مهم است که ما کماکان از این سیاست پیروی کنیم زیرا رویارویی دیپلماتیک از یک سو و فشار از سوی دیگر با حضور و مشارکت آمریکا واقعا پیگیری خواهد شد."

با این وجود آقای میلیبند گفت: "همیشه به مردم می گویم آنچه را که می گویم مدنظر قرار دهند، نه آنچه نمی گویم و من می گویم که ما صد درصد متمرکز [یافتن] راه حل دیپلماتیک برای این مسئله هستیم."

رهبران آمریکا، بریتانیا و فرانسه ایران را متهم کرده اند که تاسیساتی جدید برای غنی سازی اورانیوم برپا کرده است و از این طریق قوانین سازمان ملل متحد را نقض کرده است.

این کشورها ایران را تهدید کرده اند که اگر به طور کامل با قدرت های جهانی همکاری نکند مجموعه ای جدید و سختگیرانه تر از تحریم ها را علیه این کشور اعمال خواهند کرد.

ایران ادعای مطرح شده از سوی باراک اوباما، نیکولا سارکوزی و گوردون براون، رهبران آمریکا، فرانسه و بریتانیا را که ایران را به پنهان کاری و فریب متهم می کنند، رد کرده است.

مقام های ایرانی در اثبات ادعای خود می گویند بر اساس مقررات بین المللی وجود هر گونه تاسیسات غنی سازی اورانیوم می بایست حداقل 180 روز (شش ماه) پیش از تزریق گاز هگزافلورید اورانیوم به اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی برسد، در حالیکه به گفته محمود احمدی نژاد وجود تاسیسات جدید حدود 18 ماه زودتر اعلام شده است.

مطالب مرتبط