اسرائیل: هدف تأسیسات جدید هسته ای ایران نظامی است

آویگدور لیبرمن

وزیر امور خارجه اسرائیل می گوید که آشکار شدن تأسیسات هسته ای جدید در ایران ثابت می کند که این کشور در پی دستیابی به سلاح اتمی است.

آویگدور لیبرمن روز شنبه ۴ مهر (۲۶ سپتامبر) به رادیو دولتی اسرائیل گفت: "من با کارشناسانی از شرق و غرب صحبت کرده ام، هیچ کس تردیدی ندارد که بر اساس اطلاعات فنی منتشر شده، این تأسیسات نظامی است".

آقای لیبرمن اظهار امیدواری کرده است که با آشکار شدن تأسیسات جدید هسته ای ایران، گروه ۱+۵ رویکردی "صریح" در برابر ایران به کار گیرد.

او در پاسخ به این سئوال که آیا به نظر او سخنان محکم رئیس جمهوری آمریکا و سران کشورهای غربی در مورد ایران "دیر" ایراد شده است یا نه، گفت: "هیچ کس نمی خواهد واقعیت را بپذیرد، مثل همیشه همه سعی می کنند که این رژیم خشمگین را آرام کنند".

ایران گفته است که تأسیسات تازه را برای غنی سازی اورانیوم در دست ساخت دارد و این تأسیسات مطابق قوانین بین المللی و زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل خواهد کرد.

این در حالی است که بر اساس گزارش های منتشر شده از سخنان وزیر خارجه اسرائیل، او از واژه رآکتور برای اشاره به این تأسیسات استفاده کرده است.

سران کشورهای آمریکا، فرانسه و بریتانیا روز جمعه (۳ مهر – ۲۵ سپتامبر)، با اشاره به این تأسیسات که گفته می شود در نزدیکی قم واقع شده است، ایران را به پنهانکاری متهم کردند و هشدار دادند که اگر این کشور تا ماه دسامبر غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند، با تحریم های سخت تر روبرو خواهد شد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این اظهارات گفت که کشورش چیزی برای پنهان کردن ندارد و مطابق قوانین بین المللی، ساخت تأسیسات جدید را یک سال پیش تر از موعد به آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داده است.

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ (اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان) قرار است روز پنجشنبه ۹ مهر (اول اکتبر) در ژنو دور تازه ای از مذاکرات را آغاز کنند.

مطالب مرتبط