جواد شمقدری معاون سینمایی وزارت ارشاد ایران شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران جواد شمقدری، کارگردان سینما و مشاور هنری محمود احمدی نژاد را به عنوان معاون سینمایی خود منصوب کرده است.

محمد حسینی روز شنبه ۴ مهر (۲۶ سپتامبر) حکم انتصاب آقای شمقدری را صادر کرده و در آن نوشته است: "کمترین محصول مقاومت و مداومت در کسوت کارگردانی، همراه با ظرافت طبع و لطافت روح، توانمندی در بسیج استعدادها و رتق و فتق ملایمت آمیز و شورانگیز امور است".

آقای شمقدری جانشین محمدرضا جعفری جلوه می شود که در دوره وزارت محمدحسین صفار هرندی کار خود را به عنوان معاون سینمایی آغاز کرده بود.

آقای شمقدری فیلم های "آفتاب و عشق"، "بر بال فرشتگان" و "طوفان شن" را کارگردانی کرده است.

او هم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و هم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ساخت فیلم تبلیغاتی آقای احمدی نژاد را برای پخش در تلویزیون به عهده داشت.

آقای شمقدری از آبان سال ۱۳۸۴ به عنوان مشاور هنری رئیس جمهوری خدمت می کند.

او در جریان مخالفت مراجع تقلید شیعه در ایران با دستور آقای احمدی نژاد برای مجاز شدن ورود زنان به ورزشگاه ها، گفته بود که نظر مراجع تقلید در این مورد برای دولت الزامی نیست و مسئله حضور زنان در ورزشگاه ها امری مرتبط با قانون است.

همچنین گفته می شد فیلم "درباره الی"، ساخته اصغر فرهادی که به دلیل نقش آفرینی گلشیفته فراهانی در آن دچار مشکل شده بود، با وساطت آقای شمقدری اجازه حضور در جنشواره فجر را یافت.

در جریان سفر گروهی از دست اندرکاران سینمای آمریکا به ایران در زمستان سال ۱۳۸۷ هم که به دعوت خانه سینما انجام شد، آقای شمقدری گفته بود: "مسئولات سینمایی تنها موقعی حق دارند با اعضای آکادمی اسکار و سینماگران هالیوود جلسه رسمی داشته باشند که آنها به خاطر توهین ها و افتراهایی که به ملت ایران در طی سی سال گذشته روا داشته اند عذرخواهی کنند."

او ساخت فیلم هایی مانند "بدون دخترم هرگز"، "۳۰۰" و "کشتی گیر" را نمونه هایی از توهین سینماگران آمریکایی به ایران دانسته بود.