اوباما: ایران با افزایش فشار و انزوای بیشتر روبرو خواهد شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بر مذاکره اتمی جدی و معنی دار با ایران تاکید کرد اما هشدار داد که ایران در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات با فشار و انزوای بیشتر مواجه خواهد شد.

باراک اوباما روز شنبه (26 سپتامبر) طی نطق هفتگی خود که از طریق رادیو و اینترنت پخش می شود این سخنان را بیان کرد.

او مرکز غنی سازی جدید ایران را سری و مشکلی برای مقررات منع گسترش سلاح های اتمی در جهان توصیف کرد و گفت که وجود این مرکز بیانگر ادامه روال به گفت وی نگراننده کننده طفره رفتن های دولت ایران است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، اتهام سری بودن این مرکز را رد کرده و گفته است که ایران یک سال و نیم زودتر از موعد مقرر وجود آن را به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرده است.

در همین رابطه، کاخ سفید آمریکا روز شنبه با صدور بیانیه ای خواهان همکاری کامل و فوری ایران با بازرسان آژانس در مورد مرکز غنی سازی جدید شد.

در این بیانیه آمده است که آمریکا، روسیه و چین از تحقیقات آژانس درباره مرکز غنی سازی مذکور حمایت می کنند.

قرار است دولت محمود احمدی نژاد پنج شنبه این هفته (1 اکتبر) با نمایندگان کشورهای عضو گروه 1+5، متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه، در شهر ژنو سوئیس مذاکره کند.

باراک اوباما روز شنبه گفت که اعلان خبر وجود مرکزی غنی سازی اورانیوم دوم ایران بر فوریت مذاکرات اتمی با ایران افزوده است.

او گفت که علی رغم این خبر، پیشنهاد او برای گفتگوی جدی و معنی دار با ایران به قوت خود باقیست ولی ایران باید به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و نیات صلح آمیز خود را ثابت کند.

رئیس جمهوری ایران که بر همکاری با آژانس و صلح آمیز بودن برنامه های اتمی کشورش تاکید دارد می گوید که بازرسان آژانس می توانند از مرکز هسته ای جدید کشور بازدید کنند.

باراک اوباما با اشاره به این که رئیس جمهوری روسیه گفته که از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت خواهد کرد، گفت که جامعه بین المللی موضعی واحد علیه برنامه اتمی ایران دارد.

او گفت که رهبران ایران باید یک گزینه را انتخاب کنند. به گفته او، آن ها می توانند به مسوولیت های خود عمل و به جامعه بین المللی بازگردند یا اینکه با افزایش فشار و انزوا مواجه شوند.

باراک اوباما پیشتر گفته بود هرچند به حل و فصل دیپلماتیک برای حل مناقشه اتمی ایران پایبند است، همانطور که همیشه گفته گزینه نظامی را برای حفظ امنیت ملی آمریکا منتفی نمی داند.

ایران تاکید دارد که تسلیم فشارهای بین المللی نمی شود.

مطالب مرتبط