ایران موشک های کوتاه برد خود را آزمایش کرد

به گزارش تلویزیون دولتی ایران، این کشور در جریان یک تمرین نظامی سه موشک برد کوتاه خود را آزمایش کرده است.

موشک های شلیک شده از انواع زلزال، فاتح 110 و تندر 69 اعلام شده اند و در جریان این تمرین یک پرتابگر موشک های هدایت نشده (MML) نیز آزمایش شد.

سپاه پاسداران یک روز پیشتر از برگزاری این تمرین نظامی که "پیامبر اعظم 4" نام دارد و تنها به آزمایش های موشکی اختصاص یافته، خبر داده بود.

این مانور چند روز طول خواهد کشید و از جمله قرار است در روز دوشنبه 28 سپتامبر، در جریان آن موشک شهاب 3، دوربرد ترین موشک ایران نیز مورد آزمایش قرار گیرد.

شبکه های العالم و پرس تی‌وی که خبر آزمایش موشکی را اعلام کردند، جزئیات برد یا دیگر جنبه های آزمایش موشک ها را اعلام نکردند و تنها از یکی از مسئولان روابط عمومی سپاه پاسداران ایران نقل شده که اهدافی فرضی هدف قرار گرفته اند.

با این وجود کارشناسان امور دفاعی در غرب برد موشک فاتح را بین 170 کیلومتر تا 200 کیلومتر برآورد کرده اند و انجمن دفاع موشکی اسرائیل (IMDA) دقت این موشک را زیر 100 متر اعلام کرده است.

این موشک تک مرحله ای زمین به زمین که از سوخت جامد استفاده می کند بیش از هشت متر طول و بالغ بر 60 سانتی متر قطر دارد.

تمرین موشکی در شرایطی برگزار می شود که با برملا شدن وجود تاسیسات غنی سازی تازه ای در اطراف شهر قم، تنش میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته ای ایران بار دیگر بالا گرفته است و برای غرب که به نیات این برنامه هسته ای تردید دارد، هرگونه اقدام تهاجمی حساسیت زیادی ایجاد خواهد کرد.

با این وجود پیش از این و پس از آزمایش موشک سجیل 2 و موشک هایی که برای پرتاب "ماهواره امید" مورد استفاده قرار گرفت، که مشخص شد ایران به فن آوری تولید موشک های چند مرحله ای و همچنین استفاده از سوخت جامد برای موشک دست یافته، مقام های غربی درباره اهداف برنامه موشکی ایران نیز ابراز نگرانی کردند.

مطالب مرتبط