خبرهای ضد و نقیض از استعفای یزدی از دبیرخانه مجلس خبرگان

خبرگزاری فارس به نقل از مجید یزدی، فرزند محمد یزدی، دبیر دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری خبر از استعفای پدرش از این سمت، به علت بیماری داده است.

او تاکید کرده است که پدرش از نایب رئیسی این مجلس استعفا نکرده است.

به گفته مجید یزدی استعفای آقای يزدی از مسئوليت دبيرخانه مجلس خبرگان به دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجلس خبرگان ارسال شده که تاكنون از دفتر رئيس مجلس خبرگان جوابی مبنی بر پذيرش و يا عدم پذيرش استعفای او واصل نشده است.

از سوی دیگر احمد خاتمی، عضو دیگر هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، در گفت و گویی با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا خبر استعفای محمد يزدی از دبيری دبيرخانه خبرگان را رد کرده است و گفته است کهآقای يزدی، به علت بیماری در خواست کرده بود که دیگر عضو هیئت رئیسه نباشد که مورد موافقت هیئت رئیسه قرار نگرفته است.

آقای خاتمی گفت: "در مورد دبيرخانه خبرگان اگر ايشان (محمد یزدی) توانايی جسمی اداره اين دبيرخانه را داشته باشند، همچنان مسئوليت اين امر بر عهده ايشان خواهد بود و اگرچنين نباشد هيئت رئيسه در مورد اين مسئله تصميم‌گيری می‌كند."

محمد یزدی در ششمین اجلاس دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری که هفته گذشته در تهران برگزار شد، حضور نداشت که دلیل این غیبت، بیماری او اعلام شده بود.

اعضای هیئت رئیسه مجلس برای دوره های دو ساله انتخاب می شوند و رای گیری برای گزینش اعضای جدید هیات رئیسه سال آینده صورت خواهد گرفت.

وظیفه قانونی مجلس خبرگان رهبری، انتخاب رهبر در صورت فوت یا از کارافتادگی رهبر جمهوری اسلامی و نظارت بر عملکرد رهبری است و از این نظر، دارای اهمیت بالقوه ای در نظام جمهوری اسلامی تلقی می شود.

آقای یزدی علاوه بر این ریاست جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را نیز به عهده دارد و و به عنوان يکی از شش فقیه در شورای نگهبان نیز عضویت دارد. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایران از محمود احمدی نژاد حمایت کرده بود.

او پیش از انتخابات گفته بود: "آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش های اسلامی توجه بیشتری دارد و شاخص های مورد نظر امام و رهبری را بهتر رعایت می کند".

محمد یزدی در سال 1368 از سوی آیت الله علی خامنه ای به ریاست قوه قضائیه منصوب شد و این مقام را به مدت ده سال در اختیار داشت.