ابهام در مورد حضور احمدی نژاد در مراسم آغاز سال تحصیلی

دانشگاه تهران
Image caption سال تحصیلی جدید با مراسمی در دانشگاه تهران آغاز می شود

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور چند تن از وزیران کابینه محمود احمدی نژاد برگزار می شود.

روابط عمومی دانشگاه تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام داشته است که ساعت 10 روز دوشنبه، 6 مهر (28 سپتامبر)، مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه تهران و استادان و دانشجویان در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار خواهد شد.

اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه تهران ظاهرا نشان می دهد که محمود احمدی نژاد در مراسم آغاز سال تحصیلی حضور نخواهد داشت اما خبر غیبت آقای احمدی نژاد رسما گزارش نشده است.

پیشتر، خبرگزاری مهر به نقل از صادق ضیایی، مدیر روابط عمومی دانشگاه تهران، گزارش کرده بود که از آقای احمدی نژاد برای حضور در مراسم روز دوشنبه دعوت به عمل آمده اما دفتر او هنوز به این دعوت پاسخی نداده است.

بر اساس این گزارش، آقای ضیایی گفته بود که "قرار بر این است که خبر قطعی حضور و یا عدم حضور احمدی نژاد در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران به صورت رسمی به مسئولان دانشگاه ابلاغ شود."

در سال های قبل از انقلاب سال 1979، معمولا مراسم آغاز سال تحصیلی با حضور شاه وقت در دانشگاه تهران برگزار می شد و پس از انقلاب هم، در بسیاری از سال ها، رئیسان جمهوری اسلامی در این مراسم شرکت می کردند.

برنامه حضور آقای احمدی نژاد در مراسم مشابه سال گذشته در دانشگاه تهران هم لغو شد که هرچند علت آن اعلام نشد اما به این حدس و گمان ها دامن زد که برای پرهیز از روبرو شدن با اعتراضات دانشجویی بوده است.

اعتراضات دانشجویی

آقای احمدی نژاد در سه سال نخست ریاست جمهوری خود هر سال در این مراسم شرکت می کرد اما حضور او در دانشگاه ها اغلب با حرکت اعتراضی دانشجویان منتقد روبرو می شد.

حتی قبل از اعلام نتایج مناقشه برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری هم در بسیاری از گردهمایی های دانشجویی، محمود احمدی نژاد هدف انتقاد قرار می گرفت.

Image caption در جریان اعتراضات انتخاباتی دانشجویان هدف برخورد خشونت آمیز قرار گرفتند

در جریان اعتراضات پس از انتخابات افرادی که گفته می شود از ماموران لباس شخصی وابسته به نهادهای امنیتی بودند، به دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی در تهران و چند شهر دیگر حمله کردند که حتی رئیس مجلس با سرزنش این اقدام، هیاتی را مامور رسیدگی کرد که نتیجه آن هنوز اعلام نشده است.

در پی اعتراضات گسترده اخیر به نتایج انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه، برخی مقام های جمهوری اسلامی نسبت به بر وز اعتراضات دانشجویی با بازگشایی دانشگاه ها ابراز نگرانی کردند و حتی گفته شد که برخی مقام ها موضوع تعطیلی دانشگاه ها برای یک ترم را مطرح ساخته اند که این خبر از سوی مقام های رسمی تکذیب شد.

بعضی مقامات امنیتی بر حضور دانشجویان بسیجی در دانشگاه ها برای جلوگیری از اعتراضات دانشجویی تاکید نهاده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در سخنانی در روز پنجم شهریور ماه اظهار امیدواری کرد که "هدف آشکار و مشخص دشمن برای اینکه حداقل مدتی دانشگاه ها را به تعطیلی و تشنج و اختلال بکشاند" محقق نشود.

وی چند روز بعد استادان دانشگاه ها را "فرماندهان جنگ نرم" توصیف کرد و از آنها خواست "با شناخت مسائل کلان، شناسایی دشمن و کشف اهداف او، طراحی کلان انجام دهند و براساس این طراحی حرکت کنند."

رهبر جمهوری اسلامی همچنین خواستار تغییر در متون درسی رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها به منظور مقابله با تفکرات علمی غربی و انطباق این دروس با عقاید اسلامی شده است.

مطالب مرتبط