مرور روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 6 مهر

تیترهای اول

"حمله جواد لاریجانی به موسوی و سید حسن خمینی" تیتر اول آرمان است، "حذف اصول گرايان ناموافق" عنوان اصلی ابتکار، سرمایه "باهنر حذف شد، لاریجانی بر لبه تیغ" را در صدر عنوان های خود آورده و آفتاب یزد از بیان آيت الله ناصر مكارم شيرازي نوشته "برخي براي فرار از مسئوليت به نام امام زمان پناه مي‌برند".

"هشدار نمايندگان درباره کسري بودجه دولت" تیتر اصلی اعتماد است، ایران از "گران ترین دادو ستد در تاریخ بورس ایران" خبر داده، دنیای اقتصاد با "سرنوشت معامله بزرگ رقم خورد" همین خبر را منعکس کرده، "دانشگاه ها افزایش طرفیت کاهش کمیت" پراهمیت ترین گزارش جام جم است.

"تلاش جمعي از اصولگرايان براي تقويت وحدت در جامعه" عنوان اول روزنامه جمهوری اسلامی است، "درخواست ‌اصولگرايان از ‌هاشمى ‌رفسنجانى" تیتر بزرگ‌‌ حیات نو است و مردم سالاری "فضاي اتهام را به فضاي وحدت تبديل کنيم" در صدر عنوان های خود آورده است.

رسالت به نقل از صادق لاریجانی در تیتر اصلی خود نوشته "انقلاب محملی سوء استفاده غرب از دموکراسی است" و کیهان هم از قول همین مقام نوشته "انتساب خواص مانع اجرای عدالت نمی شود".

گزیده مقالات

طرح اصولگراها

حیات نو در گزارش اصلی خود با اشاره به واکنش هواداران دولت به گفته های هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد طرحی برای خارج شدن کشور از بحران نوشته برخى افراد افراطى و حامى دولت حتى بدون اطلاع از جزئيات طرح به مخالفت با آن پرداخته و از اينکه هاشمى محور پيگيرى طرح است، از آن اظهار نگرانى کردند در حالی که اين طرح اساسا متعلق به هاشمى نيست و شش چهره اصولگرا نسبت به تهيه و ارائه اين طرح مصر هستند.

بر اساس نوشته حیات نو شش عضو اصولگرای عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام این ها هستند: حبيب‌الله عسگراولادي، مصطفى ميرسليم، محمدرضا باهنر، مرتضى نبوي، حسين مظفر و غلامعلى حدادعادل که همگى يا از حاميان احمدى نژاد بوده‌اند و يا مخالف اصلاح‌طلبان هستند.

نظر هاشمی

روزنامه جمهوری اسلامی در انعکاس همین خبر نوشته گروهی شش نفره طى ديدارى با هاشمى رفسنجانى که چند هفته قبل انجام شده از وى براى يافتن راه‌حلى پيرامون مشکلات موجود کشور نظرخواهى کرده‌اند و آيت الله هاشمي رفسنجاني ضمن استقبال از تلاش اين جمع 6 نفره به آنها مي گويند در عين حال كه من در هيچ طرف ماجرا نيستم اما اين اقدام را مفيد ميدانم و هر جا كمكي از من ساخته باشد دريغ نخواهم كرد اما بهتر است طرحتان را به اطلاع رهبر هم برسانيد و نظر ايشان را هم داشته باشيد.

به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی اين جمع 6 نفره نقطه نظرهاي خود را براي رهبري ارسال مينمايند و نظر ايشان را ميخواهند. رهبر نيز با چنين اقدامي مخالفت نمي كنند و مي فرمايند منتظر نتيجه بررسي ها هستند.

توبه هم قبول نیست

کیهان در سرمقاله خود با هر نوع طرحی برای آشتی ملی مخالفت کرده و نوشته كساني كه امروزه ساز وحدت كوك كرده اند به گواهي اسناد و شواهد غيرقابل انكار با همكاري دشمنان بيروني به مقابله اسلام، امام، مردم و نظام اسلامي آمده اند، خون بي گناهان را بر زمين ريخته اند، آشوب و بلوا به راه انداخته اند، براي مخدوش كردن انتخابات حماسي با شركت 40 ميليوني و حضور 85 درصدي مردم شايعه تقلب در انتخابات را ساخته و منتشر كرده اند.

به نوشته کیهان مخالفان به منظور كمك به آمريكا و اسرائيل در چالش هسته اي، تضعيف جمهوري اسلامي ايران را دنبال كرده اند، براي همراهي با صهيونيست ها - كه اسناد آن موجود است- شايعه تجاوز به زندانيان، ربودن مخالفان و به قتل رساندن آنان! را در شيپور فريب رسانه هاي بيگانه دميدند و... آيا هيچيك از اين جنايات و اقدامات وطن فروشانه قابل انكار است؟ معلوم است كه نيست، بنابراين سخن از وحدت با چه كساني در ميان است؟!

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان نوشته زمزمه وحدت آنها در حالي است كه تمامي تيرهاي موجود در تركش خيانت خود را به سوي مردم و نظام اسلامي پرتاب كرده اند و اكنون كه برخلاف انتظار آنان، تيرهاي خيانت به سوي خيانتكاران و حاميان بيروني آنها كمانه كرده است، دم از وحدت مي زنند! دقيقاً مانند نظاميان عراقي كه بعد از تمام شدن خشاب هايشان فرياد «دخيل يا خميني» سر مي دادند.

سخت تر می شود

مصطفی درایتی در مقاله ای در آرمان خواستار آن شده توصیه‌های بزرگان برای بازگشت آرامش به فضای كشور جدی گرفته شود؛ زیرا هر چه زمان بیشتر بگذرد، سخت‌تر خواهد شد و وجود چنین فضایی در كشور با هیچ منطقی سازگاری ندارد و امیدوارم آن‌چه از این پس اتفاق می‌افتد در مسیر جبران باشد؛ گرچه بسیار بسیار سخت است؛ زیرا فضای تهمت تا حدی گسترش پیدا كرده كه خانواده بنیان گذار جمهوری اسلامی هم از آن مصون نمانده‌اند.

به نوشته این مقاله عده ای از چهره های سیاسی کشور بر بازسازی و ترمیم فضای كشور و آغاز تلاش برای بازگشت آرامش تاكید دارند، اما متاسفانه در مقابل عده‌ای دیگر این امر را چندان جدی نمی‌گیرند و با وجود آن‌كه هر چه بیشتر زمان می‌گذرد، بازگشت به آرامش سخت‌تر می‌شود، هنوز پیشنهادها در جای خود باقی‌مانده و گویی كسانی كه باید عامل ترمیم باشند، چندان رغبتی از خود نشان نمی‌دهند.

بیانیه ها کار کیست

کیهان سه روز بعد از دستگیری یکی دیگر از معاونان جبهه مشارکت برای چندمین بار در ستون ویژه خود این سئوال را مطرح کرده که وقتی سران این حزب همگی دستگیر شده اند دیگر کیست که از طرف جبهه مشارکت بیانیه صادر می کند و از جمله در اول سال تحصیلی خطاب به دانشجویان بیانیه داده است.

به نوشته این روزنامه در بیانیه احزاب اصلاح طلب ضمن تحريك به ايجاد آشوب در دانشگاه ها، نظام اسلامي به ايجاد تحركات راديكال دانشجويي متهم شده و دانشجويان دعوت به خويشتن داري شده اند. در حالي كه اعضاي اصلي اين حزب يا در زندان هستند و يا استعفا داده اند، حال سوال اين است كه چه كسي اين بيانيه ها را مي نويسد؟! پيدا كنيد پرتقال فروش را!

ایران و آمریکا

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته جامعه مرجعي چون ايران که در تمامي تاريخ بر سنتهاي مدني خود تکيه داشته و احکام عمل خويش را از درون فرهنگ بومي با ملاحظه ديگر فرهنگها بيرون کشيده است براي حفظ نقش و وزن اقتدار خود نمي تواند به مثابه قدرت منطقه اي با بهره نجستن از خرد مذاکراتي چندين هزارساله خود فرصت گفت وگو را با کشورهاي ديگر از دست بدهد. استواري هر باور به ميزان داد و ستدها و تعاملات آن با بيرون بستگي دارد.

به نوشته امیرمدنی در این مقاله هرچند تحولات دروني اخير ايران روابط ايران و آمريکا را براي مدتي همچنان در تعليق نگه خواهد داشت و بايد هنوز منتظر ماند تا شرايط و چارچوبي که رعايتگر وزن و نقش مرکزي ايران در منطقه باشد شکل بهتري بگيرد و آرايش سياسي در تهران روشن تر شود.

نتیجه گیری مردم سالاری این است که براي آنکه ديوار سي ساله بي اعتمادي در جهت منافع دو ملت ايران و آمريکا و به نفع ثبات و امنيت سراسري و اقتصاد جهاني فرو ريزد بايد با رعايت ثبات ايران به زمان، باز هم فرصت لازم را داد.

شبه خصوصی سازی

حسین خوشپور در سرمقاله سرمایه درباره خرید سهام مخابرات توسط شرکت نزدیک به سپاه پاسداران نوشته به لحاظ تعریف حقوقی مخابرات دیگر دولتی نیست اما با این واگذاری حضور مکانیسم ها و ابزارهای دولتی در شرکت مخابرات کمرنگ نشده و مدیریت با ذهنیت دولتی تداوم می یابد به این ترتیب در شرکت مخابرات تنها مقررات زدایی صورت گرفته تا از شمول مقررات دولتی خارج شود، در حالی که آزادی استفاده از امتیازات بخش دولتی در آن تداوم می یابد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی با واگذاری مخابرات به شبه دولتی ها، انتظار ارتقای کارایی در شرکت مخابرات از طریق کنش های بازار و نظام انگیزشی که در بازار وجود دارد، برآورده نمی شود و تنها مالکیت و مدیریت از بخش دولتی به شبه دولتی منتقل می شود. در حالی که تجربه سایر کشورهای در حال توسعه که شرایطی مشابه ایران دارند گواه آن است که مخابرات در این کشورها خصوصی اداره می شود در حالی که دولت از طریق سازمان حفظ مقررات بخشی، نظارت خود را اعمال می کند.

ننتیجه گیری سرمقاله سرمایه این است که پیش از این خطر جابه جایی انحصار دولتی با خصوصی نگرانی ما بود، در حالی که اکنون انحصار فضای شبه دولتی در حال جایگزینی با انحصار دولتی است.

برنج داخلی گران شد

دنیای اقتصاد در گزارشی پیرامون افزایش بهای برنج داخلی نوشته كمتر كارشناسي پيش‌بيني مي‌كرد كه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با صدور اطلاعيه‌اي،‌ نتايج آزمايشات بدوي استان تهران خود را درباره آلودگی برنج های وارداتي نگران‌كننده بخواند و غیرواقعی بداند. این اتفاق افتاد اگرچه نتيجه اين داستان در قيمت برنج ايراني منعكس شد.

به گزارش این روزنامه قطع شدن تبليغات برنج‌هاي خارجي و زير سوال رفتن كيفيت اين برنج‌ها، كاهش تقاضا و مصرف آنها را در پي داشته است؛ بازار برنج ايراني رونق گرفته و قیمتش افزايش یافته از جمله برنج هاشمي كه در يكي از شهرهاي استان مازندران از كيلويي هزار و 800 تا دو هزار تومان به دو هزار و 600 تا دو هزار و 700 تومان و در يكي از شهرهاي استان گيلان هم از كيلويي هزار و 700 تومان به دو هزار و 100 تومان افزايش يافته است.

معامله پرسود چاوز

مرتضی اصلاحچی در مقاله ای در آرمان نوشته آن زمان که هوگو چاوز طی هفتمین سفر خود به ایران پس از زیارت امام رضا و نشستن سر سفره افطار در کنار احمدی نژاد ایران را به مقصد کاراکاس ترک می‌کرد گمان نمی‌برد که 47 دانشگاه کشورش توسط وزارت علوم دولت دهم ایران معتبر شناخته شود تا سرفصل تازه‌ای در دفتر رفاقت او با احمدی نژاد گشوده شود.

نویسنده مقاله آرمان با این تاکید که چاوز اما از این رفاقت حداکثر بهره برداری را کرده است و بانک مشترکی با ایران تاسیس کرده که بیشتر سرمایه آنرا ایران می‌پردازد. چاوز به عنوان دستاورد آخرین سفرش قرار است بنزین خود را به قیمتی بسیار بالاتر از میانگین قیمت جهانی به ایران بفروشد و دست آخر هم مدارک 47 دانشگاه ونزوئلا از سوی دولت احمدی نژاد معتبر شناخته شد تا دانشجویان ایرانی برای تحصیل علم روانه ونزوئلا شوند. در حالی که بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی که در رده بندی‌های جهانی از جایگاه بهتری به نسبت دانشگاه‌های ونزوئلا برخوردارند معتبر شناخته نمی‌شوند.

فوران تنفر

ایران روزنامه دولت متن سئوال و جواب مکتوبی را با سعید حجاریان عضو زندانی جبهه مشارکت چاپ کرده که در بخشی از آن سئوال کننده پرسیده بسياري از دوستان شما معتقدند که پس از آزادي اظهارات فعلي خود را انکار خواهيد کرد. نظر شما در اين باره چيست و چه توصيه‌اي به دوستانتان داريد؟

به نوشته این روزنامه حجاریان جواب داده مگر من مي‌توانم وقايع بعد از 22 خرداد و فوران تنفر مردم را فراموش کنم. اين وقايع پس از انقلاب سابقه نداشته و تحليل جدي مي‌طلبد که اگر آن دوستان فرضي من هم به فکر فرو روند، به نتايجي کمابيش مانند نتايج من خواهند رسيد. اگر کسي ذره‌اي بويي از انسان‌دوستي و حتي ملي‌گرايي (نمي‌گويم مسلماني) برده باشد، از اين همه کينه که يک مرتبه به خيابان ريخت، احساس وحشت کرده و براي آينده کشور و توسعه آن و رفاه مردم نگران مي‌شود.

بر اساس این سئوال و جواب که روزنامه ایران آن را منعکس کرده اند مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز گفته توصيه من به اين دوستان آن است که ابتدا مصالح و منافع ملي را تعريف کرده و سپس با در نظر گرفتن آن، هر نظريه‌اي را مي‌خواهند بپذيرند. به شرط آن که با اصول بنيادي مغايرت نداشته باشد. به قول معروف ثبت الارض ثم انقش يعني بايد در کل اين دوستان به مباني پايبند باشند آن گاه درباره موارد فرعي مناقشه کنند.

دفاع از محمود دعائی

یک هفته بعد از آن که روزنامه های هوادار دولت برای چندمین بار نوشتند که محمود دعائی مدیر موسسه اطلاعات بعد از سی سال که در این مقام قرار دارد جای خود را به یکی از همفکران دولت خواهد داد اعتماد در مقاله ای به تجلیل از مدیر اطلاعات پرداخته و نوشته آيا مي توان مدير روزنامه يي را يافت که طي 29 سال حتي از درج ديدگاه هاي شخصي خود با اين اعتقاد که روزنامه متعلق به عموم مردم است، صرف نظر کرده باشد؟ و حتي نطق ها و سخنراني هاي خود طي شش دوره نمايندگي مجلس را در روزنامه تحت مديريت خود منتشر نکرده باشد؟ آيا مي توان مدير روزنامه يي را يافت که در درج ميليون ها مطلب طي 39 سال به معني واقعي کلمه فراجناحي و ملي رفتار کرده باشد؟

نادر حقیقت بین در مقاله اعتماد نوشته شگفتا که برخي به جاي اينکه براي مردي که در اتاقي کوچک، سکان هدايت بزرگ ترين موسسه مطبوعاتي و فرهنگي کشور را در دست دارد و کارنامه اش نشان از لياقتش دارد، مردي که براي خود جز گمنامي نمي خواهد و براي انقلاب و نظام اسلامي از هيچ تلاش و ايثاري مضايقه نکرده است، «نشان درجه يک لياقت» بخواهند، شايعه کناره گيري يا بازنشستگي مي سازند و در بوق مي کنند. شايعه سازان اقتدارطلبي که فکر تسخير همه ارگان ها وسوسه شان کرده است.